درمان هایی برای جلوگیری از كوتاه قدی

بهترين شيوه درماني براي كوتاهي قد پيشگيري از آن است. كودكي سن بسيار حساسي است و اغلب رشد فرد در اين سنين بيشترين سرعت را دارد. بنابراين در صورتي كه كودك از فعاليت و تغذيه مناسب برخوردار باشد به حداكثر توان رشدي خود دست مي يابد. نكته ديگر تشخيص زودرس و صحيح كوتاه قدي در كودك است. چراكه بيشترين شانس براي افزايش طول قد افراد تا قبل از بسته شدن صفحات رشد وجود دارد و پس از آن سخت تر مي توان كاري كرد. پس از تشخيص، با استفاده منظم و درست داروهايي كه توسط پزشك متخصص تجويز شده است مي توان كمبود رشد را جبران كرد. اين داروها مي توانند هورمون رشد يا مواد مغذي مكمل مثل كلسيم، آهن و روي باشد يا حتي هورمون هايي باشد كه بلوغ فرد و در نتيجه بسته شدن صفحات رشد را به تاخير مي اندازد. در مورد روش هاي درماني در بزرگسالان راه هاي زيادي ارائه شده كه مستدلترين آنها عمل جراحي افزايش قد روي استخوان هاي بلند فرد است. البته اين عمل جراحي بسيار پرهزينه و پيچيده است. به علاوه طول دوره ريكاوري و تحمل اين دوره براي بيشتر افراد بسيار سخت است تا آنجا كه برخي مراكز ابتدا ظرفيت فرد را براي تحمل دوره ريكاوري مي سنجند و سپس اقدام به عمل جراحي مي كنند.

کوتاهی قد
قد يك فرد بر مبناي قد پدر و مادر و اقوامش سنجيده مي شود، چنانچه از لحاظ ژنتيكي قد پدر و مادر كوتاه باشد، كوتاهي قد كودك نيز طبيعي است اما اگر قد كودك از معدل قد پدر و مادرش كوتاه تر باشد، از جمله افرادي است كه مي تواند كانديد درمان قبل از سن بلوغ قرار گيرد تا كمبود قد آنان جبران شود؛ به طور كلي روش درماني دختران و پسران با يكديگر متفاوت نيست، اما هرچه بلوغ دختر عقبتر بيفتد و استخوان ديرتر بسته شود، بهتر است بنابراين در اين سن براي درمان اين افراد از آمپولي به نام GnRHa استفاده مي شود تا استخوان اين افراد بسته نشود و مداوا تداوم يابد، البته اگر دختران در سن بلوغ دچار عادت ماهانه نيز شده باشند، مي توان مانع بسته شدن استخوان آنان شد.

در برخي از موارد كمبود مواد معدني و غذايي همچون پروتئينها، ويتامين ها و آهن در بدن كودك موجب وقفه رشد كودكان مي شود. بسياري از افراد نيز به دليل كمبود هورمون هاي ذكرشده يا عفونت هاي مزمن كليوي يا بيمار يهاي روماتيسمي مجبور به استفاده از كورتون هستند كه جلوي رشد قدي اين بيماران را مي گيرد. بايد توجه داشت اين داروها در افراد مبتلا به روماتيسم يا بيماري هاي كليوي باعث مي شوند سلول هاي هورمون رشد يا حتي تيروئيد در سطح سلولی DNA عمل كند و در نتيجه اين افراد رشد خوبي نداشته باشند بنابراين با در نظر گرفتن اين عوامل می توان وقفه رشد كودكان مبتلا را جبران كرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *