دلیل و راهکار درمان سردرد

راه کارهایی برای رهایی از سردردهای میگرنی

دردهای نبض‌ داری که خیره شدن به نور چراغ‌ خواب می‌ تواند چند برابرشان کند، مهمان ناخوانده‌ ای است که هنوز محققان دلیل ورودشان به زندگی شما را پیدا نکرده‌ اند. میگرن بیماری است که تاکنون نه دلیل قطعی و نه درمان قطعی برایش پیدا نشده است. بیماری که می‌ تواند گاهی آزارتان دهد و گاهی هم آنقدر پیش برود که زندگی روزمره‌ تان را مختل کند، اما این بیماری در همه افراد به یک شکل و با علائم یکسان خود را نشان نمی‌ دهد.

حالتان چطور است؟

سردردهای شما از چه جنسی است؟ احساس می‌ کنید سرتان نبض می‌ زند؟ درد سرتان در یک طرف احساس می‌ شود و ضربانش با شدت گرفتن درد شدیدتر می‌ شود؟

همه بیماران میگرن را به یک شکل تجربه نمی‌ کنند. برخی درد را در دو طرف سر و برخی دیگر در یک سوی سر احساس می‌ کنند، اما تقریبا اغلب آن‌ ها از نبض‌ دار بودن سردرد شان شکایت می‌ کنند. عده‌ ای هم آنقدر در این درد غرق می‌ شوند که تهوع و استفراغ سراغشان می‌ آید و گاهی حتی نوری کوچک که از پنجره به داخل می‌ آید حالشان را بدتر می‌ کند. سر و صدا هم می‌ تواند یک میگرنی را کلافه کند و دردش را تشدید کند.

برای خودتان لالایی بخوانید

داروهای مختلفی برای درمان میگرن تجویز می‌ شود. برخی روان‌ پزشکان آن را در گروه بیماری‌ های روان‌ تنی که منشا روانی دارند قرار می‌ دهند. هنوز دارویی برای خلاص شدن همیشگی از این درد پیدا نشده، اما راه‌ هایی که خودتان می‌ توانید امتحانشان کنید، می‌ تواند از هر قرص و دوایی موثرتر باشد.

به همین دلیل به شما توصیه می‌ کنیم به‌ محض بروز سردرد، به اتاقی تاریک و ساکت بروید و چند ساعت بخوابید. سکوت و نبود نور می‌ تواند حالتان را بهتر کند و تا زمانی که درد شدید دست از سرتان برنداشته نباید از این اتاق آرام بیرون بیایید و یا چراغ را روشن کنید.

بخندید

روانشناس‌ ها و روان‌ پزشک‌ ها بی‌راه نمی‌گویند. اگر فشارهای روانی پایشان را به زندگی‌ تان باز کرده باشند، طبیعی است که میگرن دست از سرتان برندارد. پس برای کم کردن دردها و رسیدن به آرامش چاره‌ ای جز کاستن از استرس‌ ها ندارید. اینجا ریش و قیچی دست خودتان است و این خود شما هستید که با پیدا کردن راهی برای کم کردن فشارهای روانی می‌ توانید سردردهایتان را کنترل کنید.

زیاده‌ روی نکنید

زیاده‌ روی کردن بیماران میگرنی در مصرف داروها و مسکن‌ ها می‌ تواند دردهایشان را مقاوم‌ تر کند. زمانی که مدام برای سردردتان مسکن می‌ خورید، به این داروها وابسته می‌ شوید و بعد از مدتی در دسترس نبودن همین داروها می‌ تواند به دلیلی دیگر برای حمله‌ های میگرنی تبدیل شود.

گذشته از این، به حرف کسانی که برای کاهش دردها به شما توصیه تزریق آمپول دگزامتازون را می‌ کنند گوش ندهید. دگزامتازون دارویی است با عوارض جانبی فراوان که هیچ کمکی به درمان میگرن نمی‌ کند.

به یخچال پناه ببرید

گرسنگی می‌ تواند پایانی تلخ را برای روز خوب شما رقم بزند. میگرنی‌ ها با کمی گرسنه ماندن و افت قند خون دچار حملات سردرد می‌ شوند. به همین دلیل یکی از مهم‌ ترین توصیه‌ ها به آن‌ ها رعایت نظم غذایی است. اگر میگرن دارید بهتر است تعداد وعده‌ های غذایی‌ تان را افزایش دهید و در مقابل حجم هر وعده را کمتر کنید. بد نیست همیشه در کیفتان یک بسته بیسکویت یا کمی نان داشته باشید تا به‌ محض گرسنه شدن، با خوردن آن‌ ها از حمله درد جلوگیری کنید.

اگر فکر می‌ کنید با صرف چای و قهوه حالتان بهتر می‌ شود در اشتباهید. میگرنی‌ ها نباید خوراکی‌ های محرکی مثل کافئین و ادویه میل کنند، پس وقتی دچار سردرد می‌ شوید، به‌ اشتباه به چای و قهوه پناه نبرید و در غذایتان هم فلفل نریزید.

مصرف سس‌ ها، خوراکی‌ های مانده و کهنه، پنیر و نوشابه‌ های گازدار می‌ تواند درد این افراد را تشدید کند. پس اگر شما هم دچار چنین بیماری هستید، مراقب رژیم غذایی روزانه‌تان باشید و با استفاده بیشتر از سبزی‌ های تازه و غذاهای سالم راه ورود دردهای میگرنی به زندگی‌ تان را مسدود کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.