درمان کمر درد (عوارض و دلایل کمر درد،راه درمان)

درمان کمردرد با دارو و ورزش و یوگا،دلایل کمر درد،عوارض خطرناک کمر درد

تقریباً همه ی افراد ، کم و بیش در نقاطی از کمر خود احساس درد دارند. اغلب ما هنگام انجام فعالیت هایی نظیر نصب دستگاه تهویه، جابجا کردن جعبه های بزرگ و بلند کردن کودکان، کمردرد خود را جدی نمی گیریم. ما به این مسئله توجه نداریم که کمردردها در نتیجه صدماتی است که با رفتارهای روزانه ما تشدید می شود. اکثر ما هنگام ایستادن، نشستن و خم شدن ، وضعیت های نامناسبی در بدن خود ایجاد می کنیم. ما هنگام بلند کردن اشیاء به جای خم کردن زانو، کمر خود را خم می کنیم. انجام کارهایی که برای سلامتی ما مضر است و پدر و مادر ما را از آن منع می کردند، بعد از سالها موجب می شود کمردرد ما شروع شود. وارد آمدن فشار زیاد به عضلات کمر و به اصطلاح رگ به رگ شدن رباط های کمری که نگه دارنده مهره ها هستند باعث کمردرد می شود. عضلات کمر برای مقابله با این فشار دچار گرفتگی و انقباض می شوند تا بتوانند کمر را از صدمه بیشتر محافظت کنند و این حالت ، خود باعث تشدید درد کمر است. در واقع این سیکل درد، سفتی و انقباض عضلانی درمان نمی شود مگر این که شما فعالیت خود را کم کنید ، به کمر خود استراحت دهید و به تدریج ازعضلات خود استفاده نمایید.

 

در گذشته ، پزشکان استراحت طولانی مدت در بستر را توصیه می کردند اما اکنون به این نتیجه رسیده اند که استراحت بیش از حد باعث طولانی شدن درمان کمردرد است. این مسئله در مورد رگ به رگ شدن عضلات هم صدق می کند. به همین دلیل امروزه شما کمتر مشاهده می کنید که از گردن بندهای مخصوص درد گردن استفاده شود.

در حال حاضر کمردردهای شدید، حداکثر با چند روز استراحت و پس از آن با شروع فعالیت های سبک و کشش آرام عضلات درمان می شوند، این طریقه درمان باعث افزایش قدرت خم شدن بدن و توان حرکت خواهد شد.

سایر علل کمردرد در بروز آرتروز و فتق دیسک کمر (غضروف بین مهره ها) مشاهده می شود. فتق دیسک در بین عوامل کمردرد شیوع کمتری دارد ولی بهتر شناخته شده است. دیسک بین مهره ها ، فضای نرمی را بین مهره ها ایجاد می کند، گاه این دیسک متورم شده و به اعصاب ناحیه فشار وارد می آورد. اغلب اعصابی که از ران و بازو می گذرند تحت فشار قرار گرفته و گاه بی حسی، ضعف و مشکلاتی در کنترل ادرار ایجاد می کنند.

فتق دیسک مانند سایر علل کمردرد، خود به خود بر طرف می شود و اغلب نیازی به عمل جراحی نیست. در حقیقت سی درصد مردم مبتلا به فتق دیسک هستند و هرگز برایشان مشکل جدی ایجاد نمی شود.

درمان

برای برطرف کردن کمردرد، به پشت بخوابید، یک بالش زیر زانوهایتان قرار دهید. (در حالی که زانوهایتان را جمع کرده اید). این طریقه خوابیدن فشار را از کمر شما بر می دارد. درمان اصلی همه کمردردها کم کردن فعالیت است. البته این کاهش فعالیت همان طور که قبلاً گفته شد فقط برای چند روز پیشنهاد می شود و پس از آن با نرمش های مخصوص پایین کمر و «عضله چهار سر ران» می توان کمردرد را درمان کرد.

در اولین روزها برای کاهش التهاب می توان از یخ در موضع درد استفاده کرد و بعد از چند روز می توانید از گرمای موضعی کمک بگیرید تا انقباض مقاوم عضلات را برطرف کنید. همچنین داروهای ضد التهاب مثل ایبوبروفن، کتو بروفن و ناپروکسن در بر طرف کردن درد و التهاب مؤثر هستند. اگر یک دارو اثر نکرد، نوع دیگری از دارو را مصرف کنید؛ زیرا افراد مختلف نسبت به داروها عکس العمل متفاوتی دارند. به خاطر داشته باشید که داروهای ضد التهاب را حتماً همراه غذا میل کنید تا باعث ایجاد زخم معده شما نشوند.

داروهای جدید و گران قیمت « ویوکس» و « سلیرکس» بهتر از داروهای قدیمی عمل نمی کنند ولی تحریکات معده در آنها کمتر است و به طور کلی برای درمان دردهای طولانی مدت و در افرادی با سابقه زخم معده مصرف می شوند.

استامینوفن نمی تواند کمک به رفع التهاب کند. ولی می تواند درد را بر طرف سازد. هم چنین بر روی معده نیز اثری ندارد. استامینوفن بی خطرترین دارو در درمان های طولانی مدت است ولی نباید بیش از ۲ تا ۳ هزار میلی گرم در روز مصرف شود؛ زیرا مصرف زیاد دارو ، کبد را تحت تأثیر قرار می دهد.

داروهای شل کننده عضلات توصیه نمی شوند؛ زیرا بر کاهش درد کمر تأثیری ندارند.

 

یوگا برای کمر درد

بعضی از پزشکان معتقدند یوگا بهترین درمان دردهای مزمن کمر است؛ زیرا حالت مناسب را در بدن ایجاد می کند و با تنفس مناسب، کشش و فشار روی عضله را کم می کند. خیلی از بیمارانی که از درمانهای دیگر نتیجه نگرفته اند می گویند یوگا در درمان آنها مؤثر بوده است.بعد از بهبود کمردرد، تمرینات نرمشی را ادامه دهید، وزن خود را کم کنید و به اصلاح حالت و کشش عضلات اهمیت دهید. نرمش عضلات مربوط به شکم را انجام دهید تا از کمردردهای آینده پیشگیری شود.اگر در قسمت بالای کمر خود احساس ناراحتی می کنید، تمرینات خم شدن به سمت پایین و تمرینات نرمشی شانه ها را انجام دهید (شانه ها را به طرف یکدیگر کشیده و چند ثانیه نگه دارید سپس بر عکس عمل کنید).

بهترین تمرین برای اصلاح حالت کمر این است که با فاصله ۳۰ سانتیمتر از دیوار و در مقابل آن تکیه دهید شکم خود را به داخل بکشید، سینه را بیرون دهید بعد از چسباندن کمر به دیوار، سر، شانه ها و پشت و لگن همه در یک ردیف قرار می گیرند و به این طریق گودی کمر از بین می رود. این حالت شبیه حالت ایستادن سربازان است. صدها سال قبل این طور گفته می شد که سربازان می توانند ساعت ها بدون احساس کمردرد روی پا بایستند مشروط به اینکه حالت ایستادن آنها درست باشد. آیا شما طور دیگری فکر می کنید؟ البته همه پدر و مادرها به نحوه صحیح ایستادن و نشستن فرزندان تأکید دارند ولی آنها نمی توانند تمام اوقات همراه فرزندان خود باشند و آنها را کنترل کنند! درست ایستادن و درست نشستن باید برای ما به صورت عادت درآید.

اگر پزشک به شما بگوید که علت کمردرد شما، در اثر پارگی دیسک کمر است، چه کاری باید انجام دهید؟ راه های درمان کمردرد شامل جراحی، تزریق استروئیدها، مصرف داروهای ضد درد، انجام ورزش و نرمش های بدنی، ماساژ دادن کمر با وسایل مخصوص مثل فیزیوتراپی کمر است.

به دلیل اینکه جراحی تأثیر چندانی در کاهش درد کمر ندارد، توصیه زیادی به جراحی کمر نمی شود، مگر اینکه احتمال آسیب همیشگی کمر مثل فقدان حس در ناحیه کمر، عدم کنترل عضلات کمر و درد شدید و مداوم در این قسمت وجود داشته باشد. تزریق استروئیدها هم باعث تسکین موقت درد می شود و هرگز نمی تواند آن را برای همیشه معالجه کند.

بهترین و اولین راه درمان کمردرد ، ورزش و انجام فیزیوتراپی و ماساژ کمر است که خیلی بیشتر از استراحت کردن باعث کاهش درد می شوند.

ورزش باعث کشش و قوی شدن عضلات شکم، پشت و پا می شود. برنامه ورزشی برای قوی کردن عضلات باید دو تا سه بار در هفته و بطور منظم و اجرا شود. تمرینات کششی نیز هر روز برای کشش عضلات پشت و پا باید انجام گیرد.

ماساژ سفت کمر خیلی دردناک است و باعث سوزش پوست می شود، به همین دلیل اغلب یک بار در هفته باید انجام گیرد. ماساژ سطحی و آرام پوست تاثیری در کاهش درد کمر ندارد. فیزیوتراپی باعث از بین رفتن اسپاسم و گرفتگی عضلات می شود، در نتیجه تأثیر زیادی در کاهش درد کمر دارد.

 

کمر درد و گردن درد

هنگامی که انسان کاری را انجام می‌دهد که از ظرفیت و توان او خارج است براساس نوع و نحوه کاری که انجام می‌دهد در طولانی‌مدت به عوارضی مبتلا می‌شود. برای اینکه فردی که به واسطه شغلش مجبور است کارهای سنگین انجام دهد، دچار آسیب‌های شغلی ناشی از کار نشود باید هم توانمندی لازم را برای انجام کار داشته باشد و هم آن کار را با رعایت اصول و قواعد انجام دهد تا از آسیب‌های شغلی احتمالی تا جای ممکن پیشگیری کند.

به طور مثال فردی که می‌خواهد بار سنگینی را جابه‌جا کند اگر تحمل وزن آن از توانش خارج باشد یا اینکه آن را با روش ناصحیحی جابه‌جا کند طبیعتا با تکرار این کار و در طولانی‌مدت دچار آسیب می‌شود. بسته به اینکه ضربه یا فشار به کدام عضو از بدن وارد می‌شود آسیب احتمالی ایجاد و پیشرفت می‌کند. درواقع اگر فردی هنگام انجام کار سنگین به دست، کمر یا زانو فشار وارد کند طبیعتا عوارض ناشی از آن در همان عضو بروز پیدا می‌کند.
تقریبا همه افرادی که کارهای سنگین انجام می‌دهند تمام مفاصل بدنشان را در ناحیه کمر، گردن، و دست‌وپاها درگیر کار سنگین می‌کنند و دیر یا زود به عوارض آن مبتلا می‌شوند.
اگر کسی به کمرش فشار زیادی وارد کند هم امکان ابتلا به عوارض سبک مثل اسپاسم عضلانی دردناک وجود دارد و هم عوارض شدیدتر مثل فتق دیسک بین‌مهره‌ای. فتق دیسک بین‌مهره‌ای براساس اینکه فشار به کدام مهره وارد شده باشد ایجاد می‌شود.

به این صورت که دیسک و غضروفی که بین دو مهره قرار دارد از جای خود خارج می‌شود و روی کانال نخاعی فشار وارد می‌کند. در موارد شدید این آسیب حتی می‌تواند منجر به فلج اندام تحتانی شود.
اگر هنگام انجام کار سنگین زانو درگیر شود، مثل کارهایی که شخص مجبور است مدام در رفت‌وآمد باشد یا اینکه از پله زیاد بالا و پایین برود و به زانو فشار بیاورد، به‌تدریج عوارض ساییدگی و آرتروز زودرس ایجاد می‌شود که منجر به تخریب سطح مفصلی می‌شود.
معمولا فشارهای واردشده به گردن در حین انجام کارهای سنگین نیست، بلکه زمانی است که ساعت‌های طولانی و متمادی گردن در یک حالت قرار می‌گیرد. عوارض ناشی از آن مشابه عوارضی است که برای کمر پیش می‌آید و به صورت تدریجی و کند ایجاد می‌شود اما جمع این عوارض می‌تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند.

معمولا چون فرد در زمان طولانی گردن را به یک سمت خم می‌کند، دیسک را به‌مدت طولانی در یک حالت قرار می‌دهد و چون دیسک حالت ارتجاعی دارد و یک حالت به آن تحمیل می‌شود فتق دیسک گردن ایجاد می‌شود. تفاوت آن با فتق دیسک کمر این است که شیوع و شدت کمتری دارد و از طرفی چون درد شدیدتری دارد اقدامات پیشگیرانه و درمانی آن زودتر انجام می‌شود.

به‌طور کلی فتق دیسک گردن نسبت به فتق دیسک کمر و مشکلات مفصلی زانو کمتر شایع است اما در آسیب‌های شغلی به‌خصوص در شغل‌های کارمندی فتق دیسک گردنی به‌خصوص در مهره‌های پایینی مثل مهره‌های پنج و شش یکی از شایع‌ترین بیماری‌هاست.
برای درمان مشکلات کمر اگر علائم خفیف و در حد گرفتگی عضلانی باشد با دارودرمانی و فیزیوتراپی برطرف می‌شوند و اگر عوارض ایجادشده در حد فتق و پارگی دیسک کمری باشد جراحی لازم است.

اما معمولا عوارض ناشی از آسیب‌های شغلی خیلی شدید نیست و با تصحیح الگوی فعالیت کار، تصحیح انحرافاتی که در ستون فقرات ایجادشده با انجام حرکات ورزشی، فیزیوتراپی، دارودرمانی و درمان‌های مکمل مثل طب سوزنی و طب سنتی قابل‌درمان است.
برای درمان مشکلات ایجادشده در زانو در درجه اول توصیه می‌شود با انجام حرکات ورزشی و فیزیوتراپی عضلات چهارسر ران تقویت شوند. استفاده از زانوبند تحت نظر متخصص و تزریقات داخل مفصلی هم می‌تواند موثر باشد.
برای درمان فتق دیسک گردنی هم اگر دردهای گردنی به شانه‌ها انتشار پیدا نمی‌کند جای نگرانی نیست و درمان با دارو، ماساژ و فیزیوتراپی امکان‌پذیر است. اما اگر دردهای شدیدی وجود دارد و به سایر اندام‌ها منتشر می‌شود باید بررسی‌های لازم جهت درمان جدی و در صورت لزوم جراحی صورت بگیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *