درمان گیاهی،خانگی و دارویی عرق سوز

درمان عرق سوز شدن کشاله ران,عرق سوز شدن ناحيه تناسلي,درمان عرق سوز شدن بدن نوزاد,درمان عرق سوز شدن واژن,عرق سوز شدن بیضه,جلوگیری از عرق سوز شدن لای پا,جلوگیری از عرق سوز شدن ران ها,پیشگیری از عرق سوز شدن
بثورات گرمایی heat rash که به راش گرما و نیز عرق سوز prickly heat و عرق گز miliaria نیز موسوم است فقط در شیر خواران شایع است ولی راش گرما ممکن است در بزرگسالان نیز به ویژه در آب و هوای داغ و مرطوب دیده شود.

وقتی مجاری عرق که بیشتر به آنها منافذ عرق گفته می شود،بسته شوند و عرق زیر پوست حبس شود، راش گرما ایجاد می گردد. نشانه های این حالت از تاول های سطحی تا برجستگی های قرمز عمقی متفاوت است . بعضی انواع راش گرما ممکن است به شدت خارش داشته باشند یا سبب احساس خارسوزه شوند.

راش گرما، معمولاً خود به خود از بین می رود. انواع شدید راش گرما ممکن است به مراقبت طبی نیاز داشته باشد ولی بهترین راه تسکین نشانه ها، خنک کردن پوست و پیشگیری از عرق کردن است.

نشانه ها
در بزرگسالان معمولاً راش گرما در لایه های پوست و نقاطی ایجاد می شود که لباس سبب سایش می شود. در شیر خواران ، راش، اصولاً در گردن، شانه ها و قفسه سینه دیده می شود ولی ممکن است در زیر بغل ، انحناهای آرنج وزهار نیز دیده شود.

سه نوع عرق گز وجود دارد که بر حسب محل انسداد مجاری عرق تقسیم بندی شده اند. شناسه ها و نشانه های هر یک از این انواع متفاوت است.

عرق گز بلوری
خفیف ترین نوع راش گرمایی است که در بالاترین لایه پوست، مجاری عرق را گرفتار می کند. عرق گز بلوری با نشانه های زیر مشخص می شود:

تاول های روشن و پر از مایع و برجستگی ( پاپول papule) هایی که به آسانی پاره می شوند.

تاول هایی که در عرق گز بلوری دیده می شوند دارای خارش نبوده و دردناک نیستند . این نوع راش گرمایی معمولاً خود به خود از بین می رود ولی در صورت تداوم آب و هوای داغ و مرطوب ممکن است دوباره بازگردد و با وجودی که در نوزادان شایع است ولی در بزرگسالان نیز ممکن است به وجود آید.

عرق گز قرمز
عرق گز قرمز در بخش عمقی تر لایه خارجی پوست ( رو پوست ، اپیدرم ) بروز می کند و گاهی عرق سوز نیز نامیده می شود . معمولاً بزرگسالان پس از مدتی قرار گرفتن در آب و هوای داغ و مرطوب و یا در صورت خوابیدن در بستر بیماری به عرق گز قرمز مبتلا می شوند. معمولاً شیر خواران در فاصله هفته اول و سوم زندگی به این نوع راش گرمایی مبتلا می شوند. شناسه ها و نشانه های خاص این حالت عبارتند از :

برجستگی های قرمز
احساس خارش یا سوزش در منطقه گرفتار
عدم تعریق یا ترشح اندکی عرق در مناطق

گرفتار
گاهی کیسه ها یا وزیکول های vesicle عرق گز قرمز به پوستول pustule تبدیل می شود و در این حالت عرق گز پوستولی miliaria pustulosa نامیده می شود .

عرق گز عمقی
یک نوع راش گرمایی که شیوع کمتری دارد، عرق گز عمقی است و اساساً در بزرگسالانی دیده می شود که چندین بار دچار حمله های مکرر عرق گز قرمز شده اند . این نوع عرق گز در درم ، یعنی لایه عمقی تر پوست دیده می شود و به سرعت بعد از نرمش یا هر نوع فعالیتی پدید می آید که سبب عرق کردن شود. شناسه ها و نشانه های این نوع عرق گز عبارتند از :

ضایعات سفت و به رنگ گوشت که شبیه برجستگی غازی است.

فقدان تعریق که ممکن است به پیدایش نشانه های واماندگی گرمایی مانند سرگیجه ، تهوع و نبض تند منتهی شود.

زمان مراجعه به پزشک
راش گرمایی معمولاً خود به خود التیام می یابد و به مراقبت طبی نیاز ندارد. در صورت بروز نشانه هایی که بیش از چند روز طول کشیده باشد، یا به نظر رسد بثورات بدتر شده اند و یا شناسه ها ی عفونت از جمله موارد زیر وجود داشته باشد باید به پزشک مراجعه کرد:

• افزایش درد، ورم، قرمزی یا گرما در اطراف منطقه گرفتار
• زهکشی چرک از ضایعات
• ورم غده های لنفی زیر بغل ، گردن یا زهار
• تب یا لرز

علل
وقتی بعضی از مجاری عرق مسدود می شند، راش گرمایی به وجود می آید. در این حالت به جای تبخیر، عرق درون پوست حبس شده و سبب ایجاد التهاب و بثورات می گردد.

همیشه هم روشن نیست که چرا مجاری عرق مسدود می شوند ولی به نظر می رسد بعضی عوامل در این زمینه نقش دارند از جمله :

مجاری عرق نارس . از آنجا که مجاری عرق نوزاد به طور کامل رشد نکرده اند، ممکن است به آسانی پاره شوند و عرق زیر پوست حبس شود. این حالت معمولاً در آب و هوای داغ به وقوع می پیوندد ولی ممکن است هر بار که به شیر خوار لباس بسیار گرم پوشانده باشند نیز بروز کند. نوزادانی که تب بالا دارند یا در انکور با تور به سر می برند نیز ممکن است دچار انسداد مجاری عرق شوند.

آب وهوای حاره . آب و هوای داغ و مرطوب به خصوص به پیدایش عرق گز می انجامد.

فعالیت جسمی .نرمش شدید، کار سخت یا هر نوع فعالیتی که سبب تعریق شدید گردد ممکن است به بروز راش گرمایی منتهی شود.

لباس . در صورتی که مدام از لباس هایی استفاده شود که از تعریق و تبخیر طبیعی جلوگیری می کنند راش گرمایی پدید می آید.

داروها .بعضی داروهای تجویز شده ممکن است سبب افزایش کرده غده عرق شده و در پیدایش راش گرمایی سهیم باشند از جمله کلونیدین clonidine (catapres،Duraclon) ، بتابلوکرها و داروهای مشتق از تریاک

گرم کردن بیش از حد. به طور کلی گرم کردن بیش از حد، خود را بیش از حد پوشاندن در زمستان ، خوابیدن زیر پتوی برقی ممکن است به پیدایش راش گرمایی منتهی شود.

در افرادی که به مدت طولانی روی تخت بیمارستان بستری هستند و به ویژه در صورتی که تب داشته باشند نیز ممکن است راش گرمایی پدید آید.

عوامل خطر ساز
عواملی که سبب مستعد شدن به راش گرمایی می شوند عبارتند از :

سن. اگر چه ممکن است راش گرمایی در هر کسی دیده شود ولی نوزادان نسبت به این حالت بسیار حساسند.

آب و هوای حاره . افرادی که در مناطق حاره زندگی می کنند بیش از افراد مناطق معتدل به راش گرمایی مبتلا می شوند.

فعالیت جسمی . هر عاملی که سبب عرق کردن شدید شود به ویژه اگر از لباس جاذب رطوبت استفاده نشده باشد سبب شعله وری راش گرمایی خواهد شد.

عوارض
راش گرمایی معمولاً بدون مشکلی ترمیم می شود ولی گاهی عوارضی بروز می کند از جمله :

عفونت . گاهی راش گرمایی به باکتری ها آلوده شده و سبب ایجاد پوستول های ملتهب و خارش دار می گردد. این حالت در کودکانی بروز می کندکه به آنها پوشک بسته می شودولی این مورد را نباید با راش پوشک اشتباه گرفت. راش پوشک در نتیجه آغالش پوست لطیف نوزاد پدید می آید و به انسداد مجاری عرق ربطی ندارد .

واماندگی ناشی از گرما. در هوای داغ ، افراد دچار عرق گز عمقی در معرض خطر فرسودگی یا واماندگی ناشی از گرما HEAT EXHAUTION هستند، زیرا مجاری عرق مسدود است. واماندگی ناشی از گرما ممکن است سبب پائین افتادن فشار خون، سرگیجه، تهوع، سر درد و نبض سریع شود. واماندگی ناشی از گرما در صورتی که درمان نشود، ممکن است به گرما زدگی heat stroke منتهی شود که حالتی تهدید کننده به شمار می رود.

آماده شدن برای ملاقات
معمولاً برای راش گرمایی نیازی به ملاقات با پزشک نیست ، زیرا این راش معمولاً خود به خود از بین می رود . در صورتی که راش ، شدیدتر باشد، می توان به پزشک مراقبت های اولیه یا پزشکی مراجعه کرد که در زمینه بیماری های پوست ( درماتولوژیست ) تخصص دارد تا مطمئن شد بیماری راش گرمایی است و بیماری پوستی دیگری نیست.

پیش از رفتن به نزد پزشک ، بهتر است تممام سوالاتی را نوشت که در مورد این بیماری به نظر با اهمیت می آیند. در مورد راش گرمایی بعضی از سوالاتی که می توان از پزشک پرسید عبارتند از :

چه چیزی باعث پیدایش این بثورات شده است؟

آیا به انجام آزمایش نیاز است؟

چگونه لازم است این بیماری درمان شود؟

آیا تا از بین رفتن بثورات ، لازم است فعالیت جسمی تعطیل شود؟

در آینده برای پیگیری چه اقداماتی باید انجام داد؟

آزمون ها و تشخیص
برای تشخیص راش گرمایی آزمایش لازم نیست، پزشک می تواند با معاینه ضایعات ، بیماری را تشخیص دهد.
روش های درما ن و داروها

کاهش تعریق
بهترین روش درمان هر نوع راش گرمایی کاستن از میزان تعریق با قرار گرفتن در ساختما ن هایی است که ایرکاندیشن دارند و در صورتی که این کار امکان پذیر نباشد، استفاده از پنکه برای به حرکت درآوردن هوا ، پوشیدن لباس های سبک از جنسی که برای نفس کشیدن دارای منفذ باشند و محدود کردن فعالیت جسمانی است. وقتی پوست خنک باشد، راش گرمایی به سرعت از بین می رود.

درمان های توپیکال
ممکن است در انواع شدید تر راش گرمایی برای تسکین ناراحتی و پیشگیری از بروز عوارض به درمان های مالیدنی موضعی topical نیاز باشد . داروهای توپیکال مورد استفاده عبارتند از :

لوسیون کالامین برای تسکین خارش

لانولین انیدر که به پیشگیری از انسداد مجرا کمک کرده و ساخته شدن ضایعات جدید را متوقف می سازد.

استروئیدهای توپیکال در شدید ترین موارد.

شیوه زندگی و تدبیر های خانگی

در آب و هوای داغ ، از لباس های گشاد و سبک وزن استفاه شود که رطوبت پوست را جذب می کنند.

تا حد امکان باید در ساختمان هایی جا گرفت که ایرکاندیشن دارند.

بعد از حمام کردن ، به حای خشک کردن بدن با حوله، پوست در هوا خشک شود.

از لوسیون کالامین یا کمپرس های خنک برای آرام کردن پوست خارش دار و بر آغالیده استفاده شود.

از مصرف کرم ها و پمادهایی پرهیز شود که ممکن است بیشتر سبب انسداد منافذ گردند.

پیشگیری
برای کمک به پیشگیری از راش گرمایی باید موارد زیر رعایت شود:

در تابستان ، لباس نخی سبک وزن و نرم استفاده شود. همچنین از لباس زیاد پوشیدن پرهیز شود. به کودکان نیز باید به همان میزان لباس بزرگترها لباس پوشانده شود تا راحت باشند.

از پوشیدن لباس های چسبان پرهیز شود زیرا ممکن است سبب آغالش پوست حساس گردند.

وقتی هوا گرم است باید در سایه یا ساختمان دارای ایرکاندیشن ماند یا در فاصله ای مطمئن برای به گردش در آمدن هوا از پنکه استفاده نمود.

خنک نگاه داشتن محل خواب و خوب تهویه شدن آن .

حمام کردن در آب خنک با صابونی که خشک کننده نباشد و صابون دارای رنگ و رایحه نباشد.

پرهیز از مصرف کرم یا پماد .استفاده از کرم ها و پمادها از بروز راش گرمایی جلوگیری نمی کند و ممکن است سبب انسداد منفذها شود.