در فصل مدارس خواب کودکان را چگونه تنظیم کنیم؟

بار دیگر فصل مدارس فرا رسیده و این شما هستید که باید برنامه ها را طوری تنظیم کنید که فرزندان تان صبح ها به موقع از خانه بیرون بروند. بازگشت به فصل مدرسه به این معنی است که روزهای استراحت و تنبلی تابستان تمام شده و روزهای درس و تکلیف، برنامه ریزی، فعالیت های بعد از مدرسه و بیدارشدن صبح زود فرارسیده است. تغییر شرایط می تواند برای کل خانواده چالش برانگیز باشد. بنابراین چگونه می توان بعد از چند ماه خوابیدن تا دیروقت، ساعت خواب کودکان را تنظیم کرد؟ آیا ممکن است بچه ها برای اولین بار، بدون اینکه دچار مشکلی شوند، صبح به راحتی از خواب بیدار شوند؟ در این مقاله سعی داریم نکاتی را به شما یادآور شویم تا بتوانید روزهای ابتدایی مدرسه را راحت تر و با چالش کمتری بگذرانید. با ما همراه باشید…

1. برنامه ریزی را به زودی آغاز کنید

متخصصان روان شناس می گویند، بسیار مهم است که بدانید، گذر از برنامه های همراه با آرامش تابستان، به ساختار و برنامه های سال تحصیلی یک فرآیند است. این اشتباه است که پدر و مادر برنامه ریزی برای زود خوابیدن فرزندان را به روز آخر تعطیلات موکول می کنند. اگر شما شب قبل از مدرسه شروع کنید و بخواهید فرزندتان را زود به رختخواب بفرستید، نمی توانید انتظار داشته باشید که آن ها خیلی سریع به این شرایط عادت کنند و صبح اولین روز مدرسه بدون هیچ مشکلی از خواب بیدار شوند. حداقل یک هفته قبل از شروع مدارس شروع کنید و آن ها را برای این شرایط آماده کنید.

ابتدا باید با فرزندان تان در مورد اهمیت خواب صحبت کنید. درک اینکه خواب مانند تغذیه برای سلامت مهم است و کمبود خواب می تواند باعث ایجاد مشکلات متعددی شود، به آن ها کمک می کند. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که کمبود خواب می تواند هم به سلامت جسم و هم روان آسیب برساند. کم خوابی در کودکان و نوجوانان گروه سنی 11تا 17، با افزایش اضطراب، افسردگی و دردهای فیزیکی در آنها همراه بوده است. مطالعه ای که روی کودکان کلاس چهارم و ششم انجام شد، نشان داد، دانش آموزانی که به مدت چند شب متوالی، یک ساعت کمبود خواب داشتند، در آزمایشی که برای پیش بینی توانایی آن ها برای تمرکز و توجه در کلاس انجام شد، عملکرد خوبی نداشتند. مطابق با مطالعات انجام شده، کودکان 5 تا 12 سال به 10 تا 11 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. بچه های بزرگتر و در سنین 10 تا 18، به مقدار کمتری، یعنی 5/8 تا 5/9 ساعت خواب در شب نیاز دارند، اما بیشتر بچه ها خواب کافی دریافت نمی کنند. به کودکان نشان دهید که بازگشتن به عادت زود خوابیدن چقدر برای شما مهم است، هر چند که ممکن است خیلی برای آن ها خوشایند نباشد. هم چنین به آن ها بگویید که تغییر برنامۀ خواب، کمک می کند که در طول ساعت های مدرسه احساس خوبی داشته باشند و از این لحظات لذت ببرند.

2. برای تغییر ساعت خواب باید نگاهی به کل برنامه های روزتان داشته باشید

اگر می خواهید فرزندتان به موقع به رختخواب برود، بهتر است در دیگر برنامه های روزتان مانند زمان ناهار و شام نیز تجدید نظر کنید. زمان بازی، تلویزیون و کار با کامپیوتر آن ها را محدود کنید تا بتوانید برنامۀ زمانی ناهار و شام را نیز تغییر دهید و کمی زودتر شام بخورید و آن ها نیز بتوانند زودتر به رختخواب بروند. بسیاری از والدین انتظار دارند که فرزندشان به راحتی تلفن همراه یا بازی با رایانه را کنار بگذارند؛ اما این کار نیاز به ایجاد پیش زمینه هایی دارد. متخصصان پیشنهاد می کنند که با آن ها در مورد مزایا و معایب استفاده از وسایل الکترونیکی صحبت کنید. به آن ها بگویید که ما امتیاز استفاده از تلفن همراه، بازی های رایانه ای و … را به شما داده ایم و در واقع به شما اعتماد کردیم. اگر به ما نشان دهید که می توانید به راحتی آن ها را مدیریت کنید، مشکلی نخواد بود. اما هنگامی که شما نمی توانید به خوبی استفاده از این وسایل را مدیریت کنید، ما هم باید به شما در این امر کمک کنیم. بنابراین سعی کنید برنامه ای را برای استفاده از این وسایل برای آن ها طرح ریزی کنید و برای استفاده از این وسایل قوانینی را طرح کنید.

با این حال بسیاری از متخصصان پیشنهاد می کنند که بیش از اندازه برای بچه ها برنامه ریزی نکنید، بچه ها نمی توانند هر لحظه از زندگی شان را با برنامه ریزی پیش ببرند، آن ها نیاز به آرامش نیز دارند. مراقب مقررات و برنامه ریزی های بیش اندازه باشید. زمان هایی را در اختیار خود آن ها قرار دهید تا کارهایی که دوست دارند انجام دهند و روزهایی اجازه دهید، هر زمان که دوست دارند به رختخواب بروند. زمان شاد بودن برای آن ها بهتر از هر کلاس و برنامه ریزی دیگر است.

3. به روال عادی زندگی خود بازگردید

پس از چند ماه بیدار ماندن تا دیروقت، نمی توانید به راحتی به رختخواب بروید، هنگامی که صبح نیز تا دیروقت خوابیده اید. بنابراین سعی کنید حداقل یک هفته قبل از تعطیلات تابستانی شروع به تنظیم ساعت خواب خانواده تان کنید.

در ابتدا سعی کنید یک ساعت زودتر از حد معمول بیدار شوید. به عنوان مثال اگر فرزندتان در طول تابستان ساعت 10 شب به رختخواب می رود و لازم است که برای زمان مدرسه ساعت 9 شب به رختخواب برود، به جای اینکه بگذارید تا ساعت 8 صبح بخوابد، بهتر است او را ساعت 7 صبح از خواب بیدار کنید. با این کار او شب زودتر به رختخواب می رود و کم کم زمان خواب او تنظیم می شود.

اگر هر روز این برنامه را انجام دهید، بعد از شام همه جا آرام باشد، وسایل الکترونیکی خاموش باشد، هر کس به اتاق خود برود، آن ها در زمان مدرسه مشکلی نخواهند داشت.

علاوه براین می توانید از نور خورشید کمک بگیرید. نور، ساعت بدن را تنظیم می کند. اگر پرده ها را باز کنید تا نور صبحگاهی به درون خانه و اتاق بیاید، طبیعی است که زمان بیداری بچه ها تغییر خواهد کرد.

4. به آن ها انگیزه دهید

چه کسی خرید را دوست ندارد؟ بچه ها در تمام سنین، حتی نوجوانان، منتظر خریدن لباس های جدید، کوله پشتی، لوازم مدرسه و.. هستند و برای آن لحظه شماری می کنند. شما می توانید از این راه برای ایجاد انگیزه در آن ها استفاده کنید. از چیزهایی که برای فرزندتان اهمیت دارند به عنوان اهرم کمکی برای این کار استفاده کنید و به آن ها انگیزه دهید. اما با همۀ این کارها اگر فرزندتان قبول نمی کند که به موقع به رختخواب برود چه باید بکنید؟

سعی کنید به آن ها بگویید، من نمی خواهم شما را مجبور کنم که خیلی زود، به زود خوابیدن و زود از خواب بیدارشدن عادت کنید؛ اما فکر می کنم بازی های رایانه ای و وسایل الکترونیکی ممکن است به شما در این راه کمک کنند، پس اگر می خواهید باز هم از این وسایل استفاده کنید باید مطابق با برنامه پیش بروید و این کار را انجام دهید.

5. بهتر است از کودک تان بخواهید شب قبل کارهای خود را انجام دهد، به عنوان مثال لباس ها را از شب قبل آماده کند، کتاب و وسایل مدرسه را در کیف خود قرار دهد تا هنگام صبح به جای گشتن به دنبال وسایل، وقت خود را برای کارهای مهمتری مانند خوردن صبحانه بگذارد. به یاد داشته باشید که بازخورد مثبت کودکان در این مورد ممکن است مدتی زمان ببرد و طول بکشد.

نظرات بسته شده است.