دقیق ترین و گران ترین آزمایش تشخیص اعتیاد

دقیق ترین و گران ترین آزمایش تشخیص اعتیاد،انجام آزمایش اعتیاد،تشخیص مواد مخدر در بدن

مخدرها شامل، تریاک، مورفین، شیره، هروئین و داروهایی مثل ترامادول و داروهای کدئین‌دار می‌شود. مواد غیرمخدر نیز موادی مانند حشیش، ترکیبات آمفتامین‌ دار، شیشه، کوکائین، ال‌ اس‌ دی و… را شامل می شود. برای انجام آزمایش اعتیاد روش‌های مختلفی وجود دارد. یکی از شایع ‌ترین این تست‌ها آزمایش ادرار، خون، بزاق دهان وعرق است. مواد در بدن فرد مصرف‌ کننده جذب خون و اندام‌ها و سپس به شکل ادرار از بدن دفع می‌شود. همه این آزمایش‌ها را حتی بعد از مرگ فرد نیز می‌توان انجام داد.
معایب ومحاسن هر یک از روش ها
– روش نمونه‌ گیری از خون، تنها در فاصله کوتاهی از مصرف مواد نتیجه را درست نشان می‌دهد. با این حال این روش به دلیل این‌ که فرد نمی‌تواند در نتیجه آزمایش تقلب کند، ارزشمند است.
– در روش نمونه گیری از ادرار می توان مدت بیشتری وجود مواد را مشخص کرد. اما ایرادی که می‌توان به این روش گرفت این است که فرد می‌تواند به شکل‌هایی در آزمایش خود، تقلب کند.
– در روش  نمونه ‌برداری از بزاق و عرق نیز به دلیل  این‌ که سریع قابل آزمایش است، ارزشمند است  اما درحال‌ حاضر بیشتر کاربرد تحقیقاتی دارد.
 یکی از بهترین و دقیق ‌ترین آزمایش‌های اعتیاد، نمونه‌برداری از مو است
دکتر قاسم دستجردی، روانپزشک و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید صدوقی یزد در این باره به «شهروند» می گوید: ماده مخدر یا محرک پس از مصرف جذب بافت‌های بدن می‌شود، یکی از این بافت‌ها موی بدن یا سر است. به اندازه‌ای که  فرد مواد مصرف کرده و مو رشد داشته است، می‌توان اعتیاد را باوجود این‌ که تست خون و ادرار منفی باشد، تشخیص داد.
تقلب‌ها
درحال‌حاضر برای ازدواج تنها آزمایش ادرار انجام می‌شود و چون فرد از قبل آمادگی رفتن به این مرکز را دارد، امکان این که تقلب کند وجود دارد. با این حال، مصرف مواد تا مدت زمان خاصی در ادرار قابل‌ ردیابی است. آزمایش اعتیاد با نمونه ‌مو (hair drug test) یک روش موثر و دقیق است. این تست برخلاف سایر روش‌ها که حداکثر تا چند روز قابلیت تشخیص دارند، می‌تواند تا ۹۰ روز پس از مصرف، مواد را در کورتکس مو نشان دهد. این تست گران‌تر از تست ادرار و خون است و دستگاه‌ها و روش آن در همه شهرها و استان‌های کشور وجود ندارد اما با توجه به  اهمیت امر ازدواج،  بهتر است خانواده‌ها برای ازدواج فرزندان‌شان این روش را  برای  آزمایش انتخاب کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.