آلزایمر

دلایل آلزایمر

درمان آلزایمر،بیماری آلزایمر،فراموشی.بیماری آلزایمر یک بیماری پیشرونده در مغز است که به تدریج حافظه و عملکرد ذهنی فرد را تخریب می کند. این بیماران در استدلال، یادگیری و ارتباط برقرار کردن با محیط و دیگران، دچار مشکل می باشد. تکرار کلمات، گم  کردن راه و مشکوک بودن به افراد از علائم این بیماری می باشد.

افکار منفی

روح و روان و ذهن ما نقش مهمی را در پیدایش بیماری آلزایمر بازی می کنند. به گفته ی محققان باورهای منفی درباره پیری از جمله ضعف و ناتوانی در دوران کهولت از جمله علل تغییرات مغز و بروز بیماری آلزایمر هستند.

استرس ایجاد شده توسط افکار منفی راجع به پیری منجر به تغییرات درونی در مغز افراد می شود. البته باور کردن فرایند های طبیعی که قرار است در آینده و در سن پیری در انسان رخ بدهد، خود نگرشی مثبت درباره آینده محسوب می شود و فرد راحت تر می تواند تغییرات رخ داده در آن زمان را باور کند. اما زیاده روی و افراط در تفکر درباره ی موضوعات این چنینی تا حدی تأثیر منفی دارد.

سرب

سرب تنها عامل مضر در رشد کودکان محسوب نمی شود، بلکه می تواند سبب زوال و نقصان عقل در همه ی افراد از جمله بزرگسالان شود. در بین افرادی که میزان سرب بدنشان زیاد است، 21 درصدشان دچار زوال عقلی می شوند. همچنین معمولا میزان سرب در افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند نیز زیاد است و این خود عاملی برای بروز آلزایمر در افراد با فشار خون بالاست.

داروهای رایج اعم از داروهای ضد افسردگی و داروهای آنتی هیستامین در بروز بیماری آلزایمر موثر اند

همچنین میزان بالای سرب در افراد بزرگسال و مسن می تواند منجر به ابتلا به مشکلات قلبی عروقی شود.
سرب علاوه بر بالا بردن فشار خون می تواند باعث ایجاد استرس اکسیداتیو در مغز شده و به دنبال آن التهاب بدن افزایش یابد.

سعی کنید از تماس با موادی که دارای میزان زیادی از سرب هستند مانند رنگ ها خودداری کنید و هیچگاه مواد خوراکی را در معرض مواد سرب دار – مانند پیچاندن نان و سبزی در روزنامه – قرار ندهید.

خوردن میوه های سبز، آبی و قرمز و سبزیجاتی که مملو از آنتی اکسیدان هستند، می تواند از بروز استرس اکسیداتیو ناشی از فلزات سنگین (مانند سرب) جلوگیری کند.

داروهای متداول

داروهای رایج اعم از داروهای ضد افسردگی و داروهای آنتی هیستامین در بروز بیماری آلزایمر موثر اند. این داروها، داروهای آنتی کلی نرژیک می باشند و شامل دیفن هیدرامین غیر تجویزی (نام تجاری بنادریل)، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند دوکسپین (Sinequan)، آنتی هیستامین های نسل اول مانند کلرفنیرامین(chor-تریمتون)، و antimuscarinicsبرای کنترل مثانه مانند اکسی بوتینین (Ditropan)  می باشند .

دزهای بالای این داروها فرد را بیشتر در معرض زوال عقلی قرار خواهد داد که البته ممکن است این مشکل برگشت پذیر باشد (پس از قطع مصرف این داروها ).

آلزایمر

حشره کش ها

وجود مقادیر بالایی از مواد حاصل از تجزیه حشره کش ها (DDE) به نظر می رسد در بروز بیماری آلزایمر دخیل باشد. این به آن معنی است که تشخیص وجود مقادیری از DDE در خون می تواند به تشخیص زودهنگام آلزایمر کمک کند. هر چند که استفاده از DDT ها در برخی کشور ها ممنوع است، اما همچنان در بدن برخی افراد دیده می شود و بیشترین راه ورود آن به خون مصرف موادی مانند مرغ، محصولات لبنی و گاها ماهی است.

افسردگی

هیچ کس نمی تواند رابطه ی بین روان و جسم را انکار کند. تقریبا افسردگی تا 50 درصد با آلزایمر در ارتباط است. احتمال ابتلا ی افراد بزرگسال افسرده به آلزایمر، یک و نیم برابر بیشتر از سایرین است.

چه کاری از دست مان بر می آید؟

برخی تغییرات در شیوه ی زندگی می تواند از ابتلا به بیماری های مغزی جلوگیری کند. نشان داده شده است که ورزش های هوازی در به تأخیر انداختن و یا جلوگیری از بروز بیماری آلزایمر نقش زیادی را ایفا می کنند. همچنین داشتن یک رژیم غذایی سالم خطر ابتلا به این بیماری را تا 53 درصد کاهش می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *