دلیل و درمان مچ درد

آشنایی با دلایل مچ درد و راههای پیشگیری درمانی

اگر شغلتان با قلم یا رایانه سر و کار دارد، درد مچ ممکن است همراه همیشگی‌ تان باشد. اما مچ‌ درد تنها سراغ منشی‌ ها و نویسنده‌ ها نمی‌ رود. با توجه به اینکه درد در کدام ناحیه از دستتان احساس شود، دلایل مختلفی را برای ایجاد آن می‌ توان فهرست کرد و البته با توجه به علت‌ های ایجاد درد، درمان‌ های متفاوتی را هم می‌ توان برای آن توصیه کرد. اگر مچ‌ درد هرر وز شما را آزار می‌دهد، نشانه‌ هایی که در ادامه آورده‌ایم را با دقت بخوانید تا دلیل ایجاد دردتان را بشناسید.

معلوم نیست درد به کجا می‌ زند؟

اگر درد مبهم و گنگی دارید و دقیقا نمی‌ دانید از کجا شروع می‌ شود و به کجای مچ دستتان ختم می‌ شود، ممکن است دچار «کانال کارپ» شده باشید. چنین دردی با انجام مداوم و تکراری کارها سراغتان می‌ آید و معمولا هنگام انجام کارهایی خاص شدت می‌ گیرد. البته این بیماری در همه افراد با علائم یکسانی بروز نمی‌ کند و ممکن است برخی از بیماران علامت گزگز مچ دست را نیز داشته باشند.

شما کدام درد را دارید؟

اگر درد و ناراحتی را در قسمت خارجی مچ دست،‌ درست کنار انگشت شصتتان، احساس کردید و البته دردتان با حرکت دادن انگشت شصت تشدید می‌ شد، ممکن است به علت بیماری «دکرون» باشد.

یکی دیگر از علل شایع درد در ناحیه مچ دست، آرتروز در مفصل ناحیه مچ دست یا انگشت شصت است که اغلب افراد در سنین بالا به آن مبتلا می‌ شوند. علاوه بر این عوامل اتفاقات ساده مثل زمین خوردن با کف دست که منجر به جابه‌ جایی یکی از استخوان‌ های مرکزی مچ دست شود هم می‌ تواند باعث این درد شود.

ممکن است به علت التهاب تاندوم‌ های ناحیه مچ دست به درد دچار شوید، گاهی نیز منشا این دردها مشکلات مفاصل یا مهره‌ های گردنی است که درد آن به مچ دست می‌ زند.

چرا مچ‌ درد می‌ گیریم؟

اگر مدت‌ زمان زیادی کار می‌کنید و حواستان به حالت نشستن و موقعیت دستتان نیست، باید انتظار این دردها را داشته باشید. برای پیشگیری، حتما موقعیت مناسب بدنی داشته باشید و بعد از مدتی کار، با حرکات کششی ساده کمی به مفاصلتان استراحت دهید. اگر ورزش نمی‌کنید و عضلاتی قوی ندارید، به‌ یک‌ باره کار سنگین انجام ندهید و دستتان را با آسیب همراه نکنید.

افرادی که کارهای ظریف تکراری انجام می‌ دهند یا دستشان به دلایل کاری در معرض ارتشاعات است، در معرض مشکلات مفصلی و دردهای ناشی از آن قرار می‌ گیرند.

اگر با کامپیوتر کار می‌کنید، کیبورد و موس را در موقعیت مناسب قرار دهید. در کل حواستان باشد مدت‌ زمان طولانی مچ دستتان را در حالت نامناسب قرار ندهید، مثلا مچ دست را در طولانی‌ مدت به عقب یا پایین خم نکنید، ممکن است باعث التهابات و درد در ناحیه مچ دستتان شود.

دردها تمام می‌ شوند؟

هریک از دردها درمان خاص خودشان را دارند، اما دردهایی که منشا آن‌ها خود مچ دست است، معمولا با استراحت درمان می‌ شوند. برای حفظ سلامتی‌ تان مدتی به خودتان استراحت دهید؛ اگر هم لازم بود با نظر پزشک، مچ‌بند متناسب با ناحیه درد را تهیه کنید تا مچ دستتان بدون حرکت بماند، اما خودسرانه و بدون شناخت درد از چنین مچ‌ بند هایی استفاده نکنید.

گاهی باید دارو بخورید

استراحت تنها راه خلاص شدن از مچ‌ درد نیست و در برخی مواقع چاره‌ ای جز استفاده از دارو وجود ندارد. اگر درد زیادی دارید، با نظر پزشک از مسکن‌ ها استفاده کنید تا التهاب دست رفع شود و بعد سراغ درمان‌ های غیر دارویی بروید. استفاده از گرما هم از درمان‌ های موثر است؛ گرمای سطحی را می‌ توانید در خانه به مفاصلتان بدهید، اما گرمای عمقی توسط فیزیوتراپ انجام می‌ شود.

چه دردهایی خطرناک‌ اند؟

اگر تنها دردی موقتی در ناحیه مچتان احساس می‌ کنید نگران نباشید و با کمی گرما و ماساژ درد را تسکین دهید. هر کسی ممکن است گاهی به این دردهای گذرا مبتلا شود اما اگر مچتان درد زیادی داشت یا مدت‌ زمانی طولانی درد داشتید به پزشک مراجعه کنید تا درمانتان به‌ موقع آغاز شود.

درست است که در ابتدای ایجاد مشکل گرما حال شما را بهتر می‌کند اما در التهاب‌ های شدید و حاد، پزشک گاه درمان با سرما را تجویز می‌ کند؛ پس اگر مدت‌ هاست مچ‌ درد دارید و هیچ راهی درد شما را آرام نمی‌کند، به جای استفاده از کیسه آب گرم فورا به متخصص مراجعه کنید و درمان مناسب را انتخاب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.