علت وجود موکوس در ادرار

دلایل پیدا شدن موکوس در ادرار

ادرار نشان دهنده ی اطلاعات زیادی در مورد میزان سلامتی بدن انسان می باشد. رنگ، بو و میزان شفایت ادرار نشان دهنده ی این است که فرد در وضعیت سلامتی هست یا نه. مواد موجود در ادرار (مثل موکوس) نیز کمک کننده ی ما در پیگیری وضعیت بهداشتی افراد می باشد. معمولاً زمانی که موکوس در ادرار یافت می شود به شکل باریک، مایع و شفاف می باشد.

همچنین موکوس می تواند غیر شفاف و خاکستری نیز باشد.معمولاً این رنگ ها نشان دهنده ی ترشحات نرمال می باشند. موکوس مایل به زرد نیز ممکن است در ادرار دیده شود. اگرچه این مورد اغلب نشانه ی وضعیت زمینه ای پزشکی می باشد.

پیدا کردن موکوس در ادرار رایج است. در ادامه با علل وجود موکوس در ادرار و زمان مراجعه به پزشک را بررسی خواهیم کرد.

1 : ترشح (Discharge) :

مجرای ادراری و مثانه به صورت طبیعی موکوس تولید می کنند. موکوس در طول دستگاه ادراری حرکت می کند و وظیفه ی آن کمک به حذف میکروب ها و مشکلات احتمالی از جمله عفونت دستگاه ادراری و عفونت کلیه می باشد.

ممکن است گاهی اوقات میزان موکوس یا ترشح در ادرار افراد تغییر کند که امری غیر معمول نیست. اگرچه، زمانی که میزان زیادی از موکوس در ادرار باشد می تواند نشان دهنده ی یک مشکل باشد. اگر موکوس شفاف، سفید یا خاکستری روشن نباشد باید با پزشک در میان گذاشته شود.

خانم های جوان نسبت به سایر افراد می توانند موکوس بیشتری داشته باشند و این به خاطر قاعدگی، بارداری، داروهای ضد بارداری و تخمک گذاری بوده که باعث ضخیم تر شدن موکوس و بهتر دیده شدن آن می شود. این موکوس ضخیم می تواند به نظر برسد که از ادرار ناشی می شود ولی در حقیقت اغلب از واژن می آید.

موکوس در ادرار در مردان نیز دیده می شود. اغلب، اگر موکوس در مردان قابل توجه باشد، نشانه ی یک مشکل بالقوه بوده مثل عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs یا sexually transmitted infections) و دیگر عفونت ها.

درمان آن چگونه است ؟

در صورتی که تغییرات در ادرار بیش از یکی دو روز طول بکشد، نیاز به درمان هست و در غیر این صورت درمان ضروری نیست. اگر تغییرات در رنگ یا اندازه ی ادرار باشد، باید با پزشک درمیان گذاشته شود تا علائم تشخیص داده شود و برای درمان اقدام گردد.

2 : عفونت دستگاه ادراری (UTI یا Urinary tract infection) :

اغلب علت عفونت دستگاه ادراری توسط باکتری ها می باشد. اگرچه UTI در هر دو جنس مذکر و مونث رخ می دهد ولی بیشتر در دختران و زنان شایع است و به خاطر این است که مجرای ادرای زنان کوتاه تر از مردان بوده و باکتری ها مسافت کمتری برای ایجاد عفونت طی می کنند. همین طور زنانی که از نظر جنسی فعال تر بوده، احتمال بیشتری برای ابتلا به عفونت دستگاه ادراری دارند.

همچنین عفونت دستگاه ادراری می تواند باعث :

میل شدید به ادرار کردن
حس سوزش هنگام ادرار
ادرار قرمز یا صورتی ناشی از خون

چگونه درمان می شود ؟

UTI های باکتریال با تجویز آنتی بیوتیک درمان می شوند. همچنین شما باید در طول درمان خود مایعات بیشتری بنوشید. نه تنها هیدراتاسیون کلید بازگشت سلامتی شماست بلکه کمک کننده ی دستگاه ادراری برای جلوگیری از انتشار باکتری ها می باشد.

اگر داروهای خوراکی کارساز نباشد و علائم شدت یابد، پزشک می تواند تجویز کننده ی آنتی بیوتیک های داخل وریدی باشد.

آزمایش غربالگری uti

3 : عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs یا sexually transmitted infections) :

اگرچه STIs می تواند علائم مختلفی ایجاد کنند، کلامیدیا (chlamydia) و گونوره آ (gonorrhea) احتمال بیشتری برای ایجاد موکوس اضافی در ادرار (بخصوص در مردان) دارند.

عفونت کلامیدیا می تواند باعث :

ترشحات سفید و کدر
سوزش هنگام دفع ادرار
درد و ورم در بیضه ها
درد لگن
خونریزی غیر طبیعی واژن

عفونت گونوره آ می تواند باعث :

ترشحات زرد یا سبز رنگ
ادرار دردناک
خونریزی واژینال میان پریود ها
درد لگن

چگونه درمان می گردد ؟

برای هر دوی عفونت های کلامیدیا و گونوره آ، آنتی بیوتیک تجویز می شود. شریک جنسی شما نیز باید درمان گردد.

آیا میدانستید این بیماریها باعث ناباروری می شود؟

4 : سندروم روده ی تحریک پذیر (IBS یا Irritable bowel syndrome) :

IBS یک اختلال گوارشی است که بر روی کولون (colon) تأثیر می گذارد.

همچنین IBS می تواند منجر به ایجاد موکوس ضخیم در دستگاه گوارش گردد. این موکوس می تواند هنگام حرکات روده ای از بدن دفع شود. در بسیاری از موارد، موکوس در ادرار ناشی از مخلوط شدن موکوس خارج شده از مقعد با ادرار در توالت می باشد.

IBS همچنین می تواند باعث این موارد شود :

اسهال (diarrhea)
گاز (gas)
نفخ (bloating)
یبوست (constipation)

چگونه درمان می شود ؟

IBS یک بیماری مزمن بوده و درمان آن متمرکز بر روی مدیریت علائم می باشد.

پزشک شما ممکن است درخواست کند که از این تغییرات رژیم غذایی پیروی کنید :

حذف کردن غذاهایی که باعث ایجاد گاز و نفخ اضافی می شوند مثل بروکلی (broccoli)، انواع لوبیا و میوه های نارس (raw fruits).
حذف کردن گلوتن (gluten) که نوعی پروتئین می باشد که در گندم و جو و چاودار یافت می شود.
مصرف مکمل های فیبر دار برای کاهش یبوست

برخی از داروهایی که برای درمان این وضعیت استفاده می شوند :

تجویز داروهای ضد اسهال (anti-diarrheal medicine)
داروهای ضد اسپاسم برای جلوگیری از اسپاسم روده (antispasmodic medicines)
تجویز آنتی بیوتیک در صورتی که رشد بیش از حد باکتری های مضر روده را داشته باشیم.

درباره سندرم روده تحریک پذیر بیشتر بخوانید

5 : کولیت اولسراتیو یا کولیت زخمی (UC یا Ulcerative colitis) :

UC نوع دیگری از اختلالات گوارشی محسوب می شود. همانند IBS، UC می تواند باعث افزایش موکوس در دستگاه گوارشی گردد. موکوس می تواند مکانیسم طبیعی بدن برای مقابله با زخم های رایج در کولیت زخمی باشد.

طی حرکات روده، موکوس می تواند از بدن خارج شود و با ادرار مخلوط گردد. در این صورت ممکن است تصور شود که موکوس ادرار افزایش یافته است.

کولیت اولسراتیو (UC) می تواند باعث :

اسهال
درد و گرفتگی شکم
خستگی
تب
خونریزی و درد رکتال (rectal)
کاهش وزن

چگونه درمان می شود ؟

داروهای مورد استفاده برای کولیت اولسراتیو (UC) معمولاً برای مدیریت علائم این بیماری استفاده می شوند. پزشکان معمولاً داروهای ضد التهاب تجویز می کنند. همچنین داروهای سرکوب کننده ی سیستم ایمنی می توانند اثرات التهاب را در بدن کاهش دهند. پزشک شما ممکن است ترکیب هر دو داروی بالا را تجویز کند.

برای کولیت زخمی متوسط تا شدید، ممکن است پزشک شما نسخه ای را تجویز کند که پروتئین خاص ایجاد کننده ی التهاب را بلاک می کند.

داروهای OTC مانند داروهای ضد درد و ضد اسهال می توانند مفید باشند. هرچند قبل از مصرف این گونه داروها باید با پزشک خود مشورت کرده تا مطمئن شوید این داروها با یکدیگر تداخل ندارند.

در موارد شدید ممکن است جراحی مورد نیاز باشد. در صورتی که بقیه ی درمان ها ناموفق باشد، ممکن است پزشک پیشنهاد دهد که تمامی یا بخشی از روده ی بزرگ باید برداشته شود.

درباره رژیم غذایی کولیت نیز بخوانید

6 : سنگ های کلیوی (Kidney stones) :

سنگ های کلیوی رسوبات مواد معدنی و نمک ها بوده که در کلیه ها ساخته می شوند. در صورتی که این سنگ ها در کلیه باقی بمانند، هیچ گونه نشانه ای ایجاد نمی کنند ولی اگر از کلیه خارج شوند و وارد دستگاه ادراری شوند، می توانند باعث ظاهر شدن موکوس در ادرار شوند. دستگاه ادراری ممکن است برای حرکت دادن سنگ برای خروج از بدن، مقدار بیشتری موکوس تولید کند.

همچنین سنگ های کلیه می توانند باعث :

درد شدید در سراسر شکم و کمر
حالت تهوع (nausea)
استفراغ (vomiting)
نیاز مداوم به ادرار کردن
خون در ادرار

چگونه درمان می شود ؟

همه ی سنگ های کلیوی نیاز به درمان ندارند. پزشک ممکن است شما را تشویق به خوردن زیاد مایعات برای کمک به دفع سریع سنگ کند. زمانی که سنگ عبور کند، علائم نیز باید از بین بروند.

در مواردی که سنگ بزرگ باشد، پزشک می تواند از دستگاه سنگ شکن (ESWL یا extracorporeal shock wave lithotripsy) برای شکستن سنگ ها استفاده کند. زمانی که سنگ شکسته شود، قطعات کوچک سنگ می توانند آسان تر در دستگاه ادراری حرکت کرده و دفع گردند. سنگ های خیلی بزرگ ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشند.

اطلاعاتی درباره آزمایش سنگ کلیه

7 : سرطان مثانه (Bladder cancer) :

موکوس در ادرار می تواند نشانه ی سرطان مثانه باشد ولی این مورد رایج نیست. در صورتی که موکوس در ادرار نشانه ی سرطان باشد، باید همراه با دیگر علائم مثل خون در ادرار، درد شکم و یا از دست دادن وزن باشد. تنها راه برای دانستن این که این علائم نشانه ی سرطان یا دیگر شرایط جدی هستند این است که به یک پزشک مراجعه نمایید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

اگر متوجه شوید موکوس زیادی در ادرار خودتان وجود دارد، باید به پزشک مراجعه کنید (معمولاً زمانی که تست آنالیز ادرار (UA) برای شما تجویز می شود، در بخش میکروسکوپی ادرار، موکوس آن نیز بررسی می گردد). مقدار کم موکوس در ادرار نشانه ی بیماری نیست ولی مقدار زیاد آن ممکن است نشانه ی بیماری باشد. در هر صورت موکوس در ادرار چیزی است که باید به آن توجه شود !

سرطان مثانه و روشهای تشخیصی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.