دلیل ترسیدن کودکان از حمام کردن

مهم‌ ترین دلایل امتناع کودک از حمام رفتن

بچه‌ها معمولا آب‌بازی و حمام را دوست دارند اما این کار برای برخی از آن‌ها ناراحت‌کننده است و گاه والدین باید متوسل به زور شوند. گاهی ممکن است این ناسازگاری یکباره بروز کند و کودک تمایلی برای حمام رفتن نشان ندهد. توسل به زور، وعده دادن به کودک یا تسلیم‌شدن؟! کدام روش برای رفع این مشکل صحیح است؟

دلایل امتناع کودک از حمام رفتن

۱. روحیه‌ی بسیار حساس کودک: بعضی از بچه‌ها دوست ندارند در محیطی کوچک که امکان فعالیت محدود است، حضور داشته باشند. به‌خصوص اگر قرار باشد تنها یا با فرد دیگری به جز مادر به حمام بروند، نگران می‌شوند. البته این حساسیت در بعضی کودکان طوری است که از ریزش آب اطراف خود، انعکاس صدا در حمام و ریختن آب روی سر و چشم‌ها نیز ناراحت می‌شوند.

۲. ترس از خاطره‌ی تلخ: دوش خیلی گرم یا خیلی سرد، سُرخوردن در حمام و سوزش چشم‌ها به دلیل صابون از جمله اتفاقات ناراحت‌کننده‌ای است که با هر بار ورود به حمام برای کودک یادآوری می‌شود.

۳. نگرانی و استرس والدین: زمانی که کودک تنها به حمام فرستاده می‌شود، ممکن است والدین نگرانی از بروز حادثه را با تذکر مداوم و حالات عصبی بروز دهند. این تذکر و تنش‌های مکرر نکات ایمنی، این احساس را به کودک القا می‌کند که حمام محیط خطرناکی است.

۴. نگرانی از وجود شخص یا شیء ترسناک: گذاشتن کودک در حمام به عنوان تنبیه باعث می‌شود از این محیط متنفر شود. حتی گاه خیال‌پردازی یا ترساندن توسط بچه‌های بزرگتر موجب شکل‌گیری تصورات عجیب مانند افتادن در چاه، حضور غول، دزد و… می‌شود. اینگونه ترس‌ها معمولا زمانی برطرف می‌شود که کودک به خوبی تفاوت خطر واقعی و خیالی را بشناسد.

تغییر در برنامه همیشگی

در سنین خیلی پایین، والدین معمولا کودک را با آب‌بازی و نوازش سرگرم می‌کنند و بعد بدن او را می‌شویند، اما به‌تدریج که کودک بزرگ می‌شود، حمام کردن و شستشو سریع‌تر اتفاق می‌افتد. این کار ممکن است برای کودک ناخوشایند باشد. همچنین از زمان تولد فرزند دوم نیز فرصت بازی در حمام کمتر می‌شود و کودک باید توجه و مراقبت والدین در این زمان را با خواهر یا برادر کوچکتر تقسیم کند.

تمام‌شدن زمان بازی

کودک بیش از آنکه به برنامه‌های جدی مانند غذاخوردن، خوابیدن یا حمام رفتن توجه داشته باشد، علاقمند به بازی است. به همین دلیل زمانی که باید بازی را کنار بگذارد و به حمام برود، ناراحت می‌شود. اوضاع زمانی بدتر می‌شود که بداند پس از حمام باید بخوابد.
نیاز به ابراز وجود: معمولا حدود سن 2 تا 3 سالگی، تمایل به ابراز وجود و احساس استقلال در کودک دیده می‌شود. او نه تنها برای حمام رفتن، بلکه برای مسائل مختلف با والدین مخالفت می‌کند و دوست دارد حرف خود را به کرسی بنشاند.

ترس، استقلال‌طلبی یا وقفه در بازی؟

توصیه‌ هایی برای شادی کودک در حمام

حمام کردن را به فعالیتی سرگرم‌کننده برای کودک تبدیل کنید: حضور در حمام را برای بازی و شادی با کودک مغتنم بدانید. هنگامی که می‌خواهید کودک را به حمام ببرید، هرگز با لحن جدی و به‌خصوص خشن صحبت نکنید. لبخند به لب داشته باشید و اگر مشغول بازی است به او اطمینان دهید که می‌تواند در حمام بازی کند و سرگرم شود.

برای رفع نگرانی کودک، کنار او بمانید: در حمام آرامش داشته باشید، به آرامی با او صحبت کنید و به فرزند خود بگویید که در کنارش خواهید بود تا احساس امنیت و اعتماد کند.

حتما پیش از ریختن آب روی بدن کودک، دمای آب را بررسی کنید: گرچه شاید به نظر شما کمی احساس سوزش یا سرما زیر دوش امری طبیعی باشد اما برای کودک بسیار آزاردهنده است و تا مدت‌های طولانی در ذهن او باقی می‌ماند. همچنین استفاده از پادری یا تکه‌ای موکت برای جلوگیری از سُرخوردن کودک و اتفاقات ناگوار توصیه می‌شود.

از قبل به کودک بگویید که قرار است به حمام برود: در مورد کودکی که دوست ندارد ناگهان بازی را تمام کند و به حمام برود، حتما از یکی دو ساعت قبل، این موضوع را با او درمیان بگذارید. همچنین در صورت امکان، ساعت مشخصی در روز که کودک سرحال است را برای حمام در نظربگیرید. البته در شرایط معمول و به‌خصوص در سنین حدود 3 سال که کودک دوست دارد استقلال خود را نشان دهد، انتخاب زمان حمام را به او بسپارید.

از اسباب‌ بازی کمک بگیرید

به فرزندتان اجازه دهید تا چند اسباب‌بازی قابل شستشو را به حمام بیاورد. بچه‌ها از این نوع بازی واقعا لذت می‌برند و شما در حین بازی می‌توانید بدن او را بشویید.

ترس، استقلال‌طلبی یا وقفه در بازی؟

داستان‌گویی را فراموش نکنید: از کتاب داستان یا کارتون برای نشان دادن اهمیت حمام استفاده کنید. همچنین می‌توانید ترس کودک از شخصیت‌های خیالی را نیز با این روش کاهش دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *