جوش زدن در بزرگسالان

چرا‌ در بزرگسالی جوش‌ می‌زنیم؟

آکنه همیشه میان نوجوانان رایج بوده است اما بعضی اوقات بسیاری از افرادی که سالهاست سنین نوجوانی را پشت سر گذاشته اند نیز با این مشکل دست به گریبان میشوند!اگرچه اندکی عجیب است، آکنه میان بزرگسالان به خصوص میان بانوان رواج بیشتری دارد. چگونه میتوان با آن مقابله کرد و برای درمان آن، چه راهی باید پیش گرفت؟

روزانه برای پاکیزگی پوست چه کارهایی میتوان انجام داد تا این نقاط کوچک عفونی راهی برای عرض اندام نداشته باشند؟آیا اصلا درمانی برای مهار ابدی و همیشگی آنها وجود دارد؟

آکنه و مصرف بی رویه محصولات آرایشی

امروزه آکنه بین بزرگسالان روز به روز شایع تر میشود و غالبا این شیوع میان بانوان محسوس تر است. دلایل قطعی برای شکلگیری این جوشهای ریز چرکی وجود ندارد اما متخصصان پوست معتقدند استعمال دخانیات، استرس، خستگی، آلودگی هوا و حتی مصرف بیرویه محصولات آرایشی یا استفاده از موادی که با نوع پوست همخوانی ندارند، همگی دست به دست هم میدهند و منجر به بروز آکنه در سطح پوست میشوند.

یکی دیگر از عوامل دخیل در شکل گیری آکنه،تغییرات و نوسانات هورمونی است. بانوان در روزهای پیش از عادت ماهانه که تغییرات هورمونی بدنشان به نقطه اوج خود میرسد، غالبا با بروز آکنه در سطح پوست مواجه میشوند، حتی اگر قرصهای جلوگیری از بارداری با بدن خانمی سازگار نباشد، این احتمال وجود دارد که بدن در عکسالعمل به این ناسازگاری، آکنه تولید کند.

گاهی اوقات با قطع یا شروع مصرف یک قرص یا دارو، بهخصوص در دوران بارداری و یائسگی،بینظمی های هورمونی در بدن شکل میگیرد و غالبا در واکنش به این بینظمی ها، آکنه در سطح پوست ظاهر میشود.

چگونه از بروز آکنه در بزرگسالان جلوگیری کنیم؟

اولین قدم این است که برای بهداشت پوستمان اهمیت قائل شویم و برای مراقبت از آن برنامه بی عیب و نقصی داشته باشیم. برای داشتن پوستی سالم و عاری از جوش، قبل از هر چیز لازم است آن را صبح و شب با صابون یا پاک کننده ملایم و غیرمعطر بشویید.

توصیه ما به شما این است که از فوم شستشوی صورت که با انواع پوست سازگاری دارد، استفاده کنید. بهتر است بعد از شستشوی صورت، کرم مرطوبکننده بزنید. سعی کنید در هفته یک بار پوست صورتتان را لایه برداری کنید و اصطلاحا از گوماژ صورت کمک بگیرید.
(گوماژ یا فرایند حذف سلولهای مرده از سطح

بدن و صورت، در شادابی و طراوت پوست نقشمهمی دارد و از چرب شدن بیش از حد پوست جلوگیری میکند). بعد از گوماژ استفاده از ماسک مرطوب کننده، بسیار موثر خواهد بود. اگر این عادات را در خود تقویت کنید، همیشه پوستی شاداب، لطیف و سالم خواهید داشت.

یک ترفند جالب!میتوانید به شیوه هنر پیشه های معروف عمل کنید، به این ترتیب که حداقل یک بار در هفته، هنگام خواب هیچ کرم و مرطوب کننده ای روی پوست نزنید تا این ارگان حساس بدن نیز زمانی برای استراحت داشته باشد. مهمتر از همه اینکه روزنهها و منافذ پوستی امکان نفس کشیدن
داشته باشند.

نوع پوستتان را شناسایی کنید

دومین قدم این است که نوع پوستتان را شناسایی کنید. این نکته را هیچگاه فراموش نکنید: برای مراقبت از پوست به هر محصولی متوسل نشوید چون این احتمال وجود دارد که سلامت پوست به خطر بیفتد. به عنوان مثال اگر فردی پوست حساسی دارد که مورد هجوم آکنه قرار گرفته، استفاده از ژلهای پاک کننده، به تحریک پذیری بیشتر اپیدرم ختم خواهد شد که قطعا برای پوست ضرر دارد!

به همین دلیل از شستشوی بی رویه صورت اجتناب کنید و حین شستشو، با پوست خود ملایم باشید!دنبال شناخت نوع پوست خود باشید تا همیشه سازگارترین محصولات را برای سلامت هر چه بیشتر آن تهیه کنید.

ناخنها را کوتاه و مرتب نگه دارید

سومین قدم این است که برای پیشگیری از بروز هرگونه زخمی روی پوست، ناخنها را کوتاه و مرتب نگه دارید. تقریبا اغلب افراد به محض اینکه جوشی روی صورت ببینند، تمایل و اصرار خاصی دارند که یا آن را فشار دهند یا به هر ترفندی که شده، آن را از سطح پوست محو کنند!

اگر شما نیز از این گروه افراد هستید، توصیه این است که این کار را کنار بگذارید چون با دستکاری جوشها، فقط به تولید و شکلگیری باکتریها در سطح پوست کمک میکنید و درنهایت این لکهای قهوهای رنگ هستند که جانشین جوشها در سطح پوست خواهند شد.

از مواد آرایشی مرفوب استفاده کنید

قدم چهارم این است که مواد آرایشی انتخابی شما،از جنس مرغوب و مناسب با نوع پوستتان باشد.این احتمال وجود دارد که بعضی مواد آرایشی با پوست مستعد آکنه، سازگاری نداشته باشند.

برای پیشگیری از بروز این وضعیت، از محصولات بسیار چرب دوری کنید (بنابراین از هر گونه ماده ای که روزنه های پوستی را مسدود و از عملکرد مناسب غدد چربی جلوگیری میکند، بپرهیزید) و در عوض از محصولاتی استفاده کنید که با نوع پوستتان هماهنگی کامل دارند.

محصولات سنگین و پرحجم استفاده نکنید

توصیه دیگر اینکه عیوب صورت را با محصولات سنگین و پرحجم نپوشانید چون طبیعت این مواد به گونه ای است که همه چیز حتی عیوب ظاهری صورت را برجسته تر و پررنگتر نشان میدهند!

برعکس از مواد سبکتری که مناسب پوستهای چرب هستند، کمک بگیرید. قلم موهای آرایشی خود را هر روز از مواد باقیمانده پاک کنید چون این قابلیت را دارند تا با استفاده دوباره روی پوست،بروز آکنه را تشدید کنند.

راه های درمان آکنه در بزرگسالان

اگر آکنه مدتهاست روی پوست شما جا خوش کرده و هنوز برطرف نشده، در اولین فرصت به متخصص پوست مراجعه کنید. وی قدم به قدم و براساس نوع پوست و شدت آکنه، شما را مداوا خواهد کرد. این معالجه میتواند شامل تجویز مواد ضد آکنه مثل لوسیون، صابون یا کرم ضد آکنه باشد. به کمک این مواد ترشح سبوم (چربی طبیعی پوست) تثبیت میشود.

گاهی اوقات نیز برای حذف باکتریها از روی پوست، پزشک آنتی بیوتیک، زینک یا مواد دیگری تجویز خواهد کرد. برای نتیجه قطعی و نیز محوسازی هرچه زودتر آکنه لازم است دستورات پزشک را مو به مو اجرا کنید.

اگر بروز آکنه با بینظمی های عادت ماهانه یا افزایش بیرویه موهای زائد همراه شد، لازم است میزان هورمونها به دقت بررسی شود. مصرف بعضی قرصهای ضد بارداری به کاهش آکنه کمک میکند و برخی دیگر منجر به افزایش این نقاط عفونی در سطح پوست میشوند بنابراین اگر قرص ضدبارداری مصرف میکنید، حتما درمورد عوارض آن با متخصص پوست یا زنان مشورت کنید.

مودکس فولیکولاروم و التهاب پوست

کنار تمام این عوامل یکی دیگر از مواردی که باید امروزه در درمان آکنه به خصوص آکنه های مقاوم به درمان مدنظر قرار بگیرد، آلودگی به انگل «دمودکس فولیکولاروم» است. وقتی تعداد این انگلها بیش از حد مجاز شود، به التهاب پوست و بروز آکنه یا روزاسه منجر خواهد شد.

استرس، کمخوابی، تغذیه نامناسب، عدم تعادل هورمونی و استفاده از لوازم آرایشی نامناسب از جمله علل رشد بیش از حد این انگلها هستند.

روش تشخیص بسیار ساده است و با مراجعه به یکی از مراکز مجهز به آزمایش دمودکس به راحتی میتوان تراکم این انگلها را در پوست مشخص کرد. درمان مناسب برای کاهش تعداد این مایتها منجر به بهبود قابل توجه شدت آکنه و التهاب پوست زیر نظر متخصص پوست میشود.

مقابله با لکه ای قهوه ای رنگ پوست

در واکنش به آکنه، ممکن است لکهایی روی پوست ظاهر شود. معمولا بعد از مجاورت طولانی با نور آفتاب، دقیقا در محل آکنه های سابق، لکهایی رنگی شکل میگیرد. ظهور این لکها در فصل تابستان روی صورت متداولتر است چون پوست بیشتر از هر زمان دیگری در معرض آفتاب قرار دارد.

درواقع، اشعه های ماورای بنفش خورشید روی بعضی سلولهای پوستی واکنش نشان میدهند و در این میان رنگدانهای با نام «ملانین»اصلیترین

رنگدانه پوست- دقیقا زیر محل آکنه های سابق، تجمع میکند. درضمن باید بدانید این ملانین استکه رنگ پوست یک فرد را تعیین میکند که مثلا سیاه باشد یا سبزه. زمانی که ملانین در نقطهای تجمع کند، این نقطه تیره تر از قسمتهای دیگر پوست خواهد شد.

برای پیشگیری از بروز این لکها، کمتر در معرض نورخورشید قرار بگیرید و کنار آن از محصولاتی استفاده کنید که اثر لکها را به مرور از بین ببرند. به عنوان مثال روغن آرگان یک روغن کاملا گیاهی است که در بهبود این مشکل پوستی معجزه میکند.

روغن آرگان غنی از ویتامین E است و این توانایی را دارد که لکهای قهوه ای رنگ را کاملا برطرف کند. برای مشاهده تاثیر این روغن بر پوست باید صبور بود چون قطعا کار زمانبری خواهد بود!

لیمو نیز رنگ زدایی قوی محسوب میشود، به طوری که اگر آب لیمو بارها روی لکهای قهوه ای رنگ زده شود، بعد از چند هفته آثار مثبت آن نمودار خواهد شد. درنهایت از استعمال کرم ضد لک غنی از ویتامین C نیز غافل نشوید چون در پیشگیری و محو لکهای رنگی پوست معجزه میکند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.