ریزش موی گربه

دلیل و درمان ریزش موی گربه

ریزش مو در گربه ها حالتی کاملا طبیعی است ، ولی ریزش موی بیش از حد خطرناک بوده و ممکن است نشانگر نوعی بیماری باشد . گربه های خیابانی در فصل بهار ریزش موی شدیدی دارند ولی گربه های خانگی معمولا در کل طول سال ریزش مو دارند .

علت های ریزش موی شدید گربه

علت ریزش موی شدید گربه ممکن است وابسته به عوامل محیطی و یا بیماری ها یا حالات مختلف باشد . یکی از مهم ترین علت های ریزش موی شدید در گربه ها رژیم غذایی نامناسب است . آلرژی ها نیز ( به جز آلرژی های تنفسی ) می توانند عامل ریزش موی گربه ها باشند . گربه های دارای آلرژی بیش از مواقع عادی خود را تمیز می کنند و به علت خارش پوست نقاط خاصی از بدنشان را گاز می گیرند یا چنگ می زنند .
دیگر علت هایی که ممکن است در ریزش موی گربه ها نقش داشته باشند اینها هستند :

– آلرژی های غذایی
– آلرژی های دارویی
– انگل ها بیرونی و درونی
– حشره زدگی

گاهی اوقات عفونت های باکتریایی و یا قارچی بر روی پوست نیز موجب ریزش موی شدید حیوان می شوند . یکی دیگر از بیماری هایی نیز که در ریزش مو نقش دارد پرکاری تیروئید است که به ترشح بیش از حد هورمون تیروئید گفته می شود .
سندرم کوشینگ در گربه ها که در واقع تجمع کورتیکواسترویید ها است نیز می تواند یکی از علت های ریزش مو در حیوان باشد ، از دیگر نشانه های این بیماری می توان به افزایش میزان تشنگی و ادرار اشاره کرد . این بیماری می تواند کشنده باشد .
استرس نیز یکی از علت های ریزش مو است . استرس می تواند بر اثر از دست دادن صاحب ، تغییر محل زندگی ، حسادت و یا بیماری ایجاد شود . گربه های مضطرب تغییرات رفتاری نیز دارند ، برای مثال کج خلق شده و یا از خوردن غذا خودداری می کنند .
گربه های باردار و شیرده نیز به علت تغییرات هورمونی بیش از مواقع عادی ریزش مو دارند ، این حالت کاملا عادی بوده و پس از پایان دوره شیردهی گربه به حالت عادی باز می گردد . شیمی درمانی نیز یکی دیگر از علت های ریزش مو است و پس از اتمام درمان مو های گربه از نو در می آید .

Alopecia در گربه ها

Alopecia نوعی بیماریست که موجب کچلی در گربه ها می شود . در مورد علت بروز این بیماری اطلاعات چندانی در دست نیست و نمی توان گفت که آیا ارثی است یا اکتسابی .
گربه هایی که به Alopecia مبتلا هستند خارش پوست ندارند ، ولی موهای آنها در بعضی نقاط کاملا می ریزد و پس از مدتی دوباره رشد می کند . با دوباره رشد کردن موهای بیماری از بین نمی رود و پس از مدتی دوباره موجب ریزش مو می شود .

روش های درمان ریزش موی بیش از حد

درمان ریزش موی بیش از حد گربه به عامل نهان آن وابسته است . آلرژی ها را می توان با دارو های ضد حساسیت و استرویید ها کنترل کرد . در صورتی که ریزش مو مربوط به عفونت باشد باید برای درمان آن آنتی بیوتیک تجویز شود . تغییر رژیم غذایی نیز در کاهش ریزش مو موثر است ، از دامپزشک سوال کنید که چه رژیم غذایی و مکمل هایی برای گربه شما مناسبند .

نحوه پیش گیری از ریزش موی بیش از حد

در صورتی که ریزش موی گربه شما بر اثر عوامل محیطی و یا بیماری ها نباشد ، شما می تواند به آسانی با برس زدن مرتب موهای حیوان از بروز این حالت پیش گیری کنید . حداقل ۳ بار در هفته موهای گربه خود را برس بزنید و موهای مرده ، خاک و یا تکه های مدفوع را کاملا از میان موها خارج کنید . پوست گربه را نیز به صورت منظم بررسی کنید .