دمنوش ضد استرس

درمان اضطراب و استرس با دمنوش ها و خوراکی های گیاهی

طب سنتی برای افرادی که در شرایط تنش زا و پراسترس زندگی میکنند یا قرار میگیرند،توصیه های تغذیه ای مختلفی دارد. در ادامه به رایج ترین موادی که میتوان با محصولات غذایی در دسترس آنها را آماده کرد، اشاره کرده ایم:

شکلات صبحانه سنتی

این شکلات صبحانه سنتی میتواند گزینه بسیار خوبی برای کودکانی باشد که ناخواسته در معرض استرس یا اخبار استرس زا قرار میگیرند.شکلات صبحانه سنتی،عطر و طعم بسیار خوبی دارد و مصرف آن باعث آرامش روانی میشود.

برای تهیه این شکلات میتوانید 6 قاشق غذاخوری ارده را با 1 قاشق غذاخوری عسل 1 قاشق غذاخوری پودر نارگیل 1 قاشق غذاخوری پودر گردو و 1 قاشق چای خوری هل ساییده شده مخلوط کنید و این مخلوط را تا پایان مدت مصرف در دمای محیط نگه دارید.

مربای شکوفه درخت سیب

این مربا یکی از خوراکی های بسیار مفید برای تقویت اعصاب، کاهش اضطراب و پایین آمدن میزان استرس در بدن است.مربای شکوفه درخت سیب میتواند به عنوان صبحانه یا شام برای تمام افراد خانواده ای که در معرض شرایط استرس زا قرار دارند، مناسب باشد.

شما میتوانید برای تهیه این مربا حدود 100 گرم از شکوفه درخت سیب را خرد کرده و آن را کاملا با 100 گرم گل قند ترکیب کنید.سپس این ترکیب را بدون قرار دادن روی حرارت تا اندازه ای هم بزنید که کاملا یکنواخت شود. این مربا میتواند خارج از یخچال نگهداری شود.

برای تهیه گل قند 100 گرم برگ گل سرخ را با 100 گرم شکر به خوبی مخلوط کنید و این مخلوط را 40 روز در معرض نور آفتاب قرار دهید.

دمنوش بهارنارنج

دمنوش بهارنارنج جزو بهترین نوشیدنی ها برای ایجاد آرامش روانی و کاهش شدید استرس در بدن است. برای تهیه این دمنوش کافی است یک قاشق غذاخوری بهارنارنج را داخل قوری بریزید و 2 لیوان آب جوش به آن اضافه کنید.

سپس اجازه دهید قوری روی حرارت غیرمستقیم مانند بخار سماور حدود 20 دقیقه گرما ببیند. درنهایت این دمنوش را با مقداری نبات زعفرانی یا عسل میل کنید و از خواص آرامبخش بسیار قوی آن بهره بگیرید.

دمنوش مرزنجوش

مرزنجوش از دیگر گیاهان دارای طبیعت گرم و بسیار آرام بخش است و مصرف آن، خصوصا در ساعات پایانی روز، میتواند شدیدا باعث کاهش استرس یا اضطراب روزانه شود. طرز تهیه و سرو این دمنوش درست مانند دمنوش بهارنارنج است.

دمنوش بادرنجبویه و زیرفون

از دیگر دمنوش های سنتی و بسیار موثر در آرامش روانی و کاهش استرس میتوان به دمکرده بادرنجبویه و زیرفون اشاره کرد. این دمنوش علاوه بر آرامبخش بودن، خواب آور خوبی هم محسوب میشود.

از اینرو، مصرف آن بیشتر برای ساعات پایانی روز مفید است. برای تهیه دمنوش بادرنجبویه و زیرفون باید یک قاشق مرباخوری بادرنجبویه را همراه یک قاشق غذاخوری زیرفون داخل قوری بریزید و 2 لیوان آب جوش به قوری اضافه کنید.

اجازه دهید دمنوش حدود 20 دقیقه روی حرارت غیرمستقیم گرما ببیند و سپس آن را همراه نبات سرو کنید.

دمنوش بابونه

گل بابونه هم خاصیت آرام بخشی دارد و هم به دلیل عطر بسیار دلپذیرش میتواند برای مصرفکننده بسیار نشاط آور باشد. به همین دلیل به افرادی که در معرض شرایط تنش زا و ناراحت کننده قرار دارند، توصیه میشود مصرف دمنوش بابونه را هم در برنامه خوراکیشان داشته باشند.

برای تهیه این دمنوش باید 4 قاشق غذاخوری گل بابونه را همراه 2 قاشق غذاخوری بهارنارنج و 4 قاشق مرباخوری عسل داخل قوری چینی بریزید و 2 لیوان آب جوش به قوری اضافه کنید.

اجازه دهید دمنوش حدود 20 دقیقه روی حرارت غیرمستقیم گرما ببیند و سپس آن را به صورت کاملا گرم سرو کنید.

همچنین با دمنوش افزایش اشتها نیز آشنا شوید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.