دوختن دهانه رحم یا سرکلاژ

اندازه طبیعی دهانه رحم در بارداری,هزینه عمل دوختن دهانه رحم,علت باز شدن دهانه رحم,چگونگی دوختن دهانه رحم,فیلم عمل سرکلاژ,عمل سرکلاژ چگونه انجام میشود,مراقبت های بعد از عمل سرکلاژ,هزینه عمل سرکلاژ,دوخت دهانه رحم
از آنجاییکه اگر دهانه رحم ضعیف بوده و یا دچار «نارسایی دهانه رحم» باشد، احتمال تولد نوزاد پیش از موعد زایمان افزایش می یابد، چرا که دهانه رحم بسیار زوردتر از زمان مشخص باز می شود. در این شرایط پزشک می تواند برای پیشگیری از تولد زودهنگام، دهانه رحم را بدوزد.
دهانه رحم پایین ترین بخش رحم است و تا واژن امتداد دارد. برای درمان نارسایی این عضو در دوران بارداری از عمل جراحی بنام سرکلاژ برای دوختن دهانه رحم استفاده می شود.
جراحی دوختن دهانه رحم در صورتی انجام می شود که دهانه رحم با فشار حاصل از پیشرفت بارداری در معرض خطر باز شدن قرار داشته باشد.

چه زمانی دهانه رحم را می دوزند؟
مناسب ترین زمان جراحی دوخت دهانه رحم، ماه سوم و یا به عبارتی هفته ۱۴-۱۲ بارداری است. با این حال ممکن است برخی از بانوان دیرتر از این زمان به این جراحی نیاز داشته باشند، در این صورت این جراحی دوخت اورژانسی دهانه رحم نام می گیرد و انجام آن بلافاصله پس از شروع باز و یا کوتاه شدن دهانه رحم بسیار ضروری خواهد بود.
اگر نیاز به جراحی اورژانسی سرکلاژ یا دوخت دهانه رحم داشته باشید، در بارداری بعدی نیز احتمالاً به این عمل نیاز خواهید داشت.

مزایای دوخت دهانه رحم چیست؟
دوخت دهانه رحم از زایمان زودهنگام یا سقط در اثر نارسایی دهانه رحم پیشگیری می کند. این عمل جراحی در ۸۵ تا ۹۰ درصد موارد موفقیت آمیز است. این جراحی زمانی موثر است که نارسایی دهانه رحم شدید باشد، اما متاسفانه تشخیص این نارسایی بسیار دشوار است و ممکن است دقیق نباشد.

چرا  همه بانوانی که سابقه زایمان پیش از موعد دارند، نمی توانند از دوخت دهانه رحم استفاده کنند؟
تنها بانوانی که دارای دهانه رحم غیر طبیعی یا ضعیف هستند می توانند از این جراحی استفاده کنند. چراکه در بانوان دیگر حتی با کمک این جراحی، سایر مشکلات می توانند موجب زایمان زودهنگام شوند. کسانی که تحت عمل جراحی دوخت دهانه رحم قرار می گیرند، برای کنترل مشکلاتی همچون عفونت و درد زایمان پیش از موعد، باید بطور مرتب معاینه شوند.
روند پس از جراحی چگونه خواهد بود؟
ممکن است پس از جراحی برای چند ساعت یا یک شب در بیمارستان بمانید تا از نظر علائم زایمان زود رس، انقباضات رحمی یا درد تحت نظر باشید.
شاید بلافاصله پس از جراحی دچار کمی خونریزی و گرفتگی عضلانی خفیفی شوید که پس از چند روز متوقف می شوند. علاوه بر این علائم ممکن است شاهد ترشحات غلیظ واژینال نیز باشید که تا پایان بارداری ادامه خواهند داشت.
داروهای لازم برای جلوگیری از عفونت و زایمان زودرس به شما داده می شود.
۳-۲ -روز پس از جراحی باید در خانه استراحت کنید و از انجام هرگونه فعالیت غیر ضروری فیزیکی بپرهیزید.
پزشک تان به شما خواهد گفت دقیقاً از چه زمانی اجازه دارید فعالیت روزمره خود را آغاز کنید.
اغلب توصیه می شود از یک هفته پیش از جراحی تا حداقل یک هفته پس از آن از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید.

نظرات بسته شده است.