دو قلو ها و چند قلوها و شیر دهی به آنها

شیردهی به دوقلوها

 

از هر كسی از اطرافیان كه تاكنون شرایط مشابهی را گذرانده است، راهنمایی بخواهید: شیر دادن به دوقلوها یا چندقلوها (در مقایسه با كسانی كه تنها باید یك نوزاد را شیر بدهند)، نیاز به تلاش (و البته فداكاری) بیشتری دارد و مسوولیت تغذیه بیش از یك كودك، می توانند بسیار خسته كننده باشد. ممكن است شما نگران باشید كه شاید بدن شما نتواند شیر كافی برای تغذیه بیشتر از یك كودك را تامین كند. یا ممكن است از این بترسید كه شیر دادن به دوقلوها ممكن است خیلی وقت گیر باشد و شاید وقتی برای استراحت شما باقی نماند؛ كه البته نگرانی بیموردی هم نیست و نوزادان شما ممكن است در هفته های اول پس از تولد، هر نیم ساعت یكبار گرسنه شوند.

هنگامی كه غذا دادن به دوقلوها را آغاز كنید، ممكن است احساس كنید كه زندگی شما دیگر فقط از دو چیز تشكیل شده است: شیردهی و خستگی! وقتی دو یا چند نوزاد همیشه گرسنه در برابر شما هستند، مشكلات شایع مانند دردناك شدن پستانها یا تَرَك خوردن نوك آنها، تورم و سفت شدن سینه ها و كم بودن میزان شیر، همچنین نگرانی در مورد اینكه آیا نوزادان شما سیر می شوند یا نه، ممكن است بسیار بیشتر از حد توان شما به نظر بیایند. با این حال، اگر پیشاپیش برای نگهداری از آنها برنامه ریزی كنید و پس از تولدشان از پزشك نوزادان، متخصص شیردهی، دوستان و افراد فامیل كمك بگیرید، می توانید با موفقیت به آنها شیر بدهید.

مشكلات شایع در شیردهی نوزادان دو یا چند قلو

دانستن پاسخ برخی سوالات مربوط به شیر دادن به چندقلوها پیش از تولد آنها، می توانند به شما كمك كند تا بر اضطراب خود غلبه كرده و پیشاپیش خود را برای این مرحله آماده كنید. از آنجا كه اكثر دوقلوها و چندقلوها زودتر از زمان مقرر به دنیا می آیند، ممكن است مایل باشید در مورد «شیر دادن و نوزادان نارس» اطلاعاتی كسب كنید. در اینجا به برخی نگرانیهای عمومی اشاره می كنیم.

آیا تغذیه نوزاد با شیر مادر، بیشتر از شیر دادن با شیشه زمان می برد؟

شیر دادن همزمان به كودكان با شیشه، به اندازه شیر دادن به آنها با سینه وقت می برد. با این حال، در صورتی كه با شیشه به آنها شیر بدهید، باید زمانی را هم برای شستن و ضد عفونی كردن شیشه ها، همچنین آماده كردن و گرم كردن شیر خشك، اختصاص دهید. بر طبق محاسبات موسسه بین المللی معروف به نام La Leche League International كه در زمینه ترویج و حمایت از شیردهی مادران به نوزادان خود فعالیت می كند، در صورتی كه مادر دوقلوها در سال اول پس از تولد با سینه به آنها شیر بدهد، حدود 300 ساعت در وقت خود و بیش از یك میلیون تومان در هزینه ها صرفه جویی می كند.

آیا باید از یك برنامه دقیق و منظم پیروی كنم، یا بهتر است برنامه انعطاف پذیری برای شیردهی داشته باشم؟

استفاده از یك برنامه انعطاف پذیر، بهترین گزینه ممكن است؛ همچنین شیر دادن به نوزادان به صورت همزمان، بهترین بهره وری را از وقت گران قیمت شما به همراه خواهد داشت. با این حال، بچه ها هم ممكن است برای خودشان نظری داشته باشند: ممكن است یكی از آنها بخواهد كه هر سه ساعت یكبار شیر بخورد، و دیگری بخواهد هر دو ساعت یكبار سینه شما را به دهان بگیرد. برخی از مادران بر این باورند كه بهتر است به كودكی كه گرسنه تر است اجازه دهند زمانِِ نوبت بعدی شیر خوردن را برای هر دو مشخص كند، به این ترتیب بر طبق میل او، زمان شیر دادن بعدی را تعیین می شود. برخی از مادران در طول روز هر وقت كه كودك گرسنه شد به او شیر می دهند و در طول شب از یك برنامه منظم و مشخص استفاده می كنند.

چگونه می توانم دو نوزاد را بطور همزمان برای شیر دادن، بغل كنم؟

می توانید از چند حوله بزرگ یا بالشهای مخصوص شیردهی برای كمك به قرار گرفتن و ثابت ماندن نوزادها در وضعیت مناسب، استفاده كنید. شما می توانید بالشهای مخصوص شیردهی را كه برای دوقلوها طراحی شده اند خریداری كنید. ممكن است چنین بالش هایی را در فروشگاههای ایرانی پیدا نكنید یا قیمت آنها با توجه به زمان محدودی كه مورد استفاده قرار می گیرند، گران به نظر برسد. در این صورت می توانید با توجه به نمونه های خارجی برای خودتان مشابه آنرا بدوزید و یا از قرار دادن چند بالش و متكا در اطراف استفاده كنید. اگر از چنین لوازمی استفاده می كنید باید دقت كنید كه محل شیردهی نوزاد سطح بزرگ و محكمی داشته باشد تا كمك كند هر دو كودك به صورت همزمان در وضعیت مناسب قرار بگیرند و در نتیجه دستهای شما آزاد باشد كه بتوانید بچه ها را جابجا كنید یا اگر شیر خوردن آنها تمام شده، پشت آنها را بمالید تا آروغ بزنند.

با استفاده از یك بالش مناسب، می توانید وضعیت خود یا نوزادان را در حین شیردهی تغییر دهید. به عنوان مثال، شما می توانید از حالت عادی نشسته كه نوزاد از زیر سینه شما شیر می خورد به حالت درازكش به پهلو، تغییر وضعیت دهید؛ یا اینكه می توانید از تركیبی از این دو حالت استفاده كنید. بهتر است در هر بار شیر دادن، جای دوقلوها را برای شیر خوردن از سینه های چپ و راست عوض كنید، خصوصا اگر یكی از دوقلوها بیشتر از دیگری شیر می خورد. اگر نمی توانید دائما به خاطر بسپارید كه آخرین بار كدام یك از دوقلوها از كدام پستان شیر خورده است، جای آنها را هر 24 ساعت یكبار عوض كنید. تغییر دائمی سینه ها موجب می شود كه میزان شیر یكسانی در هر دو سینه تولید شود و احتمال بسته شدن مجرای یكی از سینه ها را كاهش می دهد. همچنین تغییر متناوب محل كودكان، موجب می شود كه چشمهای آنها به اندازه یكسان به سمت راست و چپ متمایل شده و تحریك شوند.

اگر دوقلوهای شما نارس هستند و یكی از آنها باید مدت بیشتری را در بیمارستان بماند، شما می توانید او را دائما از یك سینه شیر دهید و شیر سینه دیگر را بدوشید تا هر دو پستان به تولید شیر ادامه بدهند.

آیا بدن من شیر كافی برای تغذیه مناسب بیشتر از یك كودك را تولید می كند؟

قانون عرضه و تقاضا در مورد مادرانی كه به دو یا چندقلوها شیر می دهند نیز صدق می كند. اگر شما هنگامی كه نوزادان نیاز دارند به آنها شیر بدهید، می توانید به بدن خود اعتماد كنید كه شیر كافی را تولید كند. در صورتی كه بدن شما شیر كافی را تامین نكند، می توانید با افزایش دفعات شیر دادن، این مشكل را برطرف كنید. اگر نوزادهای شما نمی توانند تمام شیر تولید شده در سینه های شما را بدوشند، ممكن است مجبور شوید كه شیر اضافی را بدوشید.

مقادیر زیادی آب را در دسترس خود نگه دارید. هنگام شیر دادن، بدن شما ماده اكسی توسین را ترشح می كند، كه ممكن است موجب تشنگی شدید شما بشود.

از كجا می توانم بفهمم كه بچه های من غذای كافی دریافت می كنند؟

مشاورین شیردهی و پزشكان می توانند با توجه به میزان وزنی كه نوزادها اضافه می كنند، مشخص كنند كه آیا بچه ها شیر كافی دریافت می كنند یا نه. نوزادان معمولا در ابتدا بین 5 تا 9 درصد از وزن زمان تولد خود را از دست می دهند، كه البته بعد از مدت كوتاهی و اغلب تا دو هفتگی، این وزن از دست داده شده را مجددا به دست می آورند. آنها باید در پنجمین روز پس از تولد، تقریبا 30 گرم در روز وزن اضافه كنند. در صورتی كه نگران هستید، از كارشناس یا مسول مركز بهداشتی و درمانی یا پزشك متخصص اطفالی كه بر وضعیت كودك شما نظارت می كند بخواهید تا وزن آنها را بررسی كنند.

روشهای دیگری نیز وجود دارند كه می توانید تشخیص دهید آیا نوزادان شما شیر كافی دریافت می كنند یا خیر. از دست دادن آب بدن در نوزادان به ندرت رُخ می دهد؛ اما اطلاع از نشانه های سلامت كودك ضروری است تا در صورتی كه مشكلی برای كودك پیش آمد بتوانید به سرعت به متخصص كودكان اطلاع دهید.

مواردی كه نشان می دهد همه چیز به خوبی پیش می رود:

  • نوزادان شما در دو تا سه هفته اول، حداقل هر دو تا سه ساعت یكبار، یا حداقل هشت بار در روز، شیر می خورند.
  •  شكم آنها حداقل سه بار در روز كار می كن، و رنگ مدفوع آنها حدودا در روز پنجم پس از تولد روشن تر شده و به رنگ زرد خردلی در می آید.
  •  از روز پنجم بعد از تولد تا حداقل سه ماهگی، روزانه 30 تا 50 گرم وزن اضافه می كنند.
  •  آنها هفت تا هشت كهنه بچه یا پنج تا شش پوشك یكبار مصرف را در روز خیس می كنند. میزان جذب پوشكهای یكبار مصرف بیشتر است، در نتیجه تشخیص اینكه چه وقت خیس می شوند، سخت است. در صورتی كه مطمئن نیستید، پوشك او را دربیاورید و وزن آن را با وزن یك پوشك خشك مقایسه كنید. پوشك خیس باید اندكی سنگین تر باشد. (البته باید دقت كنید كه خیس كردن پوشك به تنهایی برای تعیین اینكه آیا كودك به میزان كافی شیر مصرف می كند یا خیر، كافی نیست. كودكی كه آب بدن خود را از دست می دهد نیز ممكن است پوشك خود را خیس كند. بنابراین دفع مدفوع مناسب از نظر دفعات و حجم و همچنین از همه مهمتر میزان وزن گیری كودك، بهترین راهها برای ارزیابی وضعیت كودك هستند).
  •  در صورتی كه اتاق خلوت باشد، می توانید صدای بلعیدن كودك خود را در زمان شیر خوردن بشنوید.
  •  احساس می كنید كه سینه های شما پس از شیر دادن به كودك، سبك تر و نرم تر هستند.

شاید بهتر باشد كه در اوائل دوران شیردهی، جدولی طراحی كنید و زمانهای شیردهی، اینكه آخرین دفعه كدام نوزاد از كدام سینه شیر خورده است، و همچنین تعداد پوشكهای خیس هر كدام از نوزادها را در آن یادداشت كنید.

آیا نوك پستانهای من در اثر شیر دادن به دو یا چند كودك، زخم یا دردناك خواهند شد؟

شیر دادن با سینه به چندقلوها، احتمال دردناك شدن سینه های شما را افزایش نمی دهد. آنچه موجب دردناك شدن نوك سینه ها می شود، اشتباه قرار دادن نوك پستان در دهان كودك یا قرار گرفتن در وضعیت نامناسب است، نه تعداد كودكانی كه شما به آنها شیر می دهید.

اگر سینه های شما زخمی یا دردناك شدند، از مخلوطی از شیر خودتان به همراه یك ماده چرب مناسب و تصفیه شده (مانند وازلین، لانولین یا دكسپانتنول) برای درمان آنها استفاده كنید. پس از شیر دادن به نوزادها، چند قطره از شیر خود را از سینه بیرون بكشید و بگذارید به مدت 5 تا 10 دقیقه روی نوك پستان بماند تا خشك شود. شیر به خوب شدن تَرَكها و كشتن باكتریها، كمك می كند. سپس از لانولین استفاده كنید (لازم نیست آن را بشویید)، تا نوك سینه ها را نرم و انعطاف پذیر نگه دارد. می توانید لانولین تصفیه شده را از داروخانه بخرید.

اگر به یكی از نوزادها علاقه و دلبستگی بیشتری پیدا كنم، چه كار باید بكنم؟

این اتفاق طبیعی بوده و ممكن است رخ دهد؛ خصوصا اگر یكی از نوزادها مدت طولانی تری را در بیمارستان سپری كند. در این حالت، شما زمان بیشتری برای آشنا شدن و ایجاد دلبستگی با كودكی كه زودتر به خانه آمده است داشته اید و رابطه مستحكم تری با او پیدا كرده اید. یا اگر یكی از نوزادهای شما بیمار بوده است، ممكن است متوجه شوید كه توجه بیشتری به او می كنید. نكته مهم آن است كه باید از احساسات خود آگاه باشید و سعی كنید عشق و توجه یكسانی را به نوزادان خود ابراز نمایید. خوشبختانه، شیر دادن با سینه به نوزادها، شما را در تماس نزدیك با هر دوی آنها قرار می دهد و می تواند فرآیند ایجاد دلبستگی بین شما و هر دو نوزاد را تسریع كند.

آیا لازم است كه گاهی اوقات به خودم استراحت دهم؟

لازم نیست كه شما دائما مشغول كار باشید. در واقع، علاوه بر اینكه این كار لازم نیست، برای شما لازم است كه از این كار اجتناب نمایید. هنگامی كه بچه ها خوابیده اند، اگر می توانید شما هم بخوابید. هرگاه احساس خستگی مفرط می كنید، كسانی را كه قرار است به شما كمك كنند (اول از همه همسرتان را)، خبر كنید. بگذارید زمانی كه شما می خواهید استراحت كنید، او مسوولیت را بر دوش بگیرد، حتی اگر این مدت تنها 15 تا 20 دقیقه باشد. سعی كنید با پیاده روی، گرفتن یك دوش گرم یا خواندن مجله در یك اتاق دیگر از محدوده ای كه صدای نوزادها را می شنوید دور شوید. هنگامی كه برنامه منظم شیر دادن به آنها كاملا جا افتاد، می توانید یك شب را به همراه همسر یا یكی از دوستان خود در خارج از خانه خوش بگذرانید. (می توانید یاد بگیرید كه چگونه شیر خود را دوشیده و به نوزادها یاد بدهید كه آن را از شیشه بخورند، تا بتوانید مدتی بیشتر از یك یا دو ساعت را خارج از خانه بگذرانید). به خاطر داشته باشید كه شما قبل از اینكه مادر بشوید نیز یك زندگی داشته اید. اكنون زمان آن فرا رسیده است كه آن زندگی را كه رها كرده اید، ادامه دهید.

برای كمك، به كجا می توانید مراجعه كنید؟

افرادی را كه می توانند به شما كمك كنند، قبل از تولد نوزادها مشخص كنید. پس از تولد بچه ها، به اندازه كافی دردسر خواهید داشت كه دیگر وقتی برای دنبال كمك گشتن برای شما باقی نمی ماند.

پزشكی را بیابید كه شما را به شیر دادن با سینه تشویق كرده و از ایده های شما در مورد مراقبت از كودك، پشتیبانی كند.

مادران دو یا چندقلو را در میان دوستان یا فامیل بیابید تا بتوانید از تجربیات آنها نیز استفاده كنید. بعلاوه می توانید در بخش تبادل نظر نی نی سایت به یكی از گروههای مربوط به “مادران دوقلوها” بپیوندید یا در قسمت شیر دهی از تجربیات مادرانی در شرایط مشابه با خودتان استفاده كنید.

با یكی از متخصصین شیردهی در انجمن ترویج تغذیه با شیر مادر تماس بگیرید تا در حل مشكلات شیردهی به شما و نوزادانتان كمك كنند. اگر باید برای مدتی در بیمارستان از نوزادان شما مراقبت شود و شما نمی توانید شیر دادن را بلافاصله پس از زایمان آغاز كنید، دوشیدن شیر خود را از روز اول شروع كنید. می توانید این شیر را در محفظه های استریل در یخچال یا فریزر نگهداری كنید تا بعدا مورد استفاده قرار دهید.

با اعضای خانواده، دوستان و همسایگان صحبت كنید تا ببینید كه آیا آنها می توانند پس از زایمان در پختن غذا، تمیز كردن خانه یا انجام خریدها، به شما كمك كنند یا خیر. با دوستان و اعضای خانواده كه شیر دادن با سینه به دو یا چندقلوها را تشویق می كنند، دیدار كنید. سعی كنید از دیدار با كسانی كه ممكن است شما را از این كار منصرف كنند، خودداری كنید.

مهمتر از همه اینكه سعی نكنید یك مادر نمونه باشید كه همه كارها را به تنهایی انجام می دهد. با داشتن دوقلو یا چندقلوها، شما بیشتر از كسانی كه تنها یك نوزاد دارند، به كمك دیگران نیاز داشته و در واقع استحقاق آن را نیز دارید.

منبع:نی نی سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.