ديپيليديوم كانينوم Dipylidium caninum

کانینوم

 

نام بيماري:ديپيليديازيس،عفونت كرم نواري سگ

دوره زندگي ديپيليديوم كانينوم
ميزبانهاي اصلي عبارتند ازكسگ،گربه،گوشتخواران وحشي.انسان ميزبان اتفاقي است.
كرم بالغ در روده كوچك سكني دارد.
15 تا 70 سانتي متر طول داشته و 60-175 بند دارد.اسكولكس لوزي شكل چهاربادكش بيضي و مشخص و يك مخروط قابل انقباض دارد كه با 150-30 قلاب شبيه گل سرخ كه در رديف هاي عرضي قرار دارد پوشيده شده است.
بند رسيده گلداني شكل يك جفت ارگان توليد مثل و يك سوراخ تناسلي در هر لبه جانبي دارد.بند بارور با ابعاد 12 در 7/2 ميلي متر،با كپسول هاي غشايي پر شده كه حاوي 20-15 تخم مي باشد.تخم كروي با قطر 60-35 ميكرون حاوي يك اونكوسفر با شش قلاب است.
بندهاي بارور از بدن به طور منفرد و يا در گروه هاي دو يا سه تايي جدا مي شوند كه قادر به حركت برابر چندين اينچ در ساعت مي باشند.
انها يا به خارج از مقعد مي خزند و يا اينكه با مدفوع دفع مي گردند.خروج انها ممكن است باعث شود كه سگ مقعد خود را به فرش بمالد كه احتمال كرم سوزني شكل(كرمك) را مطرح مي سازد كه هيچ موقع سگ را مبتلا نمي سازد.تخم ها و كپسول هاي تخم(انشعابات رح داراي چندين دوجين تخم مي باشد) به وسيله انقباض بند يا تجزيه در خارج روده(ندرتا داخل روده) خارج شده و بعضي از انها در پوست ميزبان مخصوصا در منطقه اطراف مقعد جايگزين مي گردند.

ميزبانهاي واسط ديپيليديوم كانينوم عبارتند از:
مرحله لاروي كك هاي سگ،گربه،انسان و شپش سگ به نام trichodectes canis .
وقتي انگل بوسيله لارو كرم خورده شود،اونكوسفر از پوشش خود بيرون اومده و با نفوذ از ديواره روده به بك لارو سيستي سركوئيد گلابي شكل عفوني در كك بالغ تبديل مي گردد.وقتي كك مبتلا به وسيله ميزبان مشخص خورده شود،لارو سيستي سركوئيد در روده كوچك ازاد شده و در طي حدود 20 روز به يك كرم بالغ تبديل مي گردد.

همه گيرشناسي كرم ديپيليديوم كانينوم
صدها عفونت انساني تا به حال گزارش شده است.اكثر عفونتها در كودكان زير 8 سال اتفاق افتاده و حدود 3/1 موارد در كودكان زير 6 ماه است.
انتقال با خوردن اتفاقي كك ها يا شپش عفوني سگ يا گربه از طريق غذاي الوده يا تماس دست به دهان به وجود مي ايد.درصد بسيار بالايي از سگ ها عفوني هستند.

بيماريزايي ديپيليديوم كانينوم
كودكان كه ندرتا بيشتر از يك انگل دارند،بندرت علائمي را اشكار مي كنند.

درمان ديپيليديوم كانينوم:
باید اسکولکسرج شود.نیکلوزامید(یومزان)،پاراممایسین،هیدروکلراید کوئیناکرین(اتابرین)

پیشگیری از لودگی با کرم ديپيليديوم كانينوم
باید از تماس و بازی کردن کودکان با سگ و گربه الوده به کک و شپش جلوگیری کرد.بوسیدن سگ ها به وسیله بزرگشالان و کودکن نبید تشویق شود.به حیوانات خانگی باید داروی ضد کرم داد و درمان ضد حشره را برای انها تجویز نمود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.