دیکلوفناک (نحوه مصرف،شیاف و ژل،قرص،خطرات و عوارض)

ژل موضعی دیکلوفناک,آمپول دیکلوفناک,شیاف دیکلوفناک ۵۰ برای کودکان,ژل دیکلوفناک,شیاف دیکلوفناک برای درد پریود,مدت زمان اثر شیاف دیکلوفناک,استفاده از شیاف در دوران بارداری,شیاف دیکلوفناک در بارداری ضرر دارد,ژل دیکلوفناک یک درصد,دیکلوفناک سدیم ۱۰۰,عوارض ژل موضعی دیکلوفناک,دیکلوفناک پتاسیم,عوارض ژل دیکلوفناک,ژل دیکلوفناک چیست,موارد مصرف ژل موضعی دیکلوفناک,مصرف پماد دیکلوفناک در بارداری,شیاف دیکلوفناک ۱۰۰,عوارض شیاف دیکلوفناک دربارداری,شیاف دیکلوفناک در سه ماهه اول بارداری,زمان تاثیر شیاف دیکلوفناک,شیاف دیکلوفناک در بارداری

اشکال دارویی
Injection: 25 mg/ml, 3ml
Tablet, Extended Release: 25, 50, 100mg
Capsule, Extended Release, Pellets: 100mg
Drop: 0.1%
Suppository: 50, 100mg
Gel: Diclofenac Diethylammonium Salt Eq To diclofenac s 1%

اطلاعات دیگر
طبقه‌بندی فارماکولوژیک: ضدالتهاب غیر استروئیدی (NSAIDs).
طبقه‌بندی درمانی: ضدآرتریت، ضدالتهاب.
طبقه‌بندی مصرف در بارداری: رده B (ژل موضعی ۱%)، رده C (خوراکی، سه ماه اول و دوم)، رده D (سه ماهه سوم)
نکات قابل توصیه به بیمار
به بیمار بیاموزید دارو را با غذا یا شیر استفاده نماید ( این توصیه در مورد اشکال انتریککوتد ضروری نمی باشد).
به بیمار بیاموزید مقدار نمک مصرفی خود را کم کند زیرا این دارو ممکن است باعث ادم و احتباس مایعات بخصوص در بیماران مبتلا به فشار خون بالا شود.
به بیمار بیاموزید از مصرف آسپیرین و سایر NSAIDهای بدون نسخه در حین مصرف دارو خودداری کند.
به بیمار بیاموزید علائم بروز زخم گوارشی را به سرعت به پزشک یا داروساز اطلاع دهد. این علائم شامل درد اپیگاستر، سیاه و تیره شدن مدفوع میباشد. همچنین علائمی مانند بروز راش، ادم و افزایش وزن اطلاع داده شود.

مصرف در سالمندان
مصرف دیکلوفناک در بیماران سالخورده باید با احتیاط همراه باشد. در سالمندان احتمال بروز عوارض به ویژه عوارض گوارشی و کلیوی بیشتر است. برای کنترل علائم، مقدار مصرف تا پایین‌ترین مقدار مؤثر باید کاهش یابد.

مصرف در شیردهی
غلظتهای پایین دیکلوفناک در بیمارانی که این دارو را مصرف می‌کنند، اندازه‌گیری شده است. منافع دارو در برابر مضرات آن باید سنجیده شود.

ملاحظات اختصاصی
۱- مصرف همزمان دیکلوفناک با داروهایی مانند گلوکوکورتیکوئید موجب تشدید عوارض گوارشی دیکلوفناک می‌شود.
۲- از آنجا که اختلالات فعالیت مغز استخوان بروز کرده است، ارزیابی دوره‌ای عملکرد خونسازی بدن توصیه می‌شود. کنترل منظم غلظت هموگلوبین برای شناسایی اثرات سمی دارو بر روی دستگاه گوارش اهمیت زیادی دارد.
۳- از آنجا که اثرات ضد التهاب، ضد تب و ضد درد دیکلوفناک ممکن است علائم معمول عفونت را پنهان سازد، امکان بروز عفونت باید به دقت پیگیری گردد.
۴- طی درمان طولانی مدت با این دارو، معاینات دوره‌ای چشمی توصیه می‌شود.
۵- عملکرد کلیه بیمار باید در طول درمان پیگیری شود. مصرف این دارو در بیماران مبتلا به نقصان عملکرد کار کلیه با احتیاط و با مقادیر کمتر باشد.
۶- عملکرد کبدی بیمار باید در طول درمان پیگیری شود. ممکن است نتایج غیر طبیعی آزمون عملکرد کبد و واکنشهای شدید کبدی بروز کند.
۷- با توجه به اینکه این دارو می‌ تواند باعث ایجاد حساسیت به نور شود بهتر است نکات لازم برای پیشگیری از ا ین عارضه رعایت شود.
۸- مصرف این دارو در کودکان توصیه نمی‌شود.
۹- ۶ ساعت قبل از اعمال جراحی دندانپزشکی قطع گردد.
۱۰- این داروها از طریق مهار سنتز پروستاگلاندین باعث کاهش جریان خون کلیه می‌شوند. بنابراین بیماران با اختلال زمینه‌ای کلیه، دهیدراتاسیون، نارسایی قلبی ، نارسایی کبدی ، سالمندان و افراد مصرف کننده داروهای مدر، ARB, ACEI ریسک بیشتری برای آسیب کلیه دارند.

دیکلوفناک Diclofenac دیکلوفناک Diclofenac یا دیکلوفناک سدیم یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی NSAID است.

ولتارن Voltaren رایج ترین برند تجاری دیکلوفناک است. این دارو تولید موادی که در بدن موجب التهاب میشوند را مهار میکند. از دیکلوفناک در کنترل علائم آرتریت یا التهاب مفصلی ( مانند روماتیسم مفصلی، آرتروز، اسپوندیلیت انکیلوزان)، کشیدگی های رباط، کوبیدگی های عضلانی، نقرس، میگرن، درد دندان، دردهای قاعدگی، کمردرد و دردهای بعد از جراحی استفاده میشود. دیکلوفناک درد را از بین برده و التهاب را کاهش میدهد.
مکانیسم اثر دیکلوفناک مهار آنزیم سیکلواکسیژناز Cyclo-oxygenase است. این آنزیم مسئول تولید موادی به نام پروستاگلاندین Prostaglandin است. پروستاگلاندین ها موجب بروز التهاب و درد میشوند. با مهار آنزیم سیکلواکسیژناز تولید پروستاگلاندین کم شده و در نتیجه درد و تورم کاهش میابد.

دیکلوفناک پتاسیم هم وجود دارد و تفاوت آن با دیکلوفناک سدیم در اینست که زودتر جذب بدن شده و زودتر درد را از بین میبرد.
قبل از مصرف دیکلوفناک بعضی افراد با بعضی بیماری ها نمیتوانند داروهای خاصی را مصرف کنند و یا در صورت نیاز به مصرف آن داروها باید نکات خاصی را رعایت کنند. به همین خاطر قبل از مصرف دیکلوفناک اگر مشکلات زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید

آسم یا هر آلرژی دیگر
سابقه حساسیت به داروهای ضد التهاب
زخم معده یا دوازدهه
بیماری التهابی روده مانند کولیت اولسرو یا بیماری کرون
سه ماهه اول و سوم بارداری
بارداری یا شیردهی
سن بالای ۶۵ سال
بیماری های کلیه و کبد
مشکلات قلب و عروقی یا فشار خون
مشکلات انعقاد خون
وجود پورفیری Porphyria که نوعی بیماری خونی نادر است
بیماری لوپوس سیستمیک
مصرف داروهای دیگر حتی داروهای گیاهی

اشکال دارویی دیکلوفناک دیکلوفناک بصورت قرص های ۲۵ و ۵۰ و ۱۰۰ میلیگرمی و شیاف ۵۰ و ۱۰۰ میلیگرمی و آمپول ۷۵ میلیگرمی و ژل موضعی یک درصد و قطره چشمی یک دهم درصد در دسترس است. این دارو را میتوان بصورت ۳-۲ بار در روز مصرف کرد. حداکثر دوز مصرفی دیکلوفناک ۱۵۰ میلیگرم در روز است.

چگونه دیکلوفناک را مصرف کنیم ؟ در مصرف دیکلوفناک به موارد زیر توجه کنیم

قبل از شروع به مصرف دیکلوفناک کاغذی که از طرف سازنده در جعبه آن گذاشته شده مطالعه کنید. این نوشته اطلاعاتی را راجع به دارو و عوارض احتمالی آن در اختیار شما قرار میدهد
دیکلوفناک را دقیقا همانطور که پزشک تجویز کرده مصرف کنید و برای کسب تاثیر بیشتر مقدار مصرفی را افزایش ندهید
دیکلوفناک را هر روز فقط در ساعت مشخصی مصرف کنید. به این صورت احتمال اینکه یک وعده را فراموش کنید کمتر میشود
اگر مصرف یک وعده دیکلوفناک را فراموش کردید آن را در اولین زمانی که به یاد آوردید مصرف کنید ولی اگر زمان به یاد آوری همان زمان مصرف وعده بعدی باشد مصرف را دو برابر نکرده و فقط وعده جدید را مصرف کنید
دیکلوفناک را به مدت طولانی مصرف نکنید. در صورت نیاز به مصرف طولانی مدت این دارو پزشک معمولا داروهای دیگری را همراه با دیکلوفناک به شما میدهد تا دستگاه گوارش شما را در مقابل عوارض احتمالی مصرف دارو محافظت کند
اگر آسم دارید ممکن است با مصرف دیکلوفناک مشکلات تنفسی یا خس خس سینه شما بیشتر شود. در صورت بروز این مشکل مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.
اگر دیکلوفناک مصرف میکنید و باید از داروی دیگری هم استفاده کنید از پزشک خود و داروساز بپرسید که داروی جدید با دیکلوفناک تداخل اثر نداشته باشد
هر قرص دیکلوفناک را با یک لیوان پر آب مصرف کرده و تا حداقل ده دقیقه بعد از مصرف آن دراز نکشید
اگر با مصرف دیکلوفناک معده شما ناراحت میشود آن را بعد از غذا یا با شیر یا آنتی اسید مصرف کنید
پزشک معالج شما مقدار مصرفی دارو را در حداقل و زمان مصرف آن را هم کوتاه ترین مدت در نظر میگیرد تا عوارض آن به حداقل برسد. سر خود مقدار مصرفی یا زمان مصرف دارو را بیشتر نکنید
اگر دیکلوفناک را برای کنترل علائم آرتریت یا التهاب مفصل مصرف میکنید توجه داشته باشد که تاثیر آن بعد از مصرف مداوم دارو به مدت دو هفته به حداکثر میرسد. در صورتی که دیکلوفناک را فقط در صورت بروز درد مصرف میکنید قبل از اینکه شدت درد به حداکثر خود برسد آن را مصرف کنید. مصرف دارو وقتی شدت درد زیاد شده است تاثیر زیادی نخواهد داشت
مصرف دیکلوفناک در زمان بارداری میتواند موجب بروز بیماری های قلبی عروقی در جنین شود. پس این دارو نباید در زمان بارداری بخصوص در سه ماهه اول و سوم مصرف گردد.

 

موارد و مقدار مصرف
الف) استئوآرتریت
بزرگسالان: از راه خوراکی، مقدار mg/day 150-100 در مقادیر منقسم مصرف می شود. ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلی گرم از شکل آهسته رهش (کپسول یا قرص).
ژل موضعی:
نکته: حداکثر مصرف از ژل ۱ درصد نباید بیش از ۳۲ گرم در روز باشد.
درد در مفصل تحتانی (مانند زانو ، مچ و…) : ۴ گرم از ژل ۱ درصد را ۴ بار در روز به مفصل دردناک بمالید (حداکثر ۱۶ گرم به ازای هر مفصل ).
درد در مفصل فوقانی: ۲ گرم از ژل ۱ درصد را ۴ بار در روز به مفصل دردناک بمالید (حداکثر ۸ گرم به ازای هر مفصل ).
ب) اسپوندیلیت انکیلوزان
بزرگسالان: از راه خوراکی، مقدار ۲۵ میلی گرم چهار بار در روز مصرف می‌شود. به هنگام خواب نیز ممکن است مقدار ۲۵ میلی گرم دیگر ضروری باشد.
پ) آتریت روماتوئید
بزرگسالان: از راه خوراکی، مقدار mg/day 200-150 در مقادیر منقسم مصرف می شود. ۱۰۰ میلی گرم از شکل آهسته رهش یک الی ۲ بار در روز.
توجه: درمان دیسمنوره: ۵۰ میلی گرم ۳ بار در روز حداکثر ۱۵۰ میلی گرم در روز.
موارد منع مصرف و احتیاط:
موارد منع مصرف: حساسیت مفرط نسبت به دارو، بیمارانی که مصرف دیکلوفناک، آسپیرین یا سایر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) در آنها موجب آسم، کهیر، یا سایر واکنشهای آلرژ یک می شود (واکنشهای آلرژیک، از جمله آنافیلاکسی، گزارش شده است)، حین و نزدیک CABG، پورفیری کبدی (ممکن است این حالت را تشدید کند). از مصرف در دوران انتها ی بارداری و شیردهی خودداری کنید.
موارد احتیاط:
الف) زخم خونریزی دهنده گوارشی گزارش شده است. تمامی بیمارانی که به مدت طولانی دیکلوفناک مصرف می کنند، از نظر بروز زخم و خونریزی گوارشی باید تحت نظر قرار گیرند. مقدار نگهدارنده باید کمترین مقدار مؤثر دارو باشد.
ب) غلظت های سرمی ترانس آمیناز (بخصوص آلانین آمینوترانسفراز [ALT])، و سایر پارامترهای عملکرد کبد به طور دوره ای پیگیری شوند ، زیرا اختلال خفیف تا متوسط کار کبد در طول درمان با دیکلوفناک گزارش شده است.
پ) از آنجایی که دارو از طریق کلیه دفع می شود، مصرف این دارو در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه به پیگیری دقیق نیاز دارد. احتباس مایعات و ادم در بعضی از بیماران گزارش شده است.
ت) عوارض قلبی عروقی: NSAID‌ها باعث افزایش ریسک مشکلات ترومبوآمبولیک قلبی عروقی شامل MI، استروک و بروز هایپرتنشن جدید یا تشدید موارد موجود هایپرتنشن می‌ شوند. ریسک بسته به مدت زمان استفاده، ریسک فاکتورهای موجود در بیمار و بیماری قلبی زمینه‌ای افزایش می‌ یابد. به دقت ریسک فاکتورهای بیماری قلبی و مشکلات قلبی را قبل از تجویز ارزیابی کنید. در افرادی که در بدو امر دچار احتباس مایع، نارسایی قلبی و هایپوتنشن با احتیاط تجویز کنید. تجویز همزمان ایبوپروفن و احتمالاً سا یر NSAID‌ها ممکن است با اثرات محافظتی آسپرین بر روی قلب تداخل کرده و آن را کاهش دهد.در بیماران دارای ریسک بهتر است از داروی جایگزین استفاده شود.
تداخل دارویی
مصرف همزمان با آسپیرین غلظت پلاسمایی دیکلوفناک را کاهش می دهد. مصرف همزمان این دارو توصیه نمی شود.
از آنجایی که دیکلوفناک مانند سایر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی بر عملکرد پلاکت تأثیر می گذارد، در صورت مصرف همزمان وارفارین با این دارو، باید مقدار مصرف وارفارین تنظیم شود.
NSAIDها ممکن است باعث افزایش غلظت خونی آمینوگلیکوزیدها در نوزادان نارس شوند. غلظت خونی آمینوگلیکوزیدها را مانیتور نمایید.
این دارو ممکن است اثرات پایین آورندگی فشار خون بتابلاکرها را کاهش دهد.از مصرف همزمان دو دارو خودداری کنید.
سوکرالفات ممکن است جذب دیکلوفناک را کاهش دهد.بنابراین بین زمان مصرف هر کدام فاصله بگذارید.
غلظت خونی فنی تویین در مصرف همزمان ممکن است افزایش یابد علائم مسمومیت و غلظت خونی با به دقت مانیتور کنید.
مصرف همزمان با دیگوکسین، متوترکسات و سیکلوسپورین ممکن است اثر سمّی ا ین داروها را افزایش دهد.
مصرف همزمان با لیتیم، کلیرانس کلیوی لیتیم را کاهش می دهد و بنابراین، سطوح پلاسمایی آن افزایش یافته و ممکن است به مسمومیت منجر شود.
مصرف همزمان با انسولین یا داروهای خوراکی پایین آورنده قند خون ممکن است پاسخ بیمار به این داروها را تغییر دهد.
مصرف همزمان داروهای مدر با دیکلوفناک ممکن است اثر داروهای مدر را کاهش دهد.
مصرف همزمان با داروهای مدر حفظ کننده پتاسیم ممکن است غلظت سرمی پتاسیم را افزایش دهد.

عوارض جانبی دیکلوفناک

اعصاب مرکزی: سردرد ، سرگیجه، بیخوابی، افسردگی، بیقراری و اضطراب.
قلبی ـ عروقی: نارسایی احتقانی قلب ، افزایش فشار خون، ادم.
پوست: کهیر، اگزما، درماتیت، طاسی، حساسیت به نور، بثورات تاولی، اریتم، پورپورای آلرژیک، بثورات پوستی، خارش، درماتیت فلسی (به ندرت )، سندرم استیون جانسون.
غده درون‌ریز: کمی قند خون ، برافروختگی (به ندرت).
دستگاه گوارش: درد یا کرامپ‌های شکمی، یبوست، ‌اسهال، سوءهضم، تهوع، اتساع شکم، نفخ، خونریزی، زخم گوارشی (احتمالاً همراه با خونریزی یا سوراخ شدن)، ضایعات مری.
ادراری ـ تناسلی: ازتمی، پروتئینوری، نارسایی حاد کلیوی، اولیگوری، نفریت بینابینی، سندرم نفروتیک، نکروز پاپیلاری، احتباس مایعات.
خون: ‌افزایش زمان تجمع پلاکتی.
متابولیک: هایپوگلایسمی، هایپرگلایسمی.
تنفسی: آسم.
عضلانی- اسکلتی: درد کمر، مفاصل و پا.
کبد: هپاتیت، هپاتوتوکسیسیتی، زردی.
حس‌های خاص: تاری دید، اسکوتوم، دوبینی، اختلال در حس چشایی، کاهش قابل برگشت شنوایی، آمبلیوپی، شب‌کوری، Vitreous Floaters.
سایر عوارض: حساسیت مفرط (تورم لبها و زبان، ادم حنجره، واکنش آنافیلاکتوئید، آنژیوادم، آنافیلاکسی (نادر).
توجه: در صورت تداوم نتایج غیرطبیعی آزمون عملکرد کبد یا تشدید بیماری یا در صورت بروز علائم بالینی کبدی، باید مصرف دارو قطع شود.

مسمومیت و درمان
هیچ‌گونه موردی گزارش نشده است. داروی خاصی به عنوان پادزهر آن وجود ندارد. درمان حمایتی و علامتی است و عبارت است از ایجاد استفراغ و یا شستشوی معده. درمان با ذغال فعال و یا دیالیز ممکن است مفید باشد.

مکانیسم اثر
اثر ضدالتهاب: دیکلوفناک یک داروی غیر استروئیدی با اثر بارز ضدالتهاب و ضددرد است که اثر ضدتب نیز دارد.
این دارو اثر ضدتب، درد و التهاب خود را از طریق مهار آنزیم سیکلواکسیژناز (cox) و تولید پروستاگلاندینها اعمال می نماید.

فارماکوکینتیک
جذب: بعد از تزریق عضلانی یا مصرف دیکلوفناک از طریق خوراکی یا رکتال، این دارو به سرعت و تقریباً به طور کامل جذب می شود.
حداکثر غلظت پلاسمایی دارو طی ۳۰-۱۰ دقیقه حاصل می شود. غذا جذب دارو را به تأخیر می اندازد و در نتیجه اوج غلظت پلاسمایی آن طی ۱۲-۵/۲ ساعت حاصل می شود، ولی تأثیری بر فراهمی زیستی دارو ندارد.
پخش: به میزان بسیار زیاد (تقریباً ۱۰۰ درصد) به پروتئین پیوند می یابد.
متابولیسم: در اولین عبور از کبد متابولیزه و ۶۰ درصد آن به صورت تغییرنیافته وارد دستگاه گردش خون می‌ شود. متابولیت عمده و فعال دیکلوفناک ۴۸ هیدروکسی د یکلوفناک، حدود سه درصد فعالیت داروی اولیه را دارد. نیم عمر متوسط نهایی دارو حدود ۷۵ الی ۱۰۵ دقیقه بعد از یک بار مصرف دارو است.
دفع: حدود ۶۰-۴۰ درصد دیکلوفناک از طریق ادرار و باقیمانده آن در صفرا دفع می شود. حدود ۳۰-۲۰ درصد از داروی دفع شده و در ادرار متابولیت ۵۸ هیدروکسی و حدود ۲۰-۱۰ درصد متابولیتهای دیگر هستند. حدود ۱۰-۵ درصد دارو به صورت تغییرنیافته از راه ادرار دفع می شود. بیش از ۹۰ درصد از دارو طی ۷۲ ساعت دفع می شود. اختلال متوسط عملکرد کلیه تأثیری بر سرعت دفع داروی تغییرنیافته ندارد، ولی سرعت دفع متابولیتها را کاهش می دهد. اختلال عملکرد کبد تأثیری بر فارماکوکینتیک دیکلوفناک ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *