راهنمای دارویی فشار خون

درمان صحیح بیماری پرفشاری خون، به لحاظ شیوع نسبتا زیاد بیماری و عوارض جدی آن، بسیار با اهمیت است و همکاری دو طرفه بیمار و پزشک را می طلبد

تغییر شیوه زندگی در کنترل فشار خون بالا بسیار تاثیرگذار است ولی گاهی اوقات تغییر سبک زندگی کافی نیست. در این گونه موارد پزشک شما علاوه بر رژیم غذایی و فعالیت بدنی، دارو درمانی را برای کاهش فشار خون توصیه خواهد کرد. نوع داروی تجویزی توسط پزشک، به سطح فشار خون شما و ابتلای شما به سایر بیماری ها بستگی دارد.

داروهای کاهنده فشار خون :

داروهای کاهنده فشار خون به داروهایی گفته می‌شود که برای درمان فشار خون بالا به کار می رود.

با توجه به مکانیسمهای مختلف افزایش فشارخون داروهای مقابله با افزایش فشار خون به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند.

زمان مصرف داروهای فشار خون :

بسیاری از ما مجبوریم برای پیشگیری یا درمان خود هر روز دارو بخوریم اما آیا می‌دانید هر دارویی را باید در زمان مناسبش در روز مصرف کرد؟ تحقیقات نشان داده خوردن داروها در زمان نادرست نه تنها اثر آنها را کم می‌کند بلکه در بعضی موارد ممکن است برای بدن مضر باشد.

با مصرف قرص‌های فشار خون هنگام شب می‌توان کنترل بهتری روی این بیماری داشت و به این ترتیب خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته را کاهش داد.  نتایج مطالعات انجام شده توسط محققان اسپانیایی که بیش از ۵ سال به طول انجامیده است، اهمیت مصرف داروهای فشار خون هنگام شب را به اثبات رسانده است. در افراد سالم فشار خون هنگام شب بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا می‌کند اما در افراد مبتلا به فشار خون بالا این اتفاق نمی‌افتد و به همین دلیل آنها با احتمال بیشتری در شب‌ها دچار حمله قلبی و سکته خواهند شد. این تحقیقات نشان داده است، بهترین معیار پیش‌بینی احتمال ابتلا به حملات قلبی در بیماران، اندازه‌گیری فشار خون آنها هنگام شب است. بیشترین تاثیر داروهای فشار خون روی بیماران زمانی به دست می‌آید که فرد قبل از رفتن به تختخواب اقدام به مصرف دارو کند.  اگرچه افرادی که داروهای خود را هنگام صبح استفاده می‌کنند، نباید بدون مشورت با پزشک خود زمان مصرف دارو را به شب منتقل کنند.  بعضی از افراد ممکن است در خطر کاهش غیر‌طبیعی فشار خون قرار بگیرند  ونیز برخی داروها را به جهت ایجاد تکرر ادرار پیشنهاد میکنند طرف صبح مصرف شود .

چند توصیه مهم جهت مصرف صحیح داروهای فشار خون:

۱-داروها را به همراه کارهای مشخص روزانه مثل مسواک زدن مصرف کنیم تا فراموش نکنیم.

۲-از جعبه مخصوص قرص مثل جعبه های دارویی روزانه یا هفتگی استفاده کنیم

۳-داروها را در ساعت ثابتی از روز مصرف کنیم

۴-از یک تقویم دارویی نزدیک جعبه داروئی استفاده کنیم

۵یک بر چسب آگاه ساز را روی جعبه دارویی یا یخچال نصب کنیم

۶- وقتی داروی جدیدی برایتان تجویز می شود، حتماً از پزشک در مورد تداخلات دارویی غذایی مربوط به آن بپرسید.

۷- اقدام بعد، مطالعه دقیق دستورالعمل موجود در بسته بندی داروهاست .

۸- بهتر است داروها را با آب ساده بخورید.

۹- فراموش نکنید هرگز چند دارو و حتی مکمل ها را هم نباید مصرف کرد.

۱۰- مخلوط کردن مواد داخل کپسول ها نیز جز با تجویز پزشک کار صحیحی نیست.

۱۱- ترکیبات شیرین بیان، نوشابه های الکلی، موز، شکلات، پنیر، انجیر، جگر، ماهی، ترشی، آناناس، مخمر و مالت ممکن است به علت آمین های موثر بر افزایش فشار خون، سبب کاهش اثر داروی کاهش دهنده فشارخون شوند.

بخشی از گیاهان مؤثر بر فشار خون:

شیرین بیان: افزایش دهنده فشار خون است

گیاهان زیر همه باعث کاهش فشار خون می‌شوند:

عناب- گنه تلخه، برگ زیتون، شاه توت، سرخ ولیک (دم آلبالو و دم گیلاس: این دو بعنوان دیورتیک و ادرارآور هم مطرح هستند) سیاه دانه – چای ترش – ازگیل – بومادران –خرمالو- برنج بدون نمک – عرق بیدمشک – کرفس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *