راه حل از بین بردن اضافه وزن دوران بارداری

اضافه وزن دوران بارداری را چگونه برطرف کنیم ؟

اگر در این دوران بیش از آنکه باید وزن‌تان اضافه شد، سعی نکنید آن را سریع پایین بیاورید. مطمئن شوید که به میزان لازم از انواع مختلف غذاها و خوارکی‌های مفید می‌خورید؛ یعنی از آن‌چه شما و کودک‌تان به آن نیاز دارید. در این جا پیشنهاداتی برایتان داریم تا وزن‌تان با سرعت کمتری زیاد شود و بعد از زایمان کاهش یابد :

1) برای کاهش وزن در دوران بارداری اگر غذا را خارج از خانه میل می‌کنید، بهتر است تا حد امکان غذاهای کم‌چربی را انتخاب کنید مثلا مرغ آب‌پز به‌جای مرغ سوخاری؛ سالاد کاهو هم با گوجه و خیار (بدون سس مایونز) می‌تواند جلوی اشتهای شما را بگیرد. از خوردن سیب‌زمینی سرخ‌کرده، استیک با پنیر یا پاته مرغ خودداری کنید.

2)شما هر روز حداقل به 4 وعده شیر نیاز دارید. اگر در این وعده‌ها از شیر کم‌چرب بین یک تا دو درصد چربی استفاده کنید به میزان زیادی کالری دریافتی بدن‌تان را پایین می‌آورید. بهتر است در انتخاب ماست هم همین کار را انجام دهید و ماست کم‌چرب یا بدون چربی مصرف کنید.

3)در درمان اضافه وزن در دوران بارداری نوشیدنی‌های قندی و پرکالری را حذف کنید. نوشیدنی‌های قندی مثل نوشابه و انواع آب‌میوه‌های غیرطبیعی، لیموناد، آیس تی، یا آب‌میوه‌های پودری را کاملا کنار بگذارید. به جای آن آب سودا یا آب معدنی بنوشید.

4)هنگام پختن غذا به آن نمک اضافه نکنید. نمک باعث می‌شود آب در بدن شما باقی بماند.اسنک‌های پرکالری و شیرینی‌جات را از غذای‌تان حذف کنید. شیرینی‌جات، آب نبات،‌ دونات، کیک، عسل و چیپس سیب‌زمینی کالری بسیار زیادی دارد. بهتر است روزانه از این نوع غذاها مصرف نکنید. به‌جای آن، بهتر است سراغ میوه، ماست کم‌چرب و کیک‌های کم‌کالری میوه‌ای بروید.

5)چربی را به میزان مناسب مصرف کنید. چربی‌ها شامل روغن‌های مارگارین، کره، سس‌ها، مایونز و پنیر‌های چرب است. به جای این‌ها می‌توانید روغن‌های کم‌کالری‌تری را جایگزین کنید.درکل بهتر است غذاها را به روش‌های سالم‌تر و کم‌چرب‌تر تهیه کنید. سرخ کردن غذاها در روغن یا کره باعث می‌شود کالری غذا به میزان زیادی افزایش پیدا کند. پختن، جوشاندن، گریل‌کردن و کباب کردن روش‌های بسیار سالم‌تری هستند و کالری بسیار کمتری دارند.

6)علاوه بر تمامی این روش‌ها در تغذیه می‌توانید یک روش مطمئن دیگر برای درمان اضافه وزن در دوران بارداری را نیز انجام دهید. ورزش! ورزش‌ ملایم طبق دستور پزشک‌تان می‌تواند به سوزاندن کالری‌های اضافه کمک کند. پیاده‌روی و شنا دو ورزش نسبتا کم‌خطر هستند و البته در این دوران تاثیرگذاری بسیار زیادی دارند. اما قبل از انجام هرکدام از این‌ها حتما با پزشک‌تان مشورت کنید و هیچ‌کدام را سرخود انجام ندهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *