روش های بالابردن شانس بارداری

چگونه احتمال باروری را افزایش دهیم؟

گام اول برای خانم هایی که می خواهند بچه دار شوند،مراقبت بهتر از بدنشان است تا بخت باروریشان را افزایش دهند.مهم ترین توصیه به خانمی که می خواهد باردار شود، این است که بدنش، به خصوص چرخه عادت ماهانه اش را بشناسد.

مهم است که بدانید دوره ماهانه شما چند روزه است تا بتوانید زمان رابطه زناشویی تان را طوری ترتیب دهید که احتمال بارداریتان بیشتر شود.برای اینکه احتمال باروریتان را افزایش دهید،به این ۱۰ نکته توجه کنید:

فواصل چرخه عادت ماهانه تان را ثبت کنید

خانمی که میخواهد بچه دار شود، باید به این نکته توجه کند که آیا روزهای نخست عادت ماهانه در ماه های متوالی فاصله زمانی یکسانی دارند یا نه. اگر این زمان یکسان باشد، چرخه عادت ماهانه زن منظم است، در غیر این صورت چرخه نامنظمی دارد؛ یعنی چرخه ماهانه اش از ماهی به ماه دیگر طول زمانی متفاوتی دارد. خانمها با ثبت این اطلاعات در تقویم میتوانند زمان تخمک گذاریشان، زمانی که تخمدانها در هرماه یک تخمک را آزاد می کنند، بهتر پیش بینی کنند.

تخمک زن پس از آزاد شدن از تخمدان فقط برای ۱۲ تا ۲۴ ساعت قابلیت باروری دارد اما اسپرم مرد میتواند درون بدن زن تا 5 روز زنده بماند.

پایش تخمک گذاری ضروری است

خانم های دارای چرخه های منظم ماهانه تقریبا 2 هفته پس از شروع خونریزی ماهانه شان تخمک گذاری میکنند. در خانمهایی که چرخه های ماهانه نامنظمی دارند، پیشبینی زمان تخمک گذاری مشکل تر است اما معمولا ۱۲ تا ۱۶ روز پیش از شروع خونریزی بعدی رخ میدهد.

چند روش وجود دارد که به خانم ها کمک میکند بارورترین روزهای هر ماه را تعیین کنند.کیتهای پیشبینی تخمک گذاری که در دراگ استورها فروخته میشوند، میتوانند به شما کمک کنند.

این کیتها میزان «هورمون لوتئینیزه کننده LH» هورمونی که میزان آن هرماه هنگام تخمک گذاری بالا میرود و باعث آزادی تخمک از تخمدان ها میشود را در ادرار اندازه میگیرند.

3 روز پس از نتیجه مثبت این تست، بهترین زمان برای بچه دار شدن است.یک روش دیگر پیش بینی تخمک گذاری بررسی ترشحات مخاطی دهانه رحم است که در آن خانم به طور مرتب مقدار و ظاهر ترشحات مخاطی را در واژنش بررسی میکند.

درست پیش از زمان تخمک گذاری هنگامی که زن بیشترین احتمال باروری را دارد، این ترشحات مخاطی افزایش مییابند و رقیقتر، شفاف تر و لغزنده تر میشوند.

هنگامی که ترشحات دهانه رحم لغزنده تر شوند، به اسپرم در راه یافتن به سوی تخمک کمک میکنند. نتایج یک بررسی که در مجله «باروری و ناباروری» منتشر شده، نشان داد خانم هایی که ترشحات مخاطی دهانه رحمشان را بررسی میکنند، در طول یک دوره شش ماهه با احتمال ۲-3 برابر بیشتر احتمال دارد باردار شوند.

همچنین درباره روش انجام تست تخمک گذاری بخوانید

در طول «پنجره باروری» یک روز درمیان آمیزش داشته باشید

«پنجره باروری،» فاصله ای شش روزه از 5 روز پیش از تخمک گذاری تا یک روز پس از آن، بهترین زمان برای باروری خانم هاست.برخی خانم ها به وسایل تکنولوژی جدید مانند برنامه ها و وبسایت های ردیابی باروری رومی آورند تا بهترین زمان را برای بارور شدن پیدا کنند اما نتایج یک بررسی در سال ۲۰۱۶ میلادی نشان داد این برنامه ها ممکن است دقیق نباشند.

پژوهشها نشان داده اند تفاوت زیادی در میزان بارداری میان همسرانی که در طول «پنجره باروری» هر روز رابطه زناشویی دارند (3۷درصد) و کسانی که در این دوره یک روز درمیان رابطه زناشویی دارند (33 درصد) وجود ندارد.

آمیزش یک روز درمیان ممکن است برای همسران آسان تر باشد.باورهای نادرستی درباره تاثیر وضعیت قرارگیری همسران هنگام آمیزش و تاثیر آن بر باروری وجود دارد. در حال حاضر شاهدعلمی در تایید این ادعاها وجود ندارد.

البته باید توجه داشته باشید برخی لغزنده سازهای آب پایه واژن ممکن است حرکت اسپرم را کاهش دهند بنابراین اگر هدف بچه دار شدن است، برای لغزنده سازی بهتر از آنها استفاده نکنید.

دنبال رسیدن به وزن سالم بدن باشید

وزن بیش ازحد سنگین احتمال باروری زن را کاهش میدهد. لاغری بیش ازحد حتی بیشتر مانع بچه دار شدن می شود.پژوهش ها نشان داده اند در زنی که اضافه وزن دارد نسبت به زنی که شاخص توده بدنی طبیعی دارد،بارور شدن ممکن است تا 2 برابر بیشتر وقت بگیرد و در زنی که وزن کمتر از حد طبیعی دارد، بارور شدن ممکن است ۴ برابر بیشتر به درازا بکشد.

داشتن مقدار بیش ازحد چربی در بدن باعث تولید اضافی هورمون جنسی استروژن میشود که مانع تخمک گذاری خواهد شد. کم کردن 5 تا 10 درصد وزن پیش از تلاش برای باردار شدن می تواند احتمال باروری را بیشتر کند.

نتایج یک بررسی در سال ۲۰۱۷ میلادی نشان داد برای همسرانی که هر دو چاق هستند، نسبت به زن و شوهرهای غیرچاق مدتی که طول میکشد تا بارداری رخ دهد، ممکن است 55تا 5۹ درصد بیشتر باشد.

خانم های خیلی لاغر هم ممکن است چرخه های عادت ماهانه نامنظمی داشته باشندیا تخمک گذاری در آنها متوقف شود.

مصرف ویتامین را پیش از بارداری فراموش نکنید

کارشناسان توصیه میکنند خانمهایی که در تلاش برای بارداری هستند، یک فراورده مولتی ویتامین را امتحان کنند تا دریابند کدام فراورده برایشان قابل تحمل تر است و در صورت باردار شدن بتوانند همان را ادامه دهند.

یک هدف دیگر مصرف مولتی ویتامین درصورتیکه دستکم دارای ۴۰۰ میکروگرم اسیدفولیک (یک نوع ویتامین ) Bباشد،پیشگیری از نقایص هنگام تولد در مغز و نخاع نوزاد است.

توصیه میشود خانم ها از دستکم یک ماه پیش از باردار شدن، هر روز۴۰۰میکروگرم اسیدفولیک مصرف کنند تا به جلوگیری از نقایص هنگام تولد کمک شود.

شروع زودرس مصرف مکمل اسید فولیک کار خوبی است زیرا لوله عصبی رویان در 3 تا هفته پس از لقاح به مغز و نخاع تبدیل میشود و در این دوران بسیاری از خانمها ممکن است حتی خبر نداشته باشند باردار هستند.

درباره غذاهای مفید برای بارداری بخوانید

فعالیت های جسمی توان فرسا را کم کنید

داشتن فعالیت جسمی در اغلب روزهای هفته به آماده شدن بدن زن برای نیازهای بارداری و زایمان کمک میکند اما ورزش خیلی شدید یا انجام تمرین های مکرر سنگین ممکن است تخمک گذاری را مهار کند.

پزشکان در خانم هایی که فعالیت های ورزشی شدید دارند، اختلالات عادت ماهانه را مشاهده میکنند. این گروه خانم ها اگر بخواهند باردار شوند، باید از میزان ورزش شان بکاهند.

به کاهش توانایی باروری با افزایش سن توجه کنید

توانایی باروری خان مها با افزایش سن کاهش می یابد که به علت تغییرات مربوط به سن در تخمدان هاست. این تغییرات به کاهش کمیت و کیفیت تخمک ها منجر می شود.
خانم های با افزایش سن در معرض خطر بیشتر دچار شدن به مشکلات پزشکی مانند فیبروئید های رحم، آندومتریوز و انسداد لوله های رحم هستند که با کاهش باروری مربوط هستند.

خانمها از شروع دهه سوم زندگیشان کاهش تدریجی در باروری پیدا میکنند، کاهش اندکی سریعتر پس از 37 سالگی و کاهش بازهم سریعتر پس از ۴۰ سالگی رخ میدهد. این کاهش ها به معنای آن است که مدت بیشتری طول میکشد تا زن باردار شود.

سیگار کشیدن را کنار بگذارید

سیگار کشیدن باعث مشکلات باروری هم در خانمها و هم در آقایان میشود. مواد شیمیایی که در دود سیگار وجود دارند، مانند نیکوتین و مونوکسید کربن سرعت از دست رفتن تخمک های زن را افزایش میدهند.

سیگار کشیدن باعث پیر شدن تخمدانها و کاهش زودرس ذخیره تخمک های آنها میشود.خانمها برای افزایش بخت باروریشان باید از دود سیگار محیطی هم دور بمانند.

بدانید در چه زمانی باید کمک بخواهید

درصورتی که سن زن 35 سال و بالاتر باشد و پس از ۶ ماه آمیزش منظم بدون وسیله پیشگیری باردار نشود، هم مرد و هم زن باید ازلحاظ ناباروری ارزیابی شوند.
در خانمهای زیر 35 سال اگر پس از یک سال آمیزش منظم بدون وسیله پیشگیری بارداری رخ ندهد، زن و شوهر باید مشاوره ناباروری بگیرند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *