راه های نگه داشتن سلامت

برای سالم ماندن این راه‌ های ساده و بدون هزینه را امتحان کنید

در ذهن ماهایی که بدن بیمارمان را به مطب پزشکان می‌ بریم، همیشه این سوال چرخ می‌زند که متخصصان از چه میان‌ برهایی برای سالم ماندن استفاده می‌ کنند. گرچه اغلب تصور می‌کنیم پزشکان متخصص راه‌ هایی جادویی برای سالم ماندن بلدند که کمتر بیماری را از آن باخبر می‌ کنند،اما واقعیت این است که متخصصان راه‌ های بسیار ساده ای را برای دور شدن از بیماری‌ های مختلف به کار می‌ بندند.

روزنامه دیلی‌ میل در یک نظرسنجی از گروهی از متخصصان پرسیده بود که راز سالم ماندنشان چیست و هرکدام از آن‌ها یکی از قانون‌ های طلایی اما ساده‌ای را که در ادامه آورده‌ ایم به خبرنگار این روزنامه معرفی کرده بودند. اگر تا پایان این مطلب با ما باشید، خواهید دید که سالم ماندن به شیوه افرادی که سعی می‌ کنند ضامن سلامت بیمارانشان باشند، شدنی‌ تر از چیزی است که همیشه فکر می‌ کرده‌اید.

هم‌ خانه بیمار را در اتاق حبس کنید

فرقی نمی‌ کند همسرتان آنفلوانزا گرفته یا کودکتان، برای اینکه تک‌ تک اعضای خانه با ویروسی که بدن او را از پا درآورده بیمار نشوند، چاره‌ای جز حبس کردنش در یکی از اتاق‌ ها ندارید. شاید اگر بگوییم حتی غذا را هم پشت در بگذارید و از او بخواهید غذا را در اتاقش بخورد بی‌ رحم به نظر برسیم، اما برای اینکه ویروسی که به همسرتان حمله کرده شما و بچه‌ ها را مبتلا نکند، چاره‌ ای جز چند روز بی‌ رحم بودن ندارید.

اگر همسرتان را در اتاق‌ خوابتان حبس کرده‌ اید، باید این چند شب را روی مبل نشیمن سر کنید. ملافه‌ ها و حتی بالشی که روی تختتان است هم آماده منتقل کردن ویروس به شما هستند. پس تا زمانی که حالش خوب نشده از او فاصله بگیرید و بعد هم همه وسایلی را که با آن‌ها سروکار داشته با دقت بشویید. لیوانی که همسرتان از آن آب می‌ خورده، رواندازی که رویش می‌ انداخته و حتی گوشی تلفنی که با آن صحبت می‌ کرده، آماده انتقال ویروس به شما هستند.

چراغ‌ خواب را روشن نکنید

با خواب خوب و کافی نه‌ تنها می‌توانید به جنگ بیماری بروید، بلکه از پس انجام کارهای روزانه‌ تان هم بهتر برخواهید آمد. یادتان نرود شب‌ ها وقت خواب، حتی کمی نور هم می‌ تواند مراکز هشدار مغز را فعال کند و نگذارد خواب خوبی داشته باشید. پس نیم‌ساعت قبل از خوابیدن، همه چراغ‌ ها را خاموش کنید.

برای هوشیار شدن در آغاز روز هم باید در دقایق ابتدایی بیدار شدن از خواب تا آنجا که می‌ توانید چراغ روشن کنید تا مغزتان آماده فعالیت شود و سرحال شوید. اگر با این روش ساده چرخه خواب‌ و بیداریتان را تنظیم کنید و مقید باشید که شب‌ ها در ساعت مشخصی بخوابید و صبح‌ ها راس یک ساعت از خواب بیدار شوید، نیمی از راه را برای سالم نگه‌ داشتن بدنتان رفته‌ اید.

چشم‌ هایتان را بچرخانید

شاید رایانه‌ ها با آمدنشان انجام بسیاری از کارها را ساده کرده باشند، اما ضربه‌ های بسیاری به سلامتمان زده‌ اند. اگر هر روز ساعت‌ ها پشت رایانه می‌ نشینید، باید بیشتر مراقب چشم‌ هایتان باشید. اغلب کسانی که با رایانه کار می‌کنند، بی‌ آنکه بدانند دقایق و حتی ساعات طولانی خیره به صفحه مانیتور می‌ مانند و با بی‌ وقفه نگاه کردن به آن به چشم‌ هایشان آسیب می‌ زنند.

حالا که چاره‌ ای جز استفاده از رایانه برای انجام کارهایتان ندارید، هرچند دقیقه یکبار با انجام یک ورزش ساده چشم، از بینایی‌ تان مراقبت کنید. کار سختی نیست؛ کافی است هرچند دقیقه یکبار چشمتان را از روی صفحه بردارید و چند ثانیه به بالاترین نقطه در سمت راست، بالاترین نقطه در سمت چپ و بالاترین نقطه در رو به رویتان نگاه کنید. این ورزش ساده چشم نمی‌ گذارد رایانه‌ ها به بینایی‌ تان صدمه بزنند.

نیم‌ ساعت گوش‌ هایتان را بگیرید

حتما نباید 70-80 ساله شوید تا شنیدن برای گوش‌ هایتان سخت شود. اگر در جمع‌ های شلوغ به گوش‌ های خود چند دقیقه استراحت ندهید، خیلی زود شنوایی‌ تان کم می‌ شود و گوش‌ هایتان به زنگ زدن می‌ افتد. برای مراقبت از حس شنوایی‌ تان باید یک کار ساده بکنید: «در جمع‌ های شلوغ چند دقیقه به گوش‌ هایتان استراحت دهید!» حتما می‌ پرسید چطور؟

اگر صاحب‌ خانه هستید می‌ توانید در میانه مهمانی همه را به یک موسیقی آرام دعوت کنید؛ اگر عروسی رفته‌ اید نیم‌ساعت از صدای موسیقی دور شوید و در حیاط تالار قدم بزنید و اگر به جمع شلوغی دعوت شده‌ اید، به شیوه‌ ای که از نظر میزبان برخورنده نباشد، راهی برای چند دقیقه دور شدن از صدا پیدا کنید. مثلا می‌ توانید یکی از بچه‌ های جمع را به اتاقش ببرید و با او بازی‌ ای بکنید که سر و صدای زیادی ایجاد نمی‌ کند.

در صورتی که در محیطی پرسر و صدا کار می‌ کنید، در میانه روز از همکارتان بخواهید چند دقیقه مراقب کارها باشد و برای آب زدن به صورتتان و هوا عوض کردن، کمی از آن محیط فاصله بگیرید.

مراقب اضافه وزنتان باشید

اگر به توصیه متخصصان تازه وزن کم کرده‌اید، نباید زیاد به ماندن در وزن فعلی‌ تان امیدوار باشید. بسیاری از کسانی که لاغر می‌ کنند، پس از قطع رژیمی که گرفته بودند، دوباره به وزن سابق برمی‌ گردند و حتی برخی چاق‌ تر از قبل هم می‌ شوند. چاره دچار نشدن به این وضعیت تنها کم خوردن هله‌ هوله و غذا نیست.

برای لاغر ماندن باید دستی به سر و روی سبک زندگی‌ تان بکشید. یعنی تا جایی که می‌توانید به جای آسانسور از پله استفاده کنید؛ حتی اگر خسته‌ اید هرروز یک ساعت برای انجام کارهای خانه وقت بگذارید و در صورتی که می‌ توانید با وسایل نقلیه عمومی به اداره بروید که برای رسیدن به آن‌ ها باید چند دقیقه پیاده بروید و از خودروی شخصی‌ تان استفاده نکنید.

هر بیست دقیقه از جایتان بلند شوید

از صبح تا همین حالا که مشغول خواندن این مطلب هستید، چند ساعت روی صندلی نشسته‌ اید؟ اگر شغل شما اقتضا می‌کند که پشت میز باشید، احتمالا خودتان هم با عادت به پشت‌ میز نشینی کار را خراب‌ تر می‌کنید و با ساعت‌ های متمادی نشستن روی صندلی کار، به عضلات، استخوان‌ ها و همه اعضای بدنتان آسیب می‌ زنید.

نشستن طولانی نه‌ تنها یکی از رایج‌ ترین دلایل چاقی است بلکه به‌ مرور می‌ تواند استخوان‌ ها، مفاصل و ارگان‌ های داخلی بدنتان را هم بیمار کند. اگر نمی‌ خواهید سن بدنتان چند برابر سن شناسنامه‌ تان باشد، هر بیست دقیقه یکبار از پشت میز بلند شوید و به بهانه برداشتن یک لیوان آب و یا پرسیدن یک سوال از همکارتان کمی قدم بزنید و چند دقیقه بایستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.