داشتن پاهای سالم

سلامتی پاهایتان را با این راهکارها تضمین کنید

صندوق‌ دار رستوران‌ ها، نیروهای خدماتی ادارات و کارگران خط مونتاژ تنها بخشی از جمعیت کارگران همیشه ایستاده را تشکیل می‌ دهند. کار این افراد با سرپا ایستادن گره خورده و به مشکلاتی مثل تورم پا یا احساس درد مداوم ساق پا، پینه پا، التهاب پلانتار فاسیا که درد پاشنه را به همراه می‌ آورد، التهاب تاندون، رگ‌ های واریسی، مشکلات زانو دچار می‌ شوند.

اما مشکلات این افراد به همین‌جا ختم نمی‌ شود. این افراد اغلب از کمردرد، اسپاسم و گرفتگی گردن و شانه، قوز و بدشکلی اسکلتی ناشی از بد ایستادن، اختلالات جریان خون، درد عضلانی و احساس خستگی مزمن شکایت می‌ کنند و نمی‌ دانند که گاهی با ایجاد چند تغییر ساده در عادت‌ هایشان می‌ توانند بدنی که ممکن است کارش به استراحت مطلق بکشد را نجات دهند.

وای به حال تاندون‌ ها

ایستادن به‌ ویژه در شرایطی که می‌ توانید بدنتان را کمی حرکت دهید و به اطراف بچرخید و زمانی که روی سطح سخت می‌ ایستید و کفش مناسب هم به پا ندارید، آسیب‌ های بیشتری را به همراه می‌ آورد. عضلات خسته و تاندون‌ ها و رباط‌ های آسیب‌ دیده حاصل ایستادن مداوم و تحرک نداشتن در حالت ایستاده است.

این اتفاق جریان خون در ماهیچه‌ ها را کم می‌ کند و ایستادن مداوم جریان خون در عضلات را کند می‌ سازد و حرکات طبیعی و مداوم عضلات که به‌ واسطه آن‌ ها خون از پاها به سمت قلب می‌ رود را متوقف می‌ کند.

هنگامی که خون و مایعات در بدن به‌ درستی گردش پیدا نمی‌ کند، نه‌تنها رگ‌ ها متورم می‌ شوند، بلکه ساق و مچ پاها هم متورم شده و درد شدیدی در عضلات احساس می‌ شود.

همین اتفاق‌ ها کافی است تا پارگی ظاهری رگ‌ های پا در این افراد را به‌ عنوان کوچک‌ ترین مشکلی که گریبانشان را می‌ گیرد تلقی کنیم و نگران دچار شدنشان به بیماری‌ های کشنده‌ ای مثل بیماری‌ های قلبی باشیم.

برای پاهایتان خرج کنید

قوس کف پا مثل یک کمک‌ فنر از بدن محافظت می‌ کند و آسیب‌ های راه رفتن و ایستادن را مرتفع می‌ کند. هنگامی که این کمک‌ فنرها از کار می‌ افتند (به خاطر بیش از اندازه ایستادن، استفاده از کفش‌ های نامناسب، ایستادن در حالت نامناسب و داشتن کف پای صاف) مفاصل، استخوان‌ ها و ستون فقرات به خاطر زیاد ایستادن و راه رفتن دچار آسیب می‌ شوند.

التهاب در ناحیه پاها، خستگی و آسیب‌ دیدگی‌ های استخوانی و مفصلی بخشی از مشکلاتی است که در چنین شرایطی سراغمان می‌ آید. برای اینکه به بهترین شکل از این کمک‌ فنرها استفاده کنیم، انتخاب کفش مناسب ضروری است.

اگر قصد دارید در محل کارتان کفش پاشنه‌ دار بپوشید، هرگز سراغ کفش‌ هایی که پاشنه‌شان از 5 سانتی‌ متر بیشتر است نروید.

کفش‌ های پاشنه‌دار بدن را به جلو هل می‌ دهد و باعث می‌ شود برای حفظ تعادل به‌ زور خودتان را به عقب مایل کنید. آسیب‌ دیدگی‌ های عضلانی، آسیب دیدن زانوها و کمر و بیشتر شدن خطر زمین خوردن، از مشکلاتی است که در این شرایط می‌ تواند سلامت شما را تهدید کند.

این راه‌ ها را امتحان کنید

1. هر چقدر که ممکن است در ساعات کاری‌ تان بنشینید. حتی اگر فرصت شما برای نشستن یک دقیقه در هر ساعت یا چند ثانیه در هر 10 دقیقه باشد، از همین فرصت کوتاه استفاده کنید.

2. وقتی می‌ ایستید، مدام این پا و آن پا کنید. یعنی چند ثانیه وزن بدنتان را روی یکی از پاها بیندازید و مدتی هم زانویی که خمیده بوده را صاف کنید و سنگینی‌ تان را روی پای دیگر بیندازید.

3. گاهی چند قدم راه بروید یا اینکه درجا بزنید تا خون در پاهایتان جریان پیدا کند.

4. کفش راحتی که پاشنه کوتاه‌ تر از 5 سانتی‌متر دارد و در قسمت کف قوس مناسب و استانداردی دارد بپوشید. کفش‌ های کاملا تخت گزینه مناسبی برای ساعت‌ ها ایستادن نیستند.

5. در فصل تابستان کفش‌هایی که رویه پارچه‌ ای و قابل‌ تهویه دارند به پا کنید و جوراب نخی بپوشید.

6. وزنتان را کم کنید تا به خاطر چاقی مشکلی به مشکلاتتان اضافه نشود.

7. در زمان استراحت یک صندلی روبرویتان بگذارید و پایتان را برای چند ثانیه روی آن دراز کنید.

8. لا اقل یک‌ بار در هر ساعت هم که شده، سر جایتان بنشینید و دوباره بلند شوید. بشین و پاشو کردن می‌ تواند به خون‌ رسانی بهتر در بدن شمایی که دقایق زیادی تحرک نداشته‌ اید کمک کند.

9. اگر محل کار شما به خانه‌ تان نزدیک است، با دوچرخه سر کار بروید. رکاب زدن می‌ تواند حال پاهایتان را بهتر کند.

10. قسمتی از پایتان را که درد شدیدی دارد با یخ ماساژ دهید. همین‌ که چند قالب کوچک یخ را در یک کیسه بیندازید و حدود 5 دقیقه روی ناحیه دردناک بگذارید می‌ تواند حالتان را بهتر کند.

بهترین کفش ها برای فصل تابستان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.