روزاسه چیست؟

روزاسه یک بیماری نسبتا” متداول پوستی ا، به شدت قابل رؤیت مزمن و غیر عفونی با التهاب پوستی است که اغلب بر بخش مرکزی صورت و مخصوصا” بر تحدب ها یعنی بینی و گونه ها اثر می گذارد. هر چند که می تواند تا پوست سر ، پیشانی و پلک ها پیشروی کند . گاه به ندرت بر بالا تنه اثر می گذارد و Scaring انتظار می رود.

 

علائم فیزیکی مرتبط با روزاسه شامل موارد زیر است:

اریتمای متقارن و مزمن

تلانژکتازی ( رگ های کوچک ) گشاد(باز) در پوست که همیشه قابل مشاهده هستند و به علت یک کاهش در فعالیت مکانیکی بافت پیوندی بالای پوست پدید می آیند.

درزهای فعالیت که می توانند شامل پاپول ها ، پوسچول ها و ندول ها باشند .

دیسپلازی بافت پیوندی:

بیماران مبتلا به روزاسه بر خلاف مبتلایان به اکنه ولگاریس ، کومرون ندارند. شمار معدود در روزاسه می تواند با شکایت های شامل ورم ملتحمه،التهاب پلک و التهاب قرنیه و عنبیه همراه باشد. عوارض روزاسه اغلب طی یک دورۀ طولانی یا ممتد اتفاق می افتد . تکرار حمله های حاد و وخیم با گذشت زمان رو به کاهش می گذارد . روند این بیماری اغلب مقاوم و مزمن بوده با دوره های بهبودی نسبی بیماری همراه است ولی وخامت شدید زخم های ملتهب و تورم را بدنبال دارد.

روزاسه ممکن است باعث اریتمای مزمن گونه ها و بینی شود که احتمال دارد با گذشت زمان ، بیشتر بنفش رنگ شود علاوه براین ، پوست روی بینی ممکن است ضخیم تر شده، زبر ، ناهموار(ناصاف ) و خیلی چرب شود. این وضعیت به نام Rhinophyma شناخته شده است( بزرگی آشکار بینی) و می تواند تنها نشانه روزاسه باشد.

رینوفیما بیشتر در مردان، در سنین ۵۰ سالگی یا بالاتر اتفاق می افتد . نسبت مردان مبتلا به زنان ۱۰ به ۱ است . در هنگام پیشروی روزانه ، ناتوانی و ضعف لنفی باعث واکنش ملتهب  مستمر در بافت های پوستی می شود . پروتئین های پلاسمای متراکم ، ممکن است نقش مهمی در فیبرپلازیس بازی کند که علت اصلی گسترش رینوفیما می باشد.

 

سبب شناسی :

علت روزاسه نامعلوم است، هیچ نتیجه آزمایشگاهی در این زمینه وجود ندارد ولی چند تئوری در این زمینه شایع است. به نظر می آید که روزاسه بیشتر در افراد موصاف ، کک مکی و با پوستی رنگ پریده به چشم می خورد .  این نشان می دهد که نوع پوست و آفتاب می تواند نقش عمده ای را ایفا کند . مورد بحث است که آیا مایت و مودکس را در روزاسه ملتهب نشان داده اند . تحقیقات دیگر حاکی از آن است که مایت و مودکس میتواند باعث یک واکنش کامل شود.چند فاکتور در تشدید و  وخامت روزاسه نقش دارند :

محیط :

اشعه فرابنفش در ۷۰٪ از بیماران باعث وخیم تر شدن شرایط می شود . باید از قرار گرفتن در معرض نور، باد شدید و گرمای زیاد اجتناب کرد.

رژیم غذایی : نوشیدنی های داغ باعث تشدید روزاسه می شود و  دیلاتاسیون ممکن است بعد از ۴۰ دقیقه بعد از خوردن یک نوشیدنی داغ طول بکشد .

 

درمان عمومی(سیستمیک و موضعی)

دارو هایی که باعث گشاد شدگی سیاهرگ ها شوند می توانند علائمی نظیرروزاسه ایجاد کند . این بخوبی مشخص شده است که کورتیکو استروئیدهای جلدی می تواند ،تأثیر بهبودی بر بیمار مبتلا به آکنه روزاسه بگذارند.

یعنی آنها در آغاز نشان می دهند که مشکل را حل کرده اند ولی باقطع کردن درمان، بیماری دوباره عود خواهد کرد .استروئیدهای جلدی را نباید در درمان روزاسه مورد استفاده قرار داد.

داروهای جلدی ازقبیل هیدرو الکلیک یا اسید اسکوربیک از قبیل ضدافتاب ها ، لوازم آرایش ، اسپری مو می تواند در تشدید کردن آکنه روزاسه تأثیر داشته باشند.

 

غذاهایی که ممکن است روزاسه را تشدید کنند
ü     غذاهای تند مثل ترشی ، گوشت یا ماهی (خوابانده) ، تخمیر شده، دودی، سس سویا و سرکه

ü     چای و قهوه

ü     شکلات

ü     مشروبات و عصاره ها

ü     تمام پنیر ها به استثنای پنیر دلمه

ü     ماست

ü     مرکبات، موز، آلوچه قرمز، کشمش

ü     گوجه فرنگی ، آووکادو،بادمجان،اسفناج

ü     جگر سیاه و بعضی انواع گوشت

آسیب شناسی روانی

شکی وچود ندارد که استرس باعث تشدید روزاسه می شود اگر چه این فاکتور آسیب شناسی به شمار نمی آید ولی در تشدید روزاسه به شدت مشهود است.

 

ظاهر بالینی

روزاسه می تواند به فرم های کاملا” متفاوت بالینی تقسیم بندی شود

  • می تواند با اریتمای مزمن ظاهر شود که تا زمانیکه تحت درمان قرار بگیرد ادامه میابد، همراه با گشادی عروق می باشد و اغلب با خرابی آفتابی همراه است ( واکنش به نور خورشید)
  • اریتما مانند بالا ، همراه با پاپول و پوسچول
  • همانند بالا به همراه ندول ها ، پلاک های التهابی که می توانند صورت را گرفتار نمایند.
  • همانند بالا ، به همراخ تغییرات در بافت های پیوندی که باعث هیپرپلازی و ظاهر بالینی همانند تورم (Phymas)می کند.

 

تشخیص های افتراقی

شرایط زیرمعمولا” می تواند در تشخیص آکنه روزاسه گمراه کننده باشد:

درماتیت سبورئیک : ممکن است با روزاسه همزیستی داشته باشد ولی توزیع آنها متفاوت است

یک التهاب پوستی اطراف دهان که بعد از قطع کردن مصرف کورتیکو استروئیدهای جلدی دوباره عود کرده ممکن است شبیه به روزاسه به نظر برسد.

آکنه ولگاریس: فاقد اجزای عروقی موجود در روزاسه است، کومدونها در روزاسه هم اتفاق می افتد

لوپوس پوستی دیسکوئید، پلاک ها نسبتا” توسعه یافته را ظاهر می کند بر خلاف روزاسه تغییرات رنگ پوست ، آتروفی و آثار زخم را به همراه دارد.

 

انواع و عوارض  روزاسه

تورم و ادم مزمن: مکان ادم ناحیه مرکزی صورت ، گونه و پلک ها می باشد.

روزاسه چشمی:  ظاهر بالینی آن شامل کراتیت ( التهاب پلک) و لوپوس گرانولوتوس روزاسه می باشد. مکان آن ،پلک پائین می باشد و بصورت پاپول های قهوه ای / قرمز شبیه لوپوس ظاهر می شود

روزاسه شدید:

همردیف با پیودرمای مربوط به صورت است ، به ندرت اتفاق افتاده و بیشتر در زنان بالای ۲۵ سال ظاهر می شود.مکان آن عمدتا” صورت است.

تورم: حدودا” ۱٪ در مردان اتفاق افتاده و نسبت آن به زنان ۱۰ به ۱ است . تورم معمولا” روی بینی ، چانه  پیشانی ، نرمه گوش و پلک ها ظاهر می شود.

 

درمان:

گارنرو Wilkin (1992) توصیه می کند که بیماران باید در ابتدا از قرار گرفتن در معرض گرما ، سرما -نورخورشید و استفاده از نوشیدنی های داغ ، الکل ، غذا های تند و شکلات اجتناب کنند.

نگاه داشتن تکه های یخ در دهان برای بیش از ۳۰ دقیقه در جلوگیری از برافروختگی که به وسیله محیط داغ و یا دلایل مربوط به یائسگی بوجود می آید مفید واقع می شود.

درمان می تواند موضعی ، عمومی و یا جراحی باشد.از آنجا که میزان گسترش روزاسه در بین افراد متفاوت است ، متخصصین پوست ، معمولا” ترکیبی از درمان ها را به تناسب هر بیمار به کار می برند

 

 

 

 

 

 

جدول درمان روزاسه متناسب با شدت آن:

روزاسه ملتهب(Telangiectitic Rosacea)
مترونیدازول موضعی BD

ضد آفتاب

همانند خفیف

آنتی بیوتیک های خوراکی

داکسی تتراسایکلین ، ۱ گرم در هر روز اریترومایسین ع ۱ گرم در هر روز

مانیوسایکلین ۱۰۰ گرم در هر روز

در صورت عدم واکنش ، ایزوترتینوئین خوراکی در نظر گرفته شود.

خفیف

 

متوسط

همانند متوسط

 

 

 

شدید

پوشاندن سطحی ظاهری

 

درمان بالیزر

 

درمان موضعی:

معمولا” آنتی بیوتیک ها مورد استفاده قرار می گیرند مثل : مترونیدازول در فرم کرم و اریترومایسین ، کلیندامایسین و تترا سایکلین . همچنین می توان Azelaic acid را مورد استفاده قرار داد. ضد آفتاب ها نیز حائز اهمیت هستند چرا که ۷۰٪ بیماران در معرض نور خورشید ، وخامت بیماری را نشان داده اند.

 

درمان سیستمیک یا عمومی

اگر چه روزاسه در اثر عفونت باکتریال بوجود نمی آید ، اما به خاطر اثرات ضد التهابی آنتی بیوتیک ها به خوبی به آنها جواب می دهند. کورتیکواستروئیدها در نوع روزاسه تلانژکتازی استفاده شده سپس قطع می شوند. اکسی تتراسایکلین ، ماینوسایکلین، دوکسی سایکلین و مترونیدازول تمامی مورد استفاده بوده اند.بتا بلاکرها می توانند به کاهش اضطراب و برافروختگی کمک کنند.

درمان بوسیله جراحی:لیزر در درمان تلانژکتازی می تواند مؤثر باشد . تورم به کمک درم ابریژن کاهش میابد .همچنین لیزر CO2 در حال حاضر اغلب استفاده می شود. در زخم های مربوط به چشم ،معمولا” مراجعه به چشم پزشک مورد نیاز است.

 

توصیه های به بیمار

از کشیدن و یا ماساژ پوست ، استفاده از لباس های خشن ، صابون های زر(Harsh) و دارو های منقبض کننده (بند آورنده خون) اجتناب کنند
از مواد پاک کننده ملایم و اسفنج های طبیعی و نرم استفاده کنند
باید از آب ولرم استفاده کنند
آرایش باید به دقت پاک شود و صورت باید به آهستگی خشک شود
بعد از شستشو تا مصرف داروهای مصرفی ، ۳۰ دقیقه به پوست اجازه داده شود که خشک باشد
در آرایش باید از عطر اجتناب کرده و از پودر های مختلف استفاده شود
آرایش بیشتر و پوشیده می تواند سرخی را کاهش دهد
از غذا ها و یا نوشیدنی هایی که مضر شناخته شده اند اجتناب شود( الکل ، جای ، غذا های تند و پر ادویه)

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *