روشهاي سالم سازي ميوه ها و سبزي ها

روشهاي سالم سازي ميوه ها و سبزي ها :

آلودگي ميكروبي سبزيها و ميوه هايي كه به صورت پخته مصرف مي شوند . معمولاً در حين پختن از بين مي روند ، ولي به طور كلي سبزيها و ميوه ها چه به صورت پخته و چه به صورت خام بايد ضدعفوني شوند .

براي شستشوي مناسب سبزيها به روش زير عمل كنيد :

1 – ابتدا بايد سبزيها را پاك كرده با آب بشوييد تا به خوبي گل و لاي و مواد اضافي آن از بين برود .

میوه و سبزیجات

 

2 – براي از بين بردن تخم انگلها بايد ظرف را از آب پر كرد و براي هر ليتر آب (4 ليوان) 3 تا 5 قطره مايع ظرفشويي در ظرف ريخت و با دست هم زد تا كف كند . سپس تمام سبزيها را در كفاب قرار داده و بعد از 5 دقيقه بايد سبزيها را از ظرف خارج كرد و با آب سالم شست (سبزي يا ميوه را از روي آب جمع كنيد. بعد آب ظروف را خالي كرده خوب ظرف را بشوييد تا تمام تخم انگلهايي كه ته ظرف جمع شده اند شسته شوند.)

3 – براي از بين بردن ميكروبها بايد سبزي هايي را كه در مرحله قبلي با مايع ظرفشويي شسته شده اند در مايع ضد عفوني كننده ريخت ، براي اين كار بايد در يك ظرف با 10 ليتر آب ،‌ يك قاشق چايخوري « پركلرين » را حل كرد و سبزيها را به مدت 5 دقيقه در آن ريخت .

4 – پس از ضد عفوني شدن بايد سبزيها را با آب سالم به خوبي چند بار شست .

5 – سبزي را در دستمال تميزي بريزيد تا آب آن كاملاً گرفته شود . بعد در يك دستمال يا كيسه خشك بريزيد و در يك نايلون تميز در يخچال نگهداري كنيد . استفاده از يك قابلمه فلزي در دار نيز در نگهداري سبزي بسيار مناسب است .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.