روشهایی برای تسکین درد سینه در شیر دهی

رگ کردن سینه،ترک نوک سینه و … از جمله مسائلی است که لذت شیر دادن را گاهی تبدیل به عذاب می کند.برای تسکین درد سینه در زمان شیردهی چند توصیه داریم.

درد سینه در شیر دادن

قبل از تولد نوزاد سینه ها را برای شیردهی آماده کنید

شیردهی روندهی طبعی است،اما قبل از این کار باید سینه ها را برای شیردهی آماده کرد.سینه عضوی حساس است که ممکن است با مکیدن مرتب نوزاد آسیب ببیند.برای این کار باید در طول دوران بارداری مخصوصا روزهای آخر و نزدیک زایمان مرتب سینه را چرب کنید و از صابونهای خنثی برای شستشوی ان استفاده کنید.

 

اگر سینه رگ کرد

این مشکل کاملا طبیعی و گذرا است و در اثر افزایش حجم شیر در سینه خصوصا در روزهای اول تولد نوزاد رخ می دهد.وقتی سینه ها از شیر پر می شوند،دردناک و گرم هستند و گاهی باعث افزایش دمای بدن و تب می شود.بهترین کار این است که مرتب نوزاد را زیر سینه ها بگیرید تا شیر بنوشد و سینه ها را از شیر خالی کند.اما اگر نوزاد هنوز در گرفتن نوک سینه و مکیدن مشکل دارد بهترین کار این است که سینه ها را قبل از شیر دادن ماساژ دهید تا نرم شود.دوش اب گرم با استفاده از حوله یا کمپرس گرم روی سینه نیز به تسکین درد سینه کمک می کند.

اگر حجم شیر بالاست می توانید به کمک شیر دوش دستی مقداری شیر را بدوشید.این کار به تولی بیشتر شیر نیز کمک می کند.از شیر دوش برقی استفاده نکنید چون باعث ترک نوک سینه می شود.

 

ترک نوک سینه

ترک نوک سینه در واقع زخم هایی کم و بیش عمیق است و دلیل ان هم وضعیت بد شیر دهی یا نازک بودن بیش از حد پوست نوک سینه است.برای درمان و پشگیری توصیه می شود مادر وضیعیت شیر دهی را اصلاح کند.

نوزاد باید تمام قسمت قهوه ای یا قسمت بیشر ان را در دهان بگیرد و تنها نوک پستان در دهانش نباشد.در ضمن نباید سینه را از دهان نوزاد به زور بیرون کشید.

بعد از هر بار شیر دهی باید اجازه داد میزانی از چربی شیر روی سینه خشک شود.شستن مرتب سینه قبل و بعد از شیر دهی مخصوصا با مواد شوینده نیز درست نیست و باعث خشکی پوست سینه و ترک ان می شود.

در صورتیکه دچار این مشکل شدید می توانید پماد ویتامین آ استفاده کنید،اما اگر مشکل حاد بود،حتما به متخصص مراجعه کنید.

 

مجله نی نی پلاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.