درمان خانگی سردرد

راه‌ های بی‌ ضرر و خانگی برای خلاص شدن از سردرد

وقتی سردرد حتی راه رفتن را برایتان سخت می‌ کند، چه می‌ کنید؟ شاید شما هم مثل خیلی‌ های دیگر به جعبه داروها پناه می‌ برید و برای خلاص شدن از این درد از قرص‌ های مسکن کمک می‌ گیرید. اگر دارو خوردن تنها راهی است که برای آرام کردن سردرد بلدید، این مطلب را بخوانید.

شما قبل از هر کاری باید بدانید چرا سرتان درد گرفته و بعد از اینکه نوع دردتان را شناختید، از راه‌ های بی‌ ضرر و خانگی برای خلاص شدن از آن استفاده کنید.

سردرد های تنشی

شما هم به‌ محض درد گرفتن سرتان سراغ مسکن‌ های رایج و دم‌ دستی مثل ایبوبروفن و ناپروکسین می‌ روید؟ تابه‌ حال از خودتان پرسیده‌ اید چرا این مسکن‌ ها همیشه اثر یکسانی روی درد شما نمی‌ گذارند و گاهی آرامتان نمی‌ کنند؟

از نظر متخصصان همه انواع سردرد با کمک این مسکن‌ ها آرام نمی‌ شوند. سردرد های تنشی گاهی حاصل استرس‌ هایی هستند که در طول روز تجربه کرده‌ اید و گاهی به خاطر فشاری که به گردنتان وارد شده یا نشستن در موقعیت نامناسب و انجام کارهای خانه در وضعیت نامناسب سراغتان می‌ آیند. این سردردها مگر در موارد خاص، حالت ضربان‌ دار ندارند و گاهی برخی نواحی صورت مثل پیشانی را هم درگیر می‌ کنند.

اگر شما بیشتر از 15 روز هر ماه را با این سردرد ها می‌ گذرانید، یعنی بیماری‌ تان مزمن شده و ممکن است برای درمان چاره‌ ای جز بستری‌ شدن در بیمارستان نداشته باشید اما در صورتی که دردتان مزمن نیست، قبل از اینکه کاری برای آرام شدن سردردتان انجام دهید، باید دلیل دچار شدن به آن را پیدا کنید.

آیا مشکلاتی مثل آرتروز و گردن‌ درد شما را به این حال انداخته‌ اند، یا اینکه نا آرامی‌ های روانی سرتان را به درد آورده‌ اند؟ اگر دلیل دردهایتان مشکلات شانه و گردن است، تا زمانی که با کمک متخصصان این مشکل را حل نکنید، دردهایتان از بین نمی‌ رود. اما اگر مشکلاتی که به روانتان حمله کرده‌ اند و استرس‌ های زندگی‌ تان سر شما را به درد آورده‌ اند، باید سراغ ورزش‌ هایی مثل یوگا بروید و با کمک روانشناسان، راهی برای بالا بردن تحملتان در برابر استرس پیدا کنید.

سردرد های میگرنی

سردرد های نبض‌ دار میگرنی بعضی‌ ها، با خوردن یکی دو قرص ایبوبروفن آرام می‌ شود، اما اگر بیشتر از 15 روز هر ماه گرفتار این دردها هستید، باید با کمک متخصصان، سلاح قوی‌ تری را برای خلاص شدن از دردتان پیدا کنید. اما اگر به دنبال راهی برای درمان خانگی میگرن هستید، می‌ توانید خوراکی‌ هایی مثل بادام، گوشت، غلات، سبوس گندم، قارچ، سویا، شیر و اسفناج که ویتامین B2 بالایی دارند را مصرف کنید.

مصرف خوراکی‌ هایی مثل انجیر، لیموترش، گریپ‌فروت، ذرت زرد، بادام، گردو، پسته و سیب دانه‌ها، مغزها، آجیل، سبزیجاتی مثل کلم، اسفناج و … که سرشار از منیزیوم هستند هم در این مورد می‌ تواند مؤثر باشد.

نوشیدن آب بیشتر، کم کردن مصرف کافئین و ادویه، پایین آوردن سطح استرس و حتی زندگی در شهری با آب‌ و هوای متفاوت، می‌ تواند شما را از شر این دردها خلاص کند.

درباره مسکن های طبیعی نیز بخوانید

سردرد های ناشی از PMS

شما هم از زنانی هستید که قبل از شروع شدن عادت ماهیانه سردرد می‌ شوند؟ تغییرات هورمونی که در بدنتان اتفاق می‌ افتد، متهم اصلی ایجاد چنین دردهایی است. اگر برای به تعادل رساندن وضعیت هورمون‌ هایتان داروهای کنترل بارداری را مصرف کنید، این دردها به احتمال کمتری سراغتان می‌ آید اما در صورتی که متخصص برای شما این داروها را تجویز نکرده، می‌ توانید با برخی درمان‌ های خانگی از بروز چنین سردردهایی جلوگیری کنید.

مصرف گیاه‌ هایی مثل رازیانه و بذر کتان می‌ تواند هورمون‌ های شما را به وضعیت تعادل برگرداند و این سردردها را هم کم کند. فقط خانم‌ هایی که نگران کیست‌ ساز شدن سینه‌ هایشان یا بی‌ نظم شدن قاعدگی‌ شان هستند نباید سراغ بذر کتان بروند.

دانه کتان که می‌ تواند مثل یک آجیل سالم روی میز شما قرار بگیرد و سردردهایتان را از بین ببرد. این دانه که سرشار از امگا 3 است، سردردهای میگرنی و هورمونی را آرام می‌ کند. اگر شما هم به خاطر سردردهای مکرر، هر روز دارو مصرف می‌کنید و نتیجه‌ ای که انتظار دارید را نمی‌ گیرید، چند هفته این دانه را مصرف کنید. شاید حالتان با همین داروی بی‌ ضرر طبیعی، بهتر از آنچه داروهای شیمیایی ادعا می‌ کنند شد.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.