12راه طبیعی برای تسکین درد

داروهایی مانند استامینوفن و ایبوبروفن برای کاستن درد موثر هستند اما مصرف طولانی مدت آنها عوارض جانبی ناخواسته ای دارد. به علاوه، برخی داروهای مسکن اعتیادآور هستند یا حتی ممکن است تاثیر وارونه داشته باشند.آیا روشهای طبیعی برای تسکین درد وجود دارد؟این روشها کدامند؟

انسانها صدها سال است از گیاهان، روغن های مخصوص و درمانهای جایگزین طبیعی دیگر برای تخفیف یا تسکین درد خود استفاده میکنند. هرچند محققان تاکنون نتوانسته اند تمامی این مواد طبیعی و روشها را بررسی کنند، شواهدی در دست است که نشان میدهد بسیاری از این مواد یا روشها میتوانند در کاستن درد موثر باشند و انسانها از آنها بهره بسیاری برده اند.

از بین این روشهای طبیعی محققان 12 مورد را موثرتر یافته اند که شامل موارد ذیل است:

روغن عصاره اسطوخودوس

نتایج مطالعات انجام شده نشان میدهد تنفس روغن اسطوخودوس تاثیر زیادی روی کاهش درد، خصوصا دردهای میگرنی و اضطراب دارد.در آزمونی روی حیوانات تاثیر ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی این گیاه کاملا روشن شد.

سازمان غذا و داروی آمریکا تاکنون دستورالعملی برای نحوه و میزان مصرف آن ارائه نکرده است بنابراین باید دقت شود این روغن بلعیده نشود چون ممکن است تاثیرات سمی داشته باشد. در مورد میزان مصرف استنشاقی آن هم باید احتیاط کرد.

روغن عصاره رزماری

نتایج تحقیقات نشان میدهد گیاه رزماری میتواند در درمان سردرد، دردهای عضلانی و استخوانی و صرع موثر باشد. این گیاه همچنین موجب کاهش التهاب میشود و گرفتگی عضلانی را برطرف میکند و حتی ممکن است باعث بهبود حافظه شود.

روغن این گیاه را به صورت 5 قطره در روز میل کنید. محققان مدعی هستند نحوه اثر این روغن اینگونه است که روی سلولهای گیرنده مخدر مغز اثر میگذارد که وظیفه دریافت حس درد را دارند. در مطالعه ای در سال 2013 میلادی روی افراد معتادی که دوران ترک را طی میکردند مشخص شد روغن رزماری درد افرادی را که دچار نشانگان ترک هستند کاهش میدهد.

روغن عصاره نعناع بیابانی

نتایج مطالعات نشان داده گیاه نعناع اثر ضدالتهابی، ضدمیکروبی و ضددرد دارد.ماده فعال نعناع شامل «کارواکرول» (ماده غلیظ روغنی که خاصیت گندزدایی دارد و در داروسازی مورد استفاده قرار میگیرد،) «منتول (جوهر نعناع خشک) و «لیمونن» (نوعی هیدروکربن شیرین)است.

معمولا افراد از روغن رقیق شده نعناع برای تسکین موضعی درد به عنوان کرم استفاده میکنند. در تحقیقی که در سال 2015 میلادی انجام شد، روشن شد این روغن روی گرفتگیهای دردناک و دردهای آرتریت موثر است.

همچنین زدن این روغن روی پیشانی و گیجگاهها موجب کاهش سردرد و آرام شدن فرد میشود. از زدن روغن روی استخوان شکسته خودداری کنید. برخی افراد ممکن است به آن حساسیت داشته باشند. بهتر است پیش از مصرف کمی از آن را روی قسمت کوچکی از پوستتان امتحان کنید.

روغن عصاره اکالیپتوس

روغن این گیاه روی کاهش درد، تورم و التهاب موثر است. در مطالعه ای در سال 2013 میلادی صورت گرفت،محققان استنشاق دو روغن اکالیپتوس و روغن بادام را مقایسه کردند.

در این مطالعه افرادی را که تحت عمل جراحی زانو قرار گرفته بودند، به دو گروه تقسیم کردند. محققان برای گروه اول روغن بادام و برای گروه دوم به مدت 3روز و هر روز به مدت 30دقیقه تنفس روغن اکالیپتوس را تعیین کردند.

افراد گروه دوم پس از 3 روز احساس درد کمتری داشتند. تنفس این روغن موجب تحریک بیماری آسم میشود. باید آن را به صورت رقیق شده در ظرف و دور از دسترس کودکان نگهداری کرد.

کپسسین

معمولا خیلی از افراد از این ماده به عنوان مسکن موضعی درد استفاده میکنند که در فلفل مقادیر زیادی از آن وجود دارد. ابتدا هنگام استفاده از کرم یا پچ آن ممکن است روی پوست خود احساس سوزش یا گزگز کنید.

بسیاری از کرمهای ضددرد حاوی این ماده هستند. محققان هنوز از نحوه عملکرد این ماده کاملا اطمینان ندارند اما به نظر میرسد با اثر گذاشتن روی اعصابی که سیگنالهای درد را منتقل میکنند حساسیت پوست را نسبت به درد کاهش میدهند.

زنجبیل

زنجبیل ریشه گیاه است که میتواند به عنوان مسکن طبیعی مصرف شود. این ریشه گیاه همچنین سرعت ترمیم بدن را پس از ورزش افزایش و التهاب پس از ورزش را کاهش میدهد.

نتایج مطالعه انجامشده در سال 2015 میلادی نشان داد خوردن روزانه 2 گرم زنجبیل به مدت 5 روز، دردهای عضلانی را که بر اثر انجام فعالیتهای ورزشی عارض شده، تسکین میدهد. زنجبیل را میتوان به صورت خام به نوشیدنیها و مواد غذایی اضافه کرد.

گل مینا

گل مینا گیاهی دارویی است که به صورت سنتی برای درمان تب،سردردهای میگرنی،آرتریتروماتوئید، دندان درد و دل درد استفاده میشده است. این گیاه حاوی موادی است که ممکن است گرفتگی و التهاب عضلانی را کاهش دهد.

محققان معتقدند وجود sesquiterpene و lactone دو ماده flavonoid در این گیاه علت آن است. انجمن میگرن آمریکا درباره اثربخشی این گیاه اظهار نظر قطعی نمیکند اما مدعی است احتمالا برای پیشگیری از دردهای میگرنی میتواند موثر باشد. مصرف این گیاه ممکن است با عوارضی از قبیل دردهای شکمی، حالت تهوع، استفراغ و خونریزی همراه باشد بنابراین در مورد مصرف آن بهتر است با پزشکتان مشورت کنید.

میخک

از زمانهای گذشته افراد از این گیاه برای کاهش درد دندان استفاده میکردند. مطالعهای در سال 2006 میلادی نشان داد ژل میخک به اندازه ژل «بنزوکائین» که دندانپزشکان برای کاهش درد هنگام تزریق از آن استفاده میکنند موثر است.

زردچوبه

مادهای به نام «کورکوما،» ماده فعال در این گیاه است که موجب تسکین درد میشود. در مطالعه ای در سال 2014 میلادی میزان اثربخشی عصاره «کورکوما» و داروی مسکن «ایبوبروفن» در تسکین درد بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو مورد مقایسه قرار گرفت.

به گروه اول از بیماران به مدت 4هفته عصاره «کورکوما» داده شد و به گروه دوم داروی «ایبوبروفن.» پس از اتمام دوره محققان دریافتند میزان اثربخشی هر دو به یک اندازه بود.

زردچوبه همچنین به عنوان داروی گیاهی تاثیر زیادی روی کاهش التهابات دارد. بهتر است زردچوبه را در همان شکل طبیعی خود همراه اسموتی یا آبمیوه میل کنید.

طب سوزنی

طب سوزنی،درمان جایگزین مناسببرای کاهش دردهای کمر،گردن و زانو است. همچنین این روش درمانی در کاستن سردردهای عصبی بسیار موثر است.
در مطالعه ای که در سال 2018 میلادی انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدند که طب سوزنی میتواند دردهای اسکلتی-عضلانی و سردرد را کاهش بدهد.

یوگا

یوگا یک نوع مدیتیشن (آرامسازی) همراه با فعالیتهای ورزشی است که میتواند در کاستن دردهای ناحیه کمر و گردن موثر باشد. این ورزش روی تمرینات تنفسی، مراقبت از خود و روشهای تمدد اعصاب متمرکز است بنابراین در کاستن دردهای ناشی از استرس و اضطراب هم موثر خواهد بود.

مدیتیشن

افرادی که از دردهای مزمن در رنج هستند،از این روش برای بهبود علائم درد، افسردگی و کیفیت زندگی خود استفاده میکنند.

فواید استفاده از روشهای طبیعی تسکین درد

زمانی که افراد از مسکنهایی مانند استامینوفن و ایبوبروفن استفاده میکنند ممکن است با عوارض جانبی این داروها مواجه شوند و ترجیح بدهند از روشهای طبیعی تسکین درد مانند گیاهان دارویی، طب سوزنی و یوگا استفاده کنند.

مصرف طولانی مدت استامینوفن ممکن است خطر حمله قلبی، خونریزی دستگاه گوارش و صدمات کلیوی را به دنبال داشته باشد. همچنین مصرف طولانی مدت داروهای مسکن غیراستروئیدی مانند ایبوبروفن خطر زخم معده،سکته مغزی و آسیبهای کلیوی را افزایش میدهد، در حالی که بسیاری از روشهای طبیعی مانند مدیتیشن، یوگا و طب سوزنی میتوانند در تامین سلامت روانی افراد هم موثر باشند.

گیاهان دارویی علاوه بر خاصیت ضددرد به دلیل اینکه حاوی مواد آنتی اکسیدان هستند به حفظ سلامت بدن کمک میکنند اما به رغم تمامی مزایایی که این مواد طبیعی دارند باید به خاطر داشت که نمی توانند به اندازه داروهای ساخته شده و صنعتی در کاهش درد موثر باشند، مثلا وقتی فرد دچار دردی حاد است باید از داروهای ساخته شده و صنعتی استفاده کند اما میتوان برای کاهش بیشتر درد و استفاده کمتر از دارو از این مواد طبیعی هم کنار دارو استفاده کرد.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.