روغن و قند با پوست ما چه می‌کنند؟

تغذیه یکی از عوامل بسیار مهم در سلامت و شادابی پوست است. مصرف برخی مواد غذایی مثل روغن‌های اشباع و سوخته و قندها می‌تواند زمینه‌ساز پیری زودرس پوست باشد. افرادی که به دلیل مشغله کاری اهل خوردن فست‌فود، مرغ سوخاری و سیب‌زمینی هستند بیشتر در معرض پیری زودرس پوست قرار می‌گیرند. برای رستوران‌ها و فست‌فود‌ها مرقوم به‌صرفه نیست که روغن را مرتب عوض کنند و از یک روغن برای سرخ‌کردن مواد غذایی استفاده می‌کنند. زمانی که روغن چند بار حرارت ببیند و به نقطه دود برسد، مواد سمی آکرالئین در آن آزاد می‌شود که تاثیر مخربی بر پوست دارد. به همین دلیل مردم چین و ژاپن که از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده می‌کنند و میزان مصرف روغن مضر در رژیم آنها کمتر است به نسبت غربی‌ها که فست‌فود بیشتری می‌خورند، پوست‌های شاداب‌تر و صاف‌تری دارند.
قند و شکر نیز سبب ترشح انسولین می‌شود که هورمون پیری است و روند تخریب پوست را تشدید می‌کند.
کنار پرهیز از مصرف این نوع مواد غذایی، کسانی که رژیم متعادل و متنوعی دارند و ریزمغذی‌ها را دریافت می‌کنند، پوست‌های بهتر و مقاوم‌تری خواهند داشت. 3 نوع آنتی‌اکسیدان یعنی ویتامین C،E و بتاکاروتن در پیشگیری از پیری پوست موثرند. ویتامین C پیش‌ساز تولید کلاژن در بدن است. اگر تولید کلاژن در بدن کم شود، پوست به مرور نازک شده و چین و چروک روی آن ظاهر می‌شود.
سلنیوم نیز ماده معدنی مفیدی برای پوست است که مصرف همزمانش با ویتامین E آثار آنتی‌اکسیدانی آن را تشدید می‌کند. سلنیوم در ماهی‌ها و مواد غذایی دریایی موجود است، اما کنسرو و تن ماهی حاوی سلنیوم نیستند و برعکس این نوع مواد غذایی به دلیل روغن، نمک و نگهدارنده‌هایی که دارند می‌توانند برای پوست مضر باشند. مواد غذایی فراوری‌شده نیز نیترات بالایی دارند که برای پوست مضر است.

سلامت
دکتر حسین ایمانی
متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی
عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی

نظرات بسته شده است.