بهترین رژیم غذایی کم کربوهیدرات

پر طرفدارترین رژیم‌ های کم‌ کربوهیدرات و مزایا و معایب آنها

طرفداران انواع رژیم‌ های لاغری در سطح جهان حتما می‌ دانند وقتی صحبت از رژیم کم‌ چربی می‌ شود، با تنوع رژیمی چندانی مواجه نیستند و برای داشتن رژیم کم‌ چربی فقط کافی است مصرف چربی‌ های اشباع و ترانس را تا حد ممکن کنار بگذارند و چربی‌ های سالم را هم در حد بسیار متعادلی مصرف کنند.

این در حالی است که وقتی از رژیم کم‌ کربوهیدرات صحبت می‌کنیم، اسامی بسیار زیادی از انواع رژیم‌ های کم‌ کربوهیدرات مطرح می‌ شود که هر کدام از این اسامی و رژیم‌ ها، قوانین خاص، مزایا و معایب مربوط به خود را دارند. از این‌ رو، در ادامه به بررسی رایج‌ ترین و پر طرفدار ترین رژیم‌ های کم‌ کربوهیدرات جهانی می‌ پردازیم و مزایا و معایب هر کدام را بازگو می‌ کنیم.

رژیم کتوژنیک یا کتو

براساس قانون رژیم کتوژنیک، مصرف کربوهیدرات‌ ها در طول روز برای افراد رژیم‌ گیرنده باید زیر 50 گرم و حتی در شرایط ایدال این رژیم بین 20 تا 30 گرم باشد. افراد پیرو این رژیم باید انرژی روزانه خود را به‌ جای کربوهیدرات‌ ها از طریق مصرف چربی‌ ها دریافت کنند.

براساس این رژیم، فرد می‌ تواند در مدت‌ کوتاهی وزن اضافه خودش را از دست بدهد اما عیب این رژیم، آن است که در طول رژیم مصرف فراورده‌ های گوشتی و منابع غذایی با منشاء حیوانی افزایش پیدا می‌ کند و در مقابل مصرف بسیاری از صیفی‌ ها، سبزی‌ ها، غلات، حبوبات و میوه‌ ها به‌ دلیل داشتن کربوهیدرات محدود می‌ شود.

این موضوع می‌ تواند باعث شکل‌ گیری الگوی تغذیه‌ ای نا مناسب در فرد شود و به‌ مرور زمان، سلامت سیستم قلبی‌ عروقی او را به خطر بیندازد.

رژیم کم‌ کربوهیدرات پایه‌ ای

در رژیم کم‌ کربوهیدرات پایه‌ ای، اصول کار این است که فرد رژیم‌ گیرنده به‌ طور میانگین روزانه تنها 50 تا 100 گرم کربوهیدرات مصرف کند. براساس این رژیم، خود فرد رژیم‌ گیرنده حق انتخاب نوع کربوهیدرات مصرفی‌ اش را دارد و می‌ تواند این کربوهیدرات را از گروه میوه‌ ها، سبزی‌ ها، لبنیات، غلات، مغز ها یا دانه‌ ها دریافت کند. این رژیم بیشتر برای کسانی مفید است که نمی‌ توانند اصول رژیم‌ های لاغری سخت و بسیار محدود کننده را تحمل کنند. براساس نظر متخصصان، رژیم کم‌ کربوهیدرات پایه‌ ای از نظر ساختار رژیمی بهتر از انواع رژیم‌ های کم‌‌ کربوهیدرات است.

رژیم اتکینز

رژیم غذایی اتکینز، 4 مرحله‌ ای است. در مرحله اول که همان مرحله القاست، فرد باید به مدت 2 هفته روزانه کمتر از 20 گرم کربوهیدرات مصرف کند. در مرحله دوم، مقداری از سبزیجات کم‌‌ کربوهیدرات، میوه‌ ها و مغزها به رژیم غذایی اضافه می‌ شوند و در مرحله سوم و زمانی که فرد کاهش وزن قابل‌ قبولی داشت، می‌ تواند کمی کربوهیدرات نشاسته‌ ای هم به رژیم غذایی‌ اش بیفزاید. در مرحله چهارم، فرد رژیم‌گ یرنده دیگر به وزن ایدالش رسیده و در این مرحله می‌ تواند از کربوهیدرات‌ های سالم استفاده کند.

از مزایای رژیم اتکینز، این است که شیرینی‌ ها، چربی‌ های ترانس و غلات آرد سفید از برنامه غذایی کنار گذاشته می‌ شوند اما از معایبش می‌توان به مصرف بیش از حد پروتئین‌ های حیوانی و چربی‌ های اشباع برای تامین انرژی بدن اشاره کرد. اگر فرد بتواند در دریافت پروتئین‌ ها و چربی‌ های حیوانی، حد متعادلی را رعایت کند، شاید رژیم اتکینز برای او چندان بد هم نباشد.

براساس ادعای ثابت‌ شده دکتر اتکینز، زمانی که مصرف کربوهیدرات‌ ها (مخصوصا قندهای ساده و غلات آرد سفید) در برنامه غذایی محدود یا ممنوع می‌ شود و فرد به سمت مصرف منابع غذایی پروتئینی مانند گوشت‌ ها می‌رود، زودتر با احساس سیری مواجه می‌ شود و به این ترتیب کمتر در طول روز نیاز به ریزه‌ خواری پیدا می‌ کند.

همین موضوع می‌ تواند هم منجر به کاهش وزن و هم اصلاح الگوی غذایی فرد رژیم‌ گیرنده شود. البته همان‌ طور که گفته شد، افراد پیرو رژیم اتکینز باید توجه داشته باشند که در مصرف پروتئین‌ ها و چربی‌ های حیوانی زیاده‌ روی نکنند. در غیر این صورت، ممکن است سلامت خودشان را به خطر بیندازند.

رژیم 30 روزه

براساس رژیم 30 روزه، شما باید 30 روز پشت سر هم فقط گوشت قرمز، غذاهای دریایی، سبزی، میوه و روغن‌ های سالم مصرف کنید و دور استفاده از انواع منابع قندی، مواد غذایی حاوی قند و شکر، غلات، بقولات و لبنیات را خط بکشید. این رژیم هم دوره زمانی محدودی دارد و هم ممنوعیت‌ های غذایی آن مانند حذف غلات و لبنیات برای یک ماه چندان قابل‌ قبول نیست بنابراین متخصصان رو‌ آوردن به این رژیم را برای کاهش وزن پیشنهاد نمی‌ک نند.

رژیم کم‌ کربوهیدرات مدیترانه‌ ای

رژیم غذایی مدیترانه‌ ای، یکی از بهترین انواع رژیم‌ های کم‌ کربوهیدرات در سطح جهان است که می‌ توان همیشه و در هر سنی برای حفظ تناسب اندام و سلامت از آن پیروی کرد. پیروی طولانی‌ مدت از رژیم مدیترانه‌ ای می‌ تواند تا حد قابل‌ قبولی مانع ابتلا به دیابت نوع 2، فشار خون بالا، چربی خون بالا و بیماری‌ های قلبی شود.

براساس رژیم مدیترانه‌ ای، شما باید حجم بیشتری از ماهی‌ ها، مغزها و دانه‌ های خام، سبزی‌ ها و صیفی‌ه ا را در رژیم غذایی‌ تان داشته باشید، از لبنیات کم‌ چرب به‌صورت روزانه استفاده کنید، در طول روز حجم متوسطی از غلات سبوس‌ دار را مصرف کنید و روغن‌ های خوب مانند روغن زیتون همواره در رژیم روزانه‌ تان قرار داشته باشد.

براساس این رژیم غذایی، مصرف گوشت‌ های قرمز، چربی‌ های حیوانی، کره، خامه و لبنیات پرچرب باید محدود و نه ممنوع باشد. اصول کار رژیم مدیترانه‌ ای، براساس این توصیه است که فرد بیش از 50 درصد انرژی روزانه‌ اش را از کربوهیدرات‌ ها و بیش از 30 درصد آن را از چربی‌ ها تامین نکند. در این رژیم غذایی باید حداقل روزانه 3 تا 5 وعده سبزی و صیفی کنار 2 تا 4 وعده میوه مصرف شود.

رژیم پالئو

براساس رژیم کم‌‌ کربوهیدرات پالئو، فرد رژیم‌ گیرنده باید تمرکز غذایی‌ اش را بر مصرف چربی‌ ها و پروتئین‌ های بیشتر کنار کربوهیدرات‌ های کمتر بگذارد. ادعای این رژیم، این است که فرد رژیم‌ گیرنده می‌ تواند سبزی‌ های نشاسته‌ ای و میوه‌ ها را مصرف کند و تنها باید مصرف غلات، شیرینی‌ ها، لبنیات و حبوبات را در برنامه غذایی‌ اش تا حد زیادی محدود کند.

یکی از مشکلاتی که رژیم پالئو با خود همراه می‌ آورد، ممنوعیت یا محدودیت شدید مصرف لبنیات است که این مساله می‌ تواند در سنین مختلف، مشکلات متعددی ازجمله مشکلات دندانی، استخوانی و حتی روانی ایجاد کند.

در رژیم پالئو، می‌ توان سبزی‌ ها و صیفی‌ هایی مانند خیار، گوجه‌ فرنگی و انواع فلفل را بدون محدودیت مصرف کرد اما خوردن میوه‌ های شیرین با محدودیت نسبی همراه است. متخصصان رژیم پالئو را رژیمی چندان جدی برای کاهش وزن و چندان سالم برای فرد رژیم‌ گیرنده نمی‌ دانند و بر این باورند که پیروی از آن نمی‌ تواند آثار سلامت‌ بخشی برای فرد به دنبال داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.