تسکین درد آرتروز با مواد غذایی

تسکین درد های آرتروزی با این خوراکی ها و مواد غذایی

آرتروز از عوامل عمده ناتوانی افراد بالغ به شمار می‌آید. بیش از صد نوع آرتروز وجود دارد كه استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیك، فیبرومیالژی و نقرس از جمله آنهاست.

همه انواع این بیماری با درد شدید مفاصل همراه هستند. بیشتر افراد مبتلا به آرتریت علائم بیماری را با داروهای تجویزی درمان می‌كنند، اما این داروها علاوه برگران بودن، عوارض جانبی مختلفی از سردرد و سرگیجه گرفته تا نارسایی كبدی را به همراه دارند.

در كنار مصرف دارو، تغذیه یكی از عملی‌ترین راه‌ها برای تسكین دردهای آرتروز است و باید توجه داشته باشیم كه رژیم غذایی ما می‌تواند هم علت و هم درمان انواع مختلف آرتروز باشد.

مواد غذایی تحریك‌كننده آرتروز

بعضی از مواد غذایی مانند لبنیات، گوشت گاو، گندم، ذرت و سبزیجات تاجریزی ممكن است باعث ایجاد واكنش‌های آلرژیك و نامطلوب در بدن شوند و مبتلایان به آرتروز بهتر است از آنها اجتناب كنند.

مواد غذایی مفید برای آرتروز

برخی مواد غذایی می‌توانند سبب كاهش التهاب و تسكین دردهای آرتروز شوند كه عبارتند از:

سیب
سیب حاوی دوبیوفلاونوئید قوی یعنی كوئرستینوروتین است كه در جلوگیری از انتشار هیستامین، مبارزه با التهاب، بهبود گردش خون و ارتقای سلامت سلولی نقش دارد.

در مورد آرتروز نیز بخوانید

تخم‌مرغ
تخم‌مرغ سرشار از پروتئینی است كه سطح تریپتوفان را در بدن افزایش می‌دهد. تریپتوفان ماده سازنده سروتونین است كه در تسكین درد، تقویت روحیه و افزایش سطح آندروفین‌ها یا مسكن‌های طبیعی بدن نقش دارد.

بادام
بادام سرشار از ویتامین E است كه غشاهای سلولی را استوار كرده و رشد غضروف را تقویت می‌كند.

گوشت بره
این ماده غذایی منبع خوبی از روی است و براساس اعلام انجمن آرتروز آمریكا كمبود روی در بدن با روماتوئید آرتریت مرتبط است.

ماهی
ماهی‌های آب سرد مثل سالمون، ساردین، تن و ماهی خالمخالی منابع خوب اسیدهای چرب امگا3، اسید ایكوزاپنتانوئیك و دگزا هگزانوئیك هستندكه واكنش‌های التهابی بدن را سركوب می‌كنند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *