پیشگیری از سرطان روده با غذا

رژیم غذایی برای پیشگیری از سرطان روده

پژوهشگران می‌ گویند آمار مبتلایان به سرطان روده در ایران رو به افزایش است و الگوی نادرست تغذیه و سبک زندگی باعث شده تعداد ایرانی‌ هایی که به این بیماری دچار می‌ شوند هر روز بیشتر شود. اما پژوهشگران تنها به استخراج این آمارها اکتفا نکرده‌ اند و رژیم غذایی را معرفی کرده‌ اند که با کمک آن می‌ توان خطر ابتلا به این بیماری را کم کرد.

نتایج مطالعات حاکی از این است که رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزی، ماهی و روغن‌ زیتون (رژیم غذایی مدیترانه‌ ای) بهترین همراه برای دور زدن این بیماری است. بررسی‌ ها نشان داده‌ است که چنین رژیمی به دلیل تولید اسیدهای چرب کوتاه زنجیر در روده، بیشتر از هر الگوی غذایی می‌ تواند به سلامت روده‌ ها کمک کند.

محققان پیش از این ثابت کرده بودند که مصرف فیبر بیشتر می‌ تواند خطر بیمار شدن روده‌ ها را کمتر کند و از آنجا که رژیم غذایی مدیترانه‌ ای برخلاف الگوهای غذایی که بر گوشت تکیه دارند، مقدار زیادی میوه‌ های سرشار از فیبر، سبزی و حبوبات را شامل می‌ شود، انتخاب این الگوی تغذیه می‌ تواند خطر آسیب دیدن روده‌ ها و سرطانی شدنشان را پایین بیاورد.

گذشته از این، پژوهشگران ثابت کرده‌ اند که رژیم غذایی مدیترانه‌ ای به همراه روغن‌ زیتون احتمال ابتلا به سرطان سینه را در خانم‌ ها کمتر می‌ک ند. پس به جای اینکه به شیوه سنتی، هر وعده غذاهای گوشتی بخورید، هرروز با یک بغل سبزیجات تازه به خانه بروید و با مصرفشان روده‌های خود را بیمه کنید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.