رژیم غذایی بیماران مبتلا به سرطان

نقش تغذیه در درمان سرطان شناخته شده و برای حفظ قدرت بدنی، مصرف میزان کافی از کالری و موادمغذی لازم است. تغذیه مناسب می تواند به اثر بهتر اقدامات درمانی شما کمک کند، ولی مطمئناً شرایط بیماری، دریافت موادمغذی مورد نیازتان که قبل، در طول و بعد از اقدامات درمانی متفاوت خواهد بود را نمی­دهد.

لازم نیست که از یک رژیم غذایی خیلی سخت تبعیت کنید. فقط یادگیری ترفندهایی که غذاخوردن را برای شما راحت تر کرده و اشتهای شما را برمی انگیزد، کافی است.

رژیم غذایی قبل از اقدامات درمانی

قبل از اینکه اقدامات درمانی را شروع کنید، بر مصرف غذاهای سالم تمرکز کنید. شما نمی دانید اقدامات درمانی که برای شما انجام می شوند چه اثرات یا عوارضی در شما ایجاد می کنند؛ به همین خاطر است که تغذیه صحیح را باید از همین حالا شروع کنید. شروع زودهنگام برنامه های تغذیه ای باعث حفظ مقاومت بدن شما و کاهش احتمال عفونت می شود. همچنین در همین دوران باید برای تغذیه روزهایی که ممکن است نتوانید از خوردن به اندازۀ کافی لذت ببرید، برنامه ریزی کنید. آشپزخانه خود را با غذاهای سالم، بخصوص غذاهایی که به صورت خام مصرف
می شوند، پر کنید. آجیل ها، ماست، سبزیجات و غلات کامل بهترین گزینه های ممکن هستند. شما می توانید با خانواده و دوستانتان که قرار است در اولین روزهای درمان در کنارتان باشند، در این رابطه صحبت کرده و آن ها را در جریان رژیم غذایی جدید خود قرار دهید.

رژیم غذایی در طول درمان

در روزهای خوب، سعی کنید میزان زیادی کالری و پروتئین مصرف کنید. این گروه غذایی، قدرت بدنی شما را افزایش داده و به تسریع روند بهبود آسیب هایی که در اثر درمان دیدید، کمک می کند.

مواد غذایی سرشار از پروتئین:

گوشت بدون چربی
تخم مرغ
لوبیا، آجیل و دانه ها
پنیر، شیر و ماست

روزانه حداقل 5/2 لیوان میوه و سبزیجات مانند سبزیجات برگ سبز، زرد و مرکبات مانند پرتقال و گریپ فروت مصرف کنید. این غذاهای رنگی حاوی میزان زیادی مواد مغذی سالم هستند. فقط باید مراقب باشید که شستشوی میوه و سبزیجات را به شیوۀ صحیح انجام دهید.

میزان مایعات مصرفی روزانه خود را افزایش دهید؛ در بین مایعات آب بهترین گزینه است. آبمیوه های تازه و طبیعی هم گزینه های خوبی هستند؛ مصرف این آبمیوه ها باعث می شود که علاوه بر دریافت مایعات، میزان زیادی از ویتامین ها و مواد مغذی مفید هم به بدنتان برسد. همچنین باید تمام گوشت های مصرفی خود را به خوبی پخته و از مصرف گوشت های خام یا نیم ­پز اجتناب کنید.

وقتی گرسنه هستید، غذا بخورید؛ اگر صبح ها بیشتر احساس گرسنگی می کنید، پس صبحانه را به بزرگترین وعدۀ غذایی خود تبدیل کنید. در روزهایی که هیچ اشتهایی به مصرف غذا ندارید، می توانید نوشیدن مایعات مغذی را جایگزین غذا کنید. اگر وعده های غذایی، زندگی شما را با چالش مواجه کرده اند، می توانید تعداد وعده های غذایی خود را افزایش و حجم هر وعده را کاهش دهید. همیشه میان وعده های سالم و کوچک همراه خود داشته باشید؛ ماست، غلات، پنیر، کراکر و سوپ همگی گزینه های مناسبی هستند. اگر شیمی درمانی انجام می­دهید، یک میان وعده یا وعدۀ غذایی کوچک دقیقاً قبل از جلسۀ شیمی درمانی می تواند تهوع شما را کاهش دهد.

مدیریت عوارض جانبی

بسیاری از عوارض جانبی که همراه درمان شیمی درمانی بروز می کند، مصرف غذا به میزان کافی را دشوار می کند. رژیم غذایی مناسب به شما کمک می کند تا راحت تر بتوانید با بسیاری از عوارض شیمی درمانی کنار بیایید.

ممکن است به دلایل زیر غذاخوردن در طول درمان سرطان برای شما دشوار شود:

ممکن است عوارضی مانند تهوع، استفراغ یا زخم دهان داشته باشید.
ممکن است بعد از رادیوتراپی دچار خشکی دهان شوید.
مزۀ غذاها ممکن است نسبت به قبل، متفاوت به نظر بیایند.
شما ممکن است احساساتی مانند ناراحتی، افسردگی یا اضطراب را تجربه کنید و به این دلیل هیچ لذتی از غذا خوردن نبرید.

حالت تهوع/استفراغ

از مصرف غذاهای خیلی چرب، پرادویه یا با بوی قوی خودداری کنید. هر چند ساعت یک بار مواد غذایی خشک مانند کراکر یا نان تست مصرف کنید. مایعاتی مانند آبگوشت، نوشیدنی ورزشی یا آب را به آرامی و جرعه جرعه بنوشید.

مشکلات دهان و حلق

برای زخم، درد و اختلالات بلع، از غذاهای نرم استفاده کنید. در این دوران از مصرف غذاهای خشن، تند یا اسیدی و ترش پرهیز کنید. وعده های غذایی خود را به صورت ولرم مصرف کنید (سرد یا داغ نباشد) و برای سوپ ها و نوشیدنی های خود از نی استفاده کنید.

اسهال و یبوست

در صورت اسهال، باید به اندازۀ کافی از مایعات مصرف کنید. میزان زیادی از مایعات بنوشید و موادغذایی پرفیبر مانند غلات سبوس دار و سبزیجات را کنار بگذارید. در صورت یبوست، به آرامی مواد غذایی پرفیبر را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. همچنین مصرف میزان زیاد مایعات راه حل مهم دیگری برای این مشکل است.

تغییرات مزه

اقدامات درمانی ممکن است اثرات عجیبی بر روی جوانه های چشایی شما داشته باشند. مثلاً ممکن است غذاهایی که قبلاً دوست نداشتید، برایتان خوشمزه به نظر بیایند، بنابراین از غذاهای جدید استقبال کنید؛ ببینید غذاهای ترش یا تند مانند انار یا زنجبیل را دوست دارید؟ ادویه هایی مانند رزماری، نعناع یا پونه کوهی می توانند به لذیذتر کردن غذاهای شما کمک کنند.

رژیم غذایی در سرطان

بسیاری از افراد ادعا می کنند رژیم های غذایی به خصوصی را برای درمان سرطان یا پیشگیری از بازگشت آن
می ­شناسند. ممکن است شنیده باشید که باید گیاهخوار شوید یا پیروی از رژیم غذایی خام خواری را شروع کنید. توصیه می شود قبل از اعمال هر تغییری در رژیم غذایی روزانه خود، با پزشکتان مشورت کنید.

هیچ رژیم غذایی برای درمان سرطان شناخته نشده است. همچنین هیچ مطالعه قابل استنادی وجود ندارد که نشان دهد برای مثال، رژیم غذایی گیاهخواری می­تواند احتمال ابتلای مجدد به سرطان را کاهش دهد.

بهترین رژیم غذایی، یک رژیم غذایی متعادل حاوی پروتئین های بدون چربی، میوه، سبزیجات، غلات کامل و لبنیات کم چرب است؛ در مقابل، میزان شکر مصرفی، کافئین، نمک و الکل را در رژیم غذایی روزانه خود محدود کنید.

منبع

ابر سلامت

http://www.webmd.com/cancer/cancer-diet#1

نظرات بسته شده است.