رژیم غذایی برای کاهش وزن

رژیم غذایی کم چربی برای کاهش وزن بهتر است یا کم کربوهیدرات؟

زمانی که بحث در مورد انواع رژیم‌ های لاغری به میان می‌ آید، اختلاف‌ نظر فراوانی بین دو نوع رژیم پر طرفدار در سطح جهان؛ یعنی رژیم‌ های کم‌ چربی و رژیم‌ های کم‌ کربو هیدرات، وجود دارد.

طرفداران رژیم‌ های کم‌ چربی بر این باورند که روند کاهش وزن با سرعت بیشتری در بدن آنها اتفاق می‌ افتد و در طرف مقابل، طرفداران رژیم کم‌ کربوهیدرات عقیده دارند آنها در طول روز انرژی بیشتری به‌ خاطر دریافت چربی‌ ها دارند و کاهش وزن‌ شان بیشتر و با ثبات‌تر است.

کدام نوع از رژیم لاغری می‌ تواند برای کاهش وزن موثرتر باشد؟

نکته قابل‌ توجه اینکه تا چندی پیش واقعا پاسخ روشنی برای این سوال وجود نداشت و دقیقا مشخص نبود کدام رژیم لاغری کارآمدتر است و کدام رژیم برای کدام گروه از افراد مناسب‌ تر است.

براساس این تحقیقاتی در مجله معتبر پزشکی «جاما» مشخص شده اگر افراد در طول مدت‌ مشخص و یکسانی رژیم کم‌ چربی یا کم‌ کربو هیدرات بگیرند، تقریبا وزن مشخصی هم از دست می‌ دهند.

به عبارت ساده‌ تر، مشخص شد افرادی که در طول یک سال رژیم کم‌ چربی استاندارد داشته‌ اند، حدود 5 کیلو و 260 گرم از وزن‌ شان را از دست داده‌ اند و افرادی که رژیم کم‌کربو هیدرات داشته‌ اند، حدود 5 کیلو و 980 گرم از وزن‌ شان را کم کرده‌ اند. این تفاوت رقم، اصلا به اندازه‌ ای معنادار نیست که محققان بخواهند براساس آن بگویند رژیم کم‌ چربی برای کاهش وزن موثرتر است یا رژیم کم‌ کربوهیدرات. در واقع، نتیجه تحقیقات ثابت کرده رعایت رژیم غذایی استاندارد و اصولی می‌ تواند درنهایت منجر به کاهش وزن طبیعی شود و مهم نیست که این رژیم کم‌ چربی باشد یا کم‌ کربو هیدرات.

روند و شیوه‌ های انجام تحقیق

پژوهشگران برای اینکه بتوانند تفاوت میان رژیم‌ های کم‌ چربی و کم‌ کالری را متوجه شوند، 609 خانم و آقای مبتلا به اضافه‌ وزن یا چاقی که در سنین میانسالی بودند را مورد مطالعه قرار دادند. آنها در طول یک سال، از نیمی از این گروه درخواست کردند مصرف چربی را در رژیم غذایی‌ شان محدود کنند و از نیمی دیگر خواستند کربو هیدرات کمتری در برنامه غذایی‌ شان داشته باشند.

این محدودیت به صورتی بود که این افراد باید روزانه تنها 20 گرم چربی یا کربوهیدرات را به مدت 2 ماه مصرف می‌ کردند و بعد از این مدت دوباره چربی و کربوهیدرات را در حد طبیعی و استاندارد به رژیم غذایی خودشان بر می‌ گرداندند.

پس از بررسی نتایج تحقیقات، پژوهشگران به‌ روشنی دریافتند با محدود شدن میزان مصرف چربی‌ ها و کربو هیدرات‌ ها، افراد رژیم‌ گیرنده به‌طور ناخودآگاه به سمت مصرف میوه‌ ها و سبزی‌ های بیشتر گرایش پیدا می‌ کنند و همین مساله می‌ تواند احتمال کاهش دریافت کالری و کم شدن وزن را برای آنها به‌ دنبال داشته باشد.

به عبارت ساده‌ تر، زمانی که افراد دچار اضافه‌ وزن به‌ طور استاندارد از رژیم غذایی کم‌ چربی یا کم‌ کربوهیدرات پیروی می‌ کنند، میزان مصرف شکر افزوده، غلات تصفیه‌ شده (غلات آرد سفید) و چربی‌ های ترانس به‌طور چشمگیری در رژیم غذایی‌ شان کاهش پیدا می‌ کند.

معمولا این افراد حجم کمتری از غذاهای فراوری‌ شده و آماده را هم مصرف می‌کنند و به این ترتیب هر کدام از رژیم‌گ یرندگان روزانه 500 تا 600 کالری کمتر از قبل دریافت خواهند کرد. همین مساله می‌ تواند به‌ مرور زمان، علاوه بر کاهش وزن، پیامد مثبت دیگری که همان اصلاح الگوی غذایی باشد را برای افراد مبتلا به اضافه‌ وزن به ارمغان بیاورد.

پاسخگویی رژیم‌ های عمومی

براساس اعلام دکتر کریستوفر گاردنر، استاد دانشکده پزشکی استنفورد در کالیفرنیا که سرپرستی این تیم تحقیقاتی را بر عهده داشته، همین رژیم‌ های کم‌ چربی یا کم‌ کربوهیدرات هم اگر به‌ صورت بسته عمومی دربیایند، نمی‌ توانند برای همه بیماران کارآمد باشند.

به عبارت ساده‌ تر، شرایط متابولیکی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. به همین دلیل ممکن است یک رژیم ثابت برای یک بیمار بسیار موفق باشد و منجر به کاهش وزن او شود اما همین رژیم تاثیر قابل‌ توجهی بر کاهش وزن بیمار دیگر نداشته باشد. از این‌رو، بسیار ضروری است که بیماران به‌ صورت فردی به متخصص تغذیه مراجعه کنند و حتی اگر قرار است رژیم کم‌ چربی یا رژیم کم‌ کربوهیدرات بگیرند، رژیم فردی و متناسب با شرایط بدنی خودشان دریافت کنند.

به باور دکتر گاردنر، بهترین نوع رژیم غذایی که می‌ تواند هم بر کاهش وزن اثر بگذارد و هم سلامت فرد را حفظ کند، رژیمی است که در آن به اندازه کافی، انواع میوه‌ ها و سبزی‌ ها گنجانده شده باشد، غلات سبوس‌ دار جزو برنامه ثابت این رژیم باشد، مغزها و دانه‌ ها به اندازه کافی مصرف شوند، حتما هفته‌ ای 2 مرتبه حبوبات در آن وجود داشته باشد، گوشت‌ های کم‌ چربی در آن گنجانده شده باشد، حتما رژیم حاوی ماهی و غذاهای دریایی باشد و در آن انواع چربی‌ های سالم مانند روغن زیتون یا روغن بذر کتان جایگزین روغن‌ های حاوی چربی اشباع یا چربی ترانس شده باشند.

از این منظر می‌ توان ادعا کرد رژیم‌ هایی مانند رژیم مدیترانه‌ ای یا رژیم دَش جزو بهترین رژیم‌ های غذایی در کل جهان است. از طرف دیگر، افراد گیاهخواری که لبنیات، تخم‌ مرغ، عسل و ماهی مصرف می‌ کنند هم جزو افرادی هستند که سالم‌ ترین نوع رژیم غذایی را دنبال می‌ کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.