رگ‌های مسدود قلب چگونه باز می‌شوند؟


«آنژیوپلاستی» یا «آنژیوپلاستی بالونی» روشی است که سرخرگ مسدود شده را با فشار‌دادن پلاک (مواد چربی مانند) به دیواره‌های سرخرگ بازمی‌کند. این كار با وارد‌کردن کاتتر در سرخرگ (معمولا در کشاله ران) و عبور آن از آئورت به سمت قلب انجام می‌شود. وقتی‌این بالون به محل انسداد رسید، برای فشار‌دادن پلاک و گشاد كردن مجرای سرخرگ، باد می‌شود.
با باز‌کردن سرخرگ، آنژیوپلاستی به‌طور موثری درد آنژین را تسکین و میزان آسیب وارده به قلب را کاهش می‌دهد. ممکن است آنژیوپلاستی به‌عنوان روشی اورژانسی برای فردی انجام شود که هنگام حمله قلبی به بیمارستان مراجعه كرده است. یا غیراورژانسی برای تسکین علایم آنژین قلبی یا پیشگیری از حمله قلبی به كار رود.
در 70 تا 90 درصد موارد، پزشک استنتی را (فنر یا وسیله‌ای برای حمایت از دیواره‌های سرخرگ از درون) داخل سرخرگ تعبیه می‌كند. برخی از استنت‌ها (فنرها) با داروهایی پوشانده می‌شوند که به کاهش میزان خطر تشکیل لخته خون کمک می‌كنند. علت اینکه استنت‌ها در برخی افراد کار‌گذاشته نمی‌شوند، كم‌بودن شدت عارضه است.
5
هدف اصلی از تعبیه استنت، کاهش احتمال تنگ‌شدن مجدد سرخرگ در همان محل است. تنگی مجدد در حدود 40 درصد افرادی که فقط از آنژیوپلاستی استفاده می‌کنند و فقط در 20 درصد افرادی که از آنژیوپلاستی و استنت‌گذاری توام استفاده می‌کنند، دیده می‌شود. بنا به دلایل نامشخص، افراد مبتلا به دیابت (بیماری قند) بیشتر در معرض خطر تنگی مجدد قرار دارند.
استنت‌ (فنر) قطعه‌ای لوله‌ای شکل است که از بافت سیمی مارپیچی شکل ساخته می‌شود و روی بالون در نوک کاتتر قرار می‌گیرد و به سمت سرخرگ کرونری دچار انسداد هدایت می‌شود. در مرحله بعد، بالون باد می‌شود و استنت متسع و در محل انسداد قفل می‌شود و رگ را بازنگه می‌دارد. باد بالون خالی و کاتتر خارج می‌شود، ولی استنت در محل باقی می‌ماند. طی چند هفته، بافت‌های جدیدی روی سطح استنت تشکیل می‌شوند، به‌طوری‌که سطح داخلی سرخرگ‌ها کاملا صاف و صیقلی خواهد شد. پزشک ممکن است طی آنژیوپلاستی، روی چند سرخرگ مسدود شده اقدام كند. اگر در بدنتان استنت وجود دارد، باید داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپیرین مصرف کنید. همچنین باید داروی ضدپلاکتی کلوپیدوگرل را حداقل تا یک ماه بعد از جاگذاری استنت لخت فلزی در سرخرگ کرونری و یک سال یا بیشتر پس از جا‌گذاری استنت دارویی در سرخرگ کرونری مصرف کنید. به علت وجود استنت فلزی، نباید حداقل تا 4 هفته پس از استنت‌گذاری بدون ارزیابی ابتدایی پزشکان، MRI انجام دهید، اما می‌توانید از میان دستگاه فلزیاب فرودگاه رد بشوید، بدون اینکه مشکلی برایتان به‌وجود بیاید./

 

منبع: دکتر حمیدرضا بنكدار، فوق‌تخصص الكتروفیزیولوژی اینترونشنال، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.