ریکتزیا (تشخیص آزمایشگاهی،مشخصات باکتری)

ریکتزیا چیست,ریکتزیا پرووازکی,ریکتز,باکتری ریکتزیا ریکتزی,درمان تیفوس,تیفوس در ایران,نام دیگر بیماری تیفوس,تب خندق

ریکتزیا باکتری های گرم منفی و به صورت پلئومرفیسم می باشند. به شکل کوکوباسیل گرم منفی است ولی رنگ آمیزی گرم برای مشاهده آن کارایی ندارد و بهتر است به منظور مشاهده این ارگانیسم ها از رنگ آمیزی گیمسا و ماکیاولو استفاده کرد

در رنگ آمیزی گیمسا باکتری به رنگ آبی و در رنگ آمیزی ماکیاولو به رنگ قرمز دیده میشود.
سلول لنف مبتلا به ریکتزیا ریکتزی

از آنجا که این باکتریها انگل اجباری داخل سلولی هستند برای رشد به سلولهای زنده احتیاج دارند.

برای کشت میتوان آنها را در محیط های کشت سلولی با تخم مرغ جنین دار تلقیح نمود و یا با تزریق به پریتون موش آنها را تکثیر نمود .

چون انتقال این باکتری از طریق حشرات می باشند بنابراین اجازه میدهند  که حشره خون بیمار یا حیوان را بمکد سپس باکتریها پس از مدتی در بدن حشره تکثیر میکنند که به این روش  گزنودیاگنوزیس گویند.

 

تشخیص آزمایشگاهی ریکتزیا

برای تشخیص قطعی ، بافت های آلوده و خون بیمار مورد آزمایش قرار میگیرد . روش های تشخیص سرولوژیک از معمول ترین روش ها برای تشخیص عفونت ریکتزیایی است.

واکنش آگلوتیناسیون ویل فلیکس

در برخی نژاد های پروتئوس ولگاریس ( OX19, OX2, OXK)  آنتی ژن هایی وجود دارد که با آنتی ژن های ریکتزیاهای پاتوژن شباهت دارد.

با توجه به آنکه تهیه آنتی ژن های مربوط به ریکتزیاها به علت مشکلات کشت آنها بسیار دشوار است از این آنتی ژن ها به عنوان جایگزینی برای آنتی ژن های ریکتزیا استفاده میشود. این آنتی ژن ها در مجاورت آنتی بادی های سرم مبتلایان به عفونت های ریکتزیایی آگلوتینه میشوند  و نشاندهنده عفونت ریکتزیا است .

کلامیدیا ، ریکتزیاها و مایکو باکتریوم لپره زندگی داخل سلولی اجباری داشته و در محیط های کشت مصنوعی رشد نمی کنند

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.