زايمان هاى زودرس شايع ترين علت مرگ و مير نوزادان است

زايمان هاى زودرس شايع ترين علت مرگ و مير نوزادان است

دکتر ‘صديقه حنطوش زاده’ روز سه شنبه در حاشيه برگزارى چهارمين همايش سراسرى مشترک انجمن علمى پريناتولوژى و نوزادان ايران در جمع خبرنگاران گفت: يکى از مهمترين معيارهاى توسعه و استانداردهاى طلايى که سازمان بهداشت جهانى به عنوان معيارهاى سلامت مد نظر دارد کاهش مرگ و مير مادران و نوزادان است.

وى کاهش ميزان مرگ و مير مادران و نوزادان را از اهداف هزاره سوم سازمان بهداشت جهانى دانست و گفت: زايمان زودرس، کاهش رشد جنين در داخل رحم و ناهنجارى هاى جنينى علت عمده مرگ و مير نوزادان و خونريزى ها، فشار خون بالا در باردارى و بيمارى هاى قلبى علت عمده مرگ و مير مادران است .
حنطوش زاده خاطر نشان کرد: براى جلوگيرى از مرگ و مير نوزادان بايد از زايمان هاى زودرس جلوگيرى کرد و ديگر اين که نوزاد نارس را با يک سرى داروهاى خاص به شرايط طبيعى بازگرداند.
وى يادآور شد : در هفت تا 10 درصد کل زايمان ها، نوزاد به صورت نارس متولد مى شود و بر اساس آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکى تعداد مرگ و مير مادران در ايران 25 تا 27 نفر در 100هزار تولد زنده در سال و تعداد مرگ و مير نوزادان 20 تا 25 نوزاد در 1000تولد زنده گزارش شده است.
دبير چهارمين همايش سراسرى مشترک انجمن علمى پريناتولوژى و نوزادان گفت: سرعت کاهش مرگ و مير مادر و نوزاد از 15 سال پيش کمى کند تر شده است که شايد علت آن اين است که زمانى که تعداد مرگ و مير به يک حدى مى رسد ديگر کم کردن آن به امکانات خيلى وسيعترى نياز دارد اما اين ميزان به هر حال رو به کاهش است.
حنطوش زاده در مورد چهارمين همايش سراسرى مشترک انجمن علمى پريناتولوژى و نوزادان ايران نيز گفت : حدود 800 تا 1000 پزشک متخصص شامل متخصصان زنان وزايمان ، باردارى هاى پرخطر ، جراحان اطفال، متخصصان قلب اطفال ، پرستاران و کارشناسان رشته مامايى در اين کنگره شرکت دارند.
وى خاطرنشان کرد : مهمترين محور بحث اين کنگره حول کاهش مرگ و مير مادر و نوزاد است و اين همايش تنها گردهمايى است که به طور مشترک تمامى افرادى که درگير سلامت مادر و نوزاد هستند ، در آن حضور دارند .
دبير چهارمين همايش سراسرى مشترک انجمن علمى پريناتولوژى و نوزادان گفت: از آنجايى که شايع ترين علت مرگ و مير نوزادان ، زايمان هاى زودرس است ، در اين همايش پانل هايى با موضوع زايمان زودرس، جلوگيرى از زايمان زودرس، برخورد با بيمارى که در معرض زايمان زودرس قرار دارد و همچنين در رابطه با ناهنجارى هاى جنينى، ناهنجارى هاى قلبى جنينى و چگونگى کنترل آنها در حين باردارى و بعد از باردارى برپا مى شود .
حنطوش زاده گفت: در اين همايش بيش از30 مقاله در مورد باردارى هاى پر خطر و در حدود 90 مقاله با موضوع نوزادان ارايه مى شود .
وى خاطرنشان کرد: در حاشيه اين همايش نيز نمايشگاهى برپا شده است که در آن شرکت هايى که در زمينه غربالگرى بيمارى ژنتيک و متابوليک در دوران باردارى فعاليت دارند، محصولات خود را ارايه مى دهند و همچنين در اين نمايشگاه دستگاه هاى کمک تنفسى براى نوزادان و دستگاه هايى براى برطرف کردن اختلال تنفس نوزاد پس از زايمان به نمايش در آمده است .
چهارمين همايش سراسرى مشترک انجمن علمى پريناتولوژى و نوزادان ايران امروز- سه شنبه- در تالار همايش هاى بيمارستان ميلاد آغاز به کار کرد. اين همايش تا ششم مرداد ماه ادامه دارد.

geneticlab.ir

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.