زایمان جفت

زایمان جفت مرحله سوم از زایمان نامیده می شود و پس از تولد بچه آغاز می گردد.

جفت همچون مهمانی است که اول از همه مشغول به کار می شود و آخر از همه آنجا را ترک می گوید؛ پشتیبانی در پس پرده تا تضمین کند که بارداری به خوبی پیش برود. در روزهای نخستین بارداری و حتی پیش از اینکه تخمک بارور شده در سطح رحم فرود آید، سلول های به خط شده ی درون پوسته تخمک به دو بخش تقسیم شده است، یکی برای جنین و دیگری برای جفت.

در هفته پنجم، رویان مانند یک اسب دریایی نحیفی است که به شکل متزلزل به دیواره رحم چسبیده است، البته به زودی به جفت و بند ناف تبدیل می شود.

جفت تازه شکل گرفته هورمونی می شازد به نام HGG(human chorionic gonadotropin) و پیامی به تخمدان ها می فرستد که جایگزینی با موفقیت انجام شده است. با دریافت این پیام، تخمدان ها تا پس از زایمان و زمانی که مادر شیردهی را متوقف کند به تعطیلات می روند. تا آن زمان جفت وظیفه ساختن استروژن و پروژسترون را بر عهده می گیرد. پروژسترون در یرایر دوران بارداری جنین را ایمن نگه می دارد و ماهیچه های رحمی را آرام می کند. وقتی زایمان شروع شد کاهش ناگهانی پروژسترون برابر است با شروع انقباض ها.جدا شدن‌ جفت‌ قبل‌ از زايمان‌

زایمان جفت

با هر انقباضی جفت به تدریج برای جدایی از دیواره رحم آماده می شود. این عمل دو قسمتی است: اول جدایی و سپس دفع. وقتی در رحم سطح کافی برای اتصال وجود نداشته باشد، جدایی جفت آغاز می شود(معمولا از وسط). خونریزی نیز با روش شگفت انگیز از طریق لختگی و فیبر های ماهیچه رحمی مهار شده و جریان خون به جفت و خونریزی کنترل می شود. وقتی جفت برای بیرون آمدن آماده است با استراحت از بند ناف به آرامی کشیده می شود. گاهی جفت به بیرون لیز می خورد. این فرآیند معمولا ناراحت کننده ولی بدون درد است. در عمل سزارین جفت را با دست بیرون می کشند.

زایمان جفت چقدر طول می کشد؟

مرحله سوم از چند دقیقه تا شصت دقیقه طول می کشد. با مکیدن پستان مادر توسط نوزاد هورمونی به نام اکسی توسین آزاد می شود که انقباض ماهیچه ای رحم را آغاز می کند. همچنین با تحریک خارجی رحم(مالیدن) یا تجویز تزریقی به نام “سینتومترین” می توان این مرحله را مدیریت کرد. پزشک/ماما برای زایمان جفت از مادر می خواهد که سرفه کند یا زور دهد. آن گاه جفت با جهشی از خون تازه بیرون می آید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.