زغال و زغال سنگ

زغال یا اَنْگِشْت، ماده سبک، شکننده و سیاه‌رنگ باقی‌مانده از نیم‌سوختن چوب یا دیگر اندام‌های گیاهی و جانوری است که قسمت اعظم ترکیبات آن‌ها تبدیل به کربن شده باشد. این کربن نا خالص از ۸۵ تا ۹۸ درصد کربن تشکیل شده‌است.

زغال فشرده، شکل دیگری از زغال چوب است.

زغال سنگ نام کانی سیاه رنگی است که از پسماند مواد گیاهی دوران‌های قدیم (میلیونهاسال پیش) زمین شناختی تشکیل شده است و به عنوان سوخت و نیز ماده اولیه برخی صنایع شیمیایی برای تولید گاز، کک، روغن، قطران و غیره استفاده می‌شود. بخش بزرگی از جرم زغال سنگ کربن است. از دیگر ترکیبات زغال سنگ هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن و گوگرد است. انواع زغال سنگ در دوران‌های گوناگون زمین‌شناسی و تحت شرایط مختلفی به وجود آمده‌اند. تورب، نخستین مرحله تشکیل ذغال سنگ است. پس از آن به ترتیب لینییت، زغال سنگ قیری و آنتراسیت با درجات مختلف درون داشت مواد تشکیل دهنده قرار دارند.

 

روند ساخت زغال سنگ

زغال سنگ کانی پر انرژی است، که از بقایای درختان، بوته‌ها و سایر گیاهان زندهٔ سال به وجود می‌آید. نشو و نمای این گیاهان در دوره‌هایی که آب و هوای زمین ملایم و مرطوب بود، صورت گرفت. زغال سنگ، یک سنگ رسوبی است. قسمت اعظم این ذخایر تقریباً ۲۵۰ میلیون سال پیش پدید آمدند. سپس اوضاع برای رشد سرخس‌های دانه‌دار گرمسیری بسیار عظیم و درختان بدون گل غول پیکر، در باتلاق‌های وسیع فراهم شد. این گیاهان بعد از خشک شدن و از بین رفتن به داخل باتلاق‌ها می‌افتادند و بر اثر خروج اکسیژن، فساد بی‌هوازی تسریع می‌شد. پوشش گیاهی به ماده‌ای لجن مانند، به نام پیت (Peat) تبدیل شد. پیت در زیر فشار خشک و سخت شد و به زغال‌سنگ پیت (لنیت یا لیگنیت، که به زغال‌سنگ قهوه‌ای نیز موسوم است) تبدیل شد. فشار بیشتر و گذشت زمان، زغال‌سنگ قیردار را به وجود آورد، که هر ۶ متر ضخامت رسوب گیاهان نخستین به ۰٫۳ متر زغال سنگ تبدیل شده بود و در نهایت سخت‌ترین و مرغوب‌ترین نوع زغالسنگ، یعنی آنتراسیت (Anthracite) را به وجود آورد.

ذخایر زغال سنگ

ذخایر زغال سنگ کشورها در پایان سال ۲۰۰۸ میلادی
کشورانتراسیت و بیتومنSubBituminousزغال قهوه‌ایکلدرصد در جهان
 ایالات متحده آمریکا۱۰۸٬۵۰۱۹۸٬۶۱۸۳۰٬۱۷۶۲۳۷٬۲۹۵۲۲٫۶
 روسیه۴۹٬۰۸۸۹۷٬۴۷۲۱۰٬۴۵۰۱۵۷٬۰۱۰۱۴٫۴
 چین۶۲٬۲۰۰۳۳٬۷۰۰۱۸٬۶۰۰۱۱۴٬۵۰۰۱۲٫۶
 استرالیا۳۷٬۱۰۰۲٬۱۰۰۳۷٬۲۰۰۷۶٬۴۰۰۸٫۹
 هند۵۶٬۱۰۰۰۴٬۵۰۰۶۰٬۶۰۰۷٫۰
 آلمان۹۹۰۴۰٬۶۰۰۴۰٬۶۹۹۴٫۷
 اوکراین۱۵٬۳۵۱۱۶٬۵۷۷۱٬۹۴۵۳۳٬۸۷۳۳٫۹
 قزاقستان۲۱٬۵۰۰۰۱۲٬۱۰۰۳۳٬۶۰۰۳٫۹
 آفریقای جنوبی۳۰٬۱۵۶۰۰۳۰٬۱۵۶۳٫۵
 صربستان۹۳۶۱۱۳٬۴۰۰۱۳٬۷۷۰۱٫۶
 کلمبیا۶٬۳۶۶۳۸۰۰۶٬۷۴۶۰٫۸
 کانادا۳٬۴۷۴۸۷۲۲٬۲۳۶۶٬۵۲۸۰٫۸
 لهستان۴٬۳۳۸۰۱٬۳۷۱۵٬۷۰۹۰٫۷
 اندونزی۱٬۵۲۰۲٬۹۰۴۱٬۱۰۵۵٬۵۲۹۰٫۶
 برزیل۰۴٬۵۵۹۰۴٬۵۵۹۰٫۵
 یونان۰۰۳٬۰۲۰۳٬۰۲۰۰٫۴
 بوسنی و هرزگوین۴۸۴۰۲٬۳۶۹۲٬۸۵۳۰٫۳
 مغولستان۱٬۱۷۰۰۱٬۳۵۰۲٬۵۲۰۰٫۳
 بلغارستان۲۱۹۰۲٬۱۷۴۲٬۳۶۶۰٫۳
 پاکستان۰۱۶۶۱٬۹۰۴۲٬۰۷۰۰٫۳
 ترکیه۵۲۹۰۱٬۸۱۴۲٬۳۴۳۰٫۳
 ازبکستان۴۷۰۱٬۸۵۳۱٬۹۰۰۰٫۲
 مجارستان۱۳۴۳۹۱٬۲۰۸۱٬۶۶۰۰٫۲
 تایلند۰۰۱٬۲۳۹۱٬۲۳۹۰٫۱
 مکزیک۸۶۰۳۰۰۵۱۱٬۲۱۱۰٫۱
 ایران۱٬۲۰۳۰۰۱٬۲۰۳۰٫۱
 جمهوری چک۱۹۲۰۹۰۸۱٬۱۰۰۰٫۱
 قرقیزستان۰۰۸۱۲۸۱۲۰٫۱
 آلبانی۰۰۷۹۴۷۹۴۰٫۱
 کره شمالی۳۰۰۳۰۰۰۶۰۰۰٫۱
 نیوزیلند۳۳۲۰۵۳۳۳-۷,۰۰۰۵۷۱–۱۵,۰۰۰[۲]۰٫۱
 اسپانیا۲۰۰۳۰۰۳۰۵۳۰۰٫۱
 لائوس۴۰۴۹۹۵۰۳۰٫۱
 زیمبابوه۵۰۲۰۰۵۰۲۰٫۱
 آرژانتین۰۰۵۰۰۵۰۰۰٫۱
دیگر کشورها۳٬۴۲۱۱٬۳۴۶۸۴۶۵٬۶۱۳۰٫۷
مجموع جهان۴۰۴٬۷۶۲۲۶۰٬۷۸۹۱۹۵٬۳۸۷۸۶۰٬۹۳۸۱۰۰

تولید کنندگان مهم

تولید کنندگان مهم زغال سنگ بر اساس سال میلادی بر حسب میلیون تن
کشور۲۰۰۳۲۰۰۴۲۰۰۵۲۰۰۶۲۰۰۷۲۰۰۸۲۰۰۹۲۰۱۰۲۰۱۱سهمReserve Life (years)
 چین۱۸۳۴٫۹۲۱۲۲٫۶۲۳۴۹٫۵۲۵۲۸٫۶۲۶۹۱٫۶۲۸۰۲٫۰۲۹۷۳٫۰۳۲۳۵٫۰۳۵۲۰٫۰۴۹٫۵٪۳۵
 ایالات متحده آمریکا۹۷۲٫۳۱۰۰۸٫۹۱۰۲۶٫۵۱۰۵۴٫۸۱۰۴۰٫۲۱۰۶۳٫۰۹۷۵٫۲۹۸۳٫۷۹۹۲٫۸۱۴٫۱٪۲۳۹
 هند۳۷۵٫۴۴۰۷٫۷۴۲۸٫۴۴۴۹٫۲۴۷۸٫۴۵۱۵٫۹۵۵۶٫۰۵۷۳٫۸۵۸۸٫۵۵٫۶٪۱۰۳
 اتحادیه اروپا۶۳۷٫۲۶۲۷٫۶۶۰۷٫۴۵۹۵٫۱۵۹۲٫۳۵۶۳٫۶۵۳۸٫۴۵۳۵٫۷۵۷۶٫۱۴٫۲٪۹۷
 استرالیا۳۵۰٫۴۳۶۴٫۳۳۷۵٫۴۳۸۲٫۲۳۹۲٫۷۳۹۹٫۲۴۱۳٫۲۴۲۴٫۰۴۱۵٫۵۵٫۸٪۱۸۴
 روسیه۲۷۶٫۷۲۸۱٫۷۲۹۸٫۳۳۰۹٫۹۳۱۳٫۵۳۲۸٫۶۳۰۱٫۳۳۲۱٫۶۳۳۳٫۵۴٫۰٪۴۷۱
 اندونزی۱۱۴٫۳۱۳۲٫۴۱۵۲٫۷۱۹۳٫۸۲۱۶٫۹۲۴۰٫۲۲۵۶٫۲۲۷۵٫۲۳۲۴٫۹۵٫۱٪۱۷
 آفریقای جنوبی۲۳۷٫۹۲۴۳٫۴۲۴۴٫۴۲۴۴٫۸۲۴۷٫۷۲۵۲٫۶۲۵۰٫۶۲۵۴٫۳۲۵۵٫۱۳٫۶٪۱۱۸
 آلمان۲۰۴٫۹۲۰۷٫۸۲۰۲٫۸۱۹۷٫۱۲۰۱٫۹۱۹۲٫۴۱۸۳٫۷۱۸۲٫۳۱۸۸٫۶۱٫۱٪۲۱۶
 لهستان۱۶۳٫۸۱۶۲٫۴۱۵۹٫۵۱۵۶٫۱۱۴۵٫۹۱۴۴٫۰۱۳۵٫۲۱۳۳٫۲۱۳۹٫۲۱٫۴٪۴۱
 قزاقستان۸۴٫۹۸۶٫۹۸۶٫۶۹۶٫۲۹۷٫۸۱۱۱٫۱۱۰۰٫۹۱۱۰٫۹۱۱۵٫۹۱٫۵٪۲۹۰
کل جهان۵٬۳۰۱٫۳۵٬۷۱۶٫۰۶٬۰۳۵٫۳۶٬۳۴۲٫۰۶٬۵۷۳٫۳۶٬۷۹۵٫۰۶٬۸۸۰٫۸۷٬۲۵۴٫۶۷٬۶۹۵٫۴۱۰۰٪۱۱۲

گرد زغال پودر بسیار نرم زغال سنگ است که در فرایند معدن کاری ( خرد کردن زغال سنگ، استخراج و بارگیری ) به علت ساختار ترد و شکننده زغال سنگ به وجود می‌آید . با آسیاب کردن زغال‌سنگ نیز گرد زغال تولید می‌شود . دانه‌های این گرد اندازه‌ای برابر با یک تا۱۰۰ میکرون دارند .

زغال

فواید گرد زغال

از گرد زغال به عنوان افزودنی در ماسه ریخته گری برای چدن‌ریزی و ریخته‌گری مس استفاده می‌شود .  گرد زغال در ترکیب بریکت های زغال سنگ نیز به کار برده می‌شود .  علاوه بر اینها برای سوخت نیروگاه، زغال‌سنگ را آسیاب می‌کنند و به شکل پودر در می‌آورند .

خطرات

این ماده زمانی که با هوا مخلوط می‌شود قابلیت انفجار پیدا می‌کند . برخی از خطرناک ترین انفجارهایی که در معادن زغال سنگ رخ می‌دهد بر اثر آمیختن گرد زغال با هوای درون معدن است . در انبارهای خالی یا نیمه خالی زغال سنگ نیز ممکن است چنین انفجاری رخ بدهد .

کارگران معدن و افرادی که در تماس با گرد زغال هستند ممکن است دچار بیماری های ریوی و پوستی شوند .

 

قطران مایع متراکمی که از تقطیر مواد کربندار بدست می‌آید. دو نوع از قطران یافت می‌شود:

۱- قطران ذغال سنگ یا قطران معدنی که از تقطیر ذغال سنگ به دست می‌آید.
۲- قطران گیاهی و یا قطران چوب که از تقطیر خشک چوب گیاهی از تیره درختان کاج و صنوبر استخراج می‌کنند.

در ترکیب تمام قطرانها ترکیباتی که جزو عناصر ضدعفونی معطر هستند یافت می‌گردند و مهمترین آنها عبارتند از: فنول، کروزول، کره اوزت نفتالین، اکریلل، اسید استیک، تولوئن و دی اکسی بنزن.

 

پیرولیز زغال سنگ

تمام انواع زغال سنگ‌ها بر اثر گرما تجزیه می‌شوند و بر حسب نوع آنها و شرایط تجزیه (فشار و دما)، به مواد گوناگون تبدیل می‌شوند که کاربردهای صنعتی و تجاری مختلفی دارند. بیشتر انواع زغال‌سنگ‌ها، در دمای حدود ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد رطوبت خود را از دست می‌دهند و تا دمای ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد تجزیه می‌شوند و مقداری مواد روغنی و گازی شکل تولید می‌شود. با افزایش دما به میزان ۱ تا ۲ درجه سانتی‌گراد در هر دقیقه، تا دمای ۴۵ درجه سانتی‌گراد بیشترین مقدار محصولات بدست می‌آید که عمدتاً شامل قطران زغال سنگ است.

این مواد، ترکیبات گوناگون آروماتیکی مانند بنزن، تولوئن، گزیلن، فنل‌ها، نفتالین، فتانترن)، آنتراسن و غیره را در بر دارد و به روش تقطیر می‌توان آنها را از یکدیگر جدا کرد، اما اگر دما به ۹۰۰ درجه برسد، قطران خود تجزیه می‌شود و از مقدار محصولات مفید کاسته می‌شود. مواد جامد حاصل از پیرولیز زغال سنگ عمدتاً شامل زغال کک (با توان گرمایی پایین و توان گرمایی بالا)، دوده (برای رنگدانه‌ها)، گرانیت (برای الکترودها)، کربن فعال و مواد ساختمانی است. بطور کلی، در فرایند پیرولیز حدود %۷۰ زغال سنگ به کک و %۵ آن به قطران تبدیل می‌شود.

استفاده دارویی

رده درمانی: عوامل موضعی پوستی

اشکال دارویی: شامپو و صابون

موارد مصرف

در درمان درماتیت سبوره‌ای (افزایش غدد چربی)، پسوریازیس، شوره سر و آکنه به کار می‌رود.

مکانیسم اثر

این دارو از ترکیبات قطران تهیه می‌گردد و تجزیه کننده قسمت شاخی پوست و کراتوپلاستیک می‌باشد. این دارو هیپرپلازی پوست را در برخی از اختلالات پرولیفراتیو کاهش می‌دهد. به علاوه اثرات ضد عفونی کننده، ضد انگلی، ضد قارچی، ضد باکتریایی و کراتوپلاستیک در انسان گزارش شده است.

عوارض جانبی

ندارد.

 

اطلاعات اولیه

گردش معکوس در کارگاه آفرینش ، شاید درک آنچه را که بحران انرژی خوانده می‌شود، میسر کند. کل قضیه ، میلیاردها سال قبل و با فرایندهای تبدیل انرژی خورشید به آدنوزین تری فسفات (ATP) آغاز شد. کلروفیل‌ها و سایر رنگدانه‌های گیاهان ، انرژی دریافتی از خورشید را برای تبدیل دی‌اکسیدکربن ، آب و مواد معدنی به اکسیژن و ترکیبات آلی انرژی‌دار ، بکار برده و غذای موجودات کوچک و بزرگ از جمله انسان اندیشه‌ورز را فراهم می‌آورند. این فرایند ، همچنین باعث افزایش ذخایر معدنی آلی از قبیل هیدروکربورهای زغال سنگ ، نفت و گاز طبیعی می‌شود.

 

مراحل تشکیل انوع زغال سنگ

زغال سنگ از بقایای درختان ، بوته‌ها و سایر گیاهان زنده بوجود می‌آید. نشو و نمای این گیاهان در دوره‌هایی که آب و هوای زمین ملایم و مرطوب بود، صورت گرفت. اگر چه برخی از معادن زغال سنگ ۴۰۰ میلیون سال قبل و در دوره انسان سیلوری ( Silurian ، انسان سیلوری در دوره سوم دوران اول زمین شناسی ظاهر شد. ویژگی این دوره ظهور گیاهان خشکی است.) تشکیل یافته است. اما قسمت اعظم این ذخایر تقریبا ۲۵۰ میلیون سال پیش و در دوره فوقانی و تحتانی دورانهای کربونیفر ( Carboniferous ، دوره کربونیفر یا زغال‌خیز به بخشی از زمان می‌گویند که به پایان دوران اول زمین شناسی مربوط بوده و از حدود ۳۴۵ میلیون سال قبل آغاز می‌شود.) پدید آمدند.

سپس ، اوضاع برای رشد سرخسهای دانه‌دار گرمسیری بسیار عظیم و درختان بدون گل غول پیکر ، در باتلاقهای وسیع فراهم شد. این گیاهان بعد از خشک شدن و از بین رفتن به داخل باتلاقها می‌افتادند و بر اثر خروج اکسیژن ، فساد بی‌هوازی تسریع می‌شد. پوشش گیاهی به ماده‌ای لجن مانند به نام پیت (Peat) تبدیل شد. پیتها بسته به درجه فساد ، برخی قهوه‌ای و اسفنجی و بعضی سیاه و فشرده بودند. دریا بر روی چنین ته‌نشستهایی پیشروی کرد و رسوبات معدنی بر روی آنها فرو نشست. پیت در زیر فشار خشک و سخت شد و به زغال سنگ پیت (لنیت یا لیگنیت که به زغال سنگ قهوه‌ای نیز موسوم است.) تبدیل شد.

فشار بیشتر و گذشت زمان ، زغال سنگ قیردار را به وجود آورد، که هر ۶ متر ضخامت رسوب گیاهان نخستین به ۰٫۳ متر زغال سنگ تبدیل شده بود. حتی فشارهای زیادتر که ناشی از چین‌خوردگی پوسته زمین به صورت رشته کوههای عظیم بود، سخت‌ترین و مرغوبترین زغال سنگ ، یعنی آنتراسیت (anthracite) ، را بوجود آورد. کیفیت زغال سنگ از روی نسبت مقدار کربن تثبیت شده به مقادیر رطوبت و ماده فرار (ماده‌ای که بر اثر حرارت به گاز تبدیل می‌شود)، تعیین می‌گردد.

منشا نفت و گاز طبیعی

با همه تلاش گسترده و صرف وقت فراوانی که برای یافتن و استخراج نفت و گاز طبیعی صورت گرفته است، انسان هنوز درباره منشا این مواد به نحو شگفتی بی‌اطلاع است. پاره‌‌ای واقعیتهای پذیرفته شده در این مورد عبارتند از :

  • نفت و گاز از ترکیباتی با منشا زیست شناختی (بیولوژیکی) تشکیل شده‌اند.
  • قسمت اعظم انواع نفت محتوی پورفیرین ، مجموعه‌ای از ترکیبات هیدروکربن‌دار ، که یا از کلروفیل و یا از «همین» (hemin) ، ماده قرمز کننده خون ، مشتق شده‌اند.
  • قسمتهای لیپیدی (چربیها و مومها) موجودات ، منبع سرشاری برای تشکیل نفت و گاز فراهم آورده‌اند.
  • امکان دارد که در اوضاع فعلی بتوان هیدروکربورهای نفت‌مانند را در رسوبهای جوان دریایی پیدا کرد.

علاوه بر این نفت معمولا با سنگهای رسوبی که بر اثر فعالیتهای دریایی ته‌نشین شده‌اند، توام است.

 

احتمالا ماده‌ای آلی که نفت را بوجود آورده است، شامل گیاهان پلانکتونی تک‌ یاخته‌ای از قبیل دیاتمها ( diatom ، جلبک تک یاخته یا چند یاخته‌ای است که دارای جدارهای یاخته‌ای سیلیسی است) ، جلبک سبز ـ آبی و حیوانات پلانکتونی تک یاخته‌ای مانند فورامینی‌فرا (Foraminefera موجود ذره‌‌بینی دارای پوسته آهکی) ، بوده است. این شکلهای ابتدایی حیات در بیش از یک میلیارد سال قبل فراوان بودند و می‌توانسته‌اند به عنوان منبع ذخایر نفت موجود در سنگهای دوران قبل از کامبرین ( Precamberian ، قدیمیترین دوران زمین شناسی) ، اواخر دوران اول زمین شناسی مورد استفاده واقع شده باشند.

پس از مرگ این یاخته‌ها ، حفظ مواد آلی ، مستلزم دفن سریع آنها در زیر رسوبهای ریزبافت و رسی ‌است. مواد مدفون باید از تاثیر اکسیژن محفوظ بمانند، زیرا اکسیژن باعث شکستن مولکولها و نابودی کامل مواد می‌شود.

دیاژنر

دیاژنر به مجموعه اعمالی گفته می‌شود که در ضمن آن تغییرات شیمیایی ، رسوبهای سست را به صخره تبدیل می‌کنند، این پدیده‌ای است با حرارت و فشار نسبتا پایین صورت می‌گیرد. پدیده یاد شده از این واقعیت ناشی می‌شود که نفت را می‌توان به مقادیری که از نظر تجاری مقرون به صرفه باشد، در اعماق بین ۳۰ تا بیش ۷۵۰۰ متر پیدا کرد. این تفاوت عمیق معرف آن است که برای تشکیل نفت ، وجود فشار یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر نیست. دمای زیاد ، یعنی بالاتر از ۶۰۰ درجه سانتیگراد ، نیز ضرورتی ندارد.

ترکیبات نفت خام

نفت خام ، ترکیبی از هزاران ماده شیمیایی مختلف است که از گازهای بسیار سبک تا مواد نیمه جامدی مانند قیر ، موم یا پارافین در آن یافت می‌شود. تقریبا ۸ درصد نفت موجود در سنگهای دوران اول زمین شناسی و ۶۳ درصد آن در سنگهای دوران سوم زمین شناسی و ۲۹ درصد در سنگهای اول دوران چهارم زمین شناسی تا عصر یخچالها یافت می‌شود.

افسانه‌های بابلیان در مورد نفت

کلمه بابلی نپتو (naptu) (که به یونانی به صورت نفتا (naphtha) تغییر شکل داد و به معنای مایع قابل اشتعال بکار می‌رفت)، ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح رایج و به مفهوم شعله کردن استعمال می‌شد. در الواح معبد بابل ، از آن به عنوان چیزی بد یمن یاد شده و از خدایان خشمگین که آن را با برق آسمان به آتش کشیده است. سخن به میان آمده است. صدای گازی که از شکاف سنگها خارج می‌شود، توسط شاه توکولتی نینورتا (King Tukulti Ninurta) ، پادشاه بابل ، در ۸۸۵ قبل از میلاد به عنوان صدای خدایان که از شکاف صخره‌ها سخن می‌گویند، توصیف شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *