زمان پروترومبين -Protrombin Time -PT

اين تست مسیر خارجی انعقاد را مورد ارزيابي قرار مي دهد.در اين ازمون فاكتور بافتي(عصاره بافت مغز)به همراه يون كلسيم به پلاسما افزوده مي شود.كه نتيجه ان فعال شدن فاكتورهاي خارجي و توليد ترومبين و در نهايت توليد لخته فيبرين مي باشد.
در روش اصلاح شده(PT) ترومبوپلاستين مورد استفاده شامل فاكتور V و كلسيم هم مي باشد و بنابراين نسبت به كمبود اين فاكتور همچنين فاكتورهاي وابسته به ويتامين K (فاكتور II,VII.K) حساس مي باشد.
فاكتور اصلي از طريق طيف وسيعي از سلول ها در اثر تخريب،ازاد و موجب فعاليت مسير خارجي مي شود.فاكتور بافتي معمولا در سطح سلول تخريب شده نگهداري مي شود و يك كمپلكس وابسته به كلسيم را به فاكتور VII مي سازد اين كمپلكس سپس ساير فاكتور ها را فعال مي كند.
موقعي كه از PT براي كنترل درمان با مواد ضد خوراكي انعقاد استفاده مي كنيم بايد نتيجه را به صورت INR نيز گزارش نمائيم.
كنترل PT معمولا مي بايست بين 12-14 ثانيه باشد.
طولاني شدن زمان پروترومبين مي تواند به دلايل زير باشد:
1-كمبود فاكتورهاي II,V,X.VII كه ميتواند به دليل ارثي يا اكتسابي مانند بيماريهاي كبدي(كمبود ويتامين K يا عدم سنتز)رقيق شدن(انتقال خون) درمان با مواد ضد انعقاد (كومارين)باشد.
2-وجود ضد انعقاد لوپوسي
3-وجود مهار كننده هاي اختصاصي بر ضد فاكتورهاي انعقادي
4-سطح بالاي هپارين
5-سطح بسيار پائين فيبينوژن
روش انجام ازمايش PT
پلاسما و مخلوط ترومبوپلاستين و كلروركلسيم را به مدت 5 دقيقه در 37 درجه قرار مي دهيم.پلاسما نبايد بيشتر از 10 دقيقه در بن ماري بماند.
2/ از مخلوط ترومبوپلاستين(موجود به صورت كيت)و كلرور كلسيم را در يك لوله ريخته سپس 1/. از پلاسماي بيمار را به مخلوط اضافه نموده و همزمان كرنومتر را مي زنيم.
بعد زا 7-8 ثانيه براي ديدن لخته لوله را در مقابل نور نگاه مي كنيم و با مشاهده رشته فيبرين كرنومتر را مي زنيم.فعليت را بر حسب ثانيه يا درصد گزارش مي كنيم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *