مراقبت های سلامتی در دوران حاملگی

زنان باردار تا ماه نهم سر کار بروند!

با توجه به تغییرات فیزیکی بدن در دوران بارداری، کار کردن به‌آسانی گذشته نیست و با دشواری‌ هایی همراه می‌ شود؛ به‌ ویژه برای کسانی که ویژگی‌ های شغلی سلامت بارداری‌ شان را به خطر می‌ اندازد یا دست‌ کم آن را با درد و رنج همراه می‌ سازد.

مشاغلی مانند پزشکی، پرستاری، آرایشگری و آشپزی که نیاز به ایستادن‌ های طولانی دارند برای سلامت مادر مضر هستند و بهتر است در سه‌ ماهه اول و سوم بارداری کنار گذاشته شوند.

اما در مقابل یک سری از شغل‌ ها برای زن باردار ریسک سلامت کمتری دارند. از بارزترین این مشاغل می‌ توان به کارمندی یا پشت‌ میز نشینی اشاره کرد که برای خانم‌ های حامله بهترین نوع کار به شمار می‌ آید. اما حتی در کارمندی هم اگر یک سری نکات ویژه دوران بارداری رعایت نشود، باز احتمال آسیب‌ دیدگی وجود دارد.

عمل کردن به توصیه‌ های پزشکی و انجام یک سری حرکات ورزشی ساده، می‌ تواند از دردهای استخوانی و مفصلی خانم باردار در محل کار پیش‌ گیری کند یا آن را کاهش دهد.

راه کارهای موثر

یکجا نشستن آن هم در مدت‌ زمان طولانی مضر است و باعث ایجاد درد و ناراحتی می‌ شود. زنگ هشدار گوشی را طوری تنظیم کنید که هر یک ساعت یک‌ بار به شما بگوید که وقت استراحت فرا رسیده. لازم است در ازای یک ساعت کار، ده دقیقه استراحت کنید.

انتخاب شیوه استراحت به دست شماست. می‌ توانید دراز بکشید، به پشتی صندلی لم بدهید یا از جایتان بلند شوید و در اتاق قدم بزنید.

برای نشستن پشت میز کار حتما صندلی مناسب خودتان را داشته باشید. صندلی‌ های چرخ‌ دار برای خانم باردار اصلا مناسب نیستند، چون امکان حرکات ناگهانی و بر هم خوردن تعادل روی صندلی وجود دارد. بنابراین از صندلی‌ های ثابت استفاده کنید.

پشتی صندلی بهتر است بلند باشد. طوری که پشت شانه‌ ها خالی نماند و در صورت احساس خستگی بتوانید به عقب متمایل شوید و به کمرتان استراحت دهید. به این منظور پشتی صندلی باید قابل‌ انعطاف هم باشد تا هم‌ زمان با فشاری که به آن وارد می‌ شود، عقب برود.

صندلی شما حتما باید دو دسته داشته باشد. چون اگر دست‌ ها تکیه‌ گاه مناسبی نداشته باشند، به پایین می‌ افتند و متعاقبا بالاتنه قدری خم می‌ شود و علاوه بر مشکلاتی که برای ستون فقرات ایجاد می‌ شود، لگن هم تحت‌ فشار قرار می‌ گیرد.

مشکلات قوس کمر در بارداری

در دوران بارداری قوس کمر بیشتر می‌ شود. به‌ خصوص اگر در حالت ایستاده یا نشسته قرار گرفته باشید. بنابراین وقتی روی صندلی می‌ نشینید، حتما گودی کمر را با ملافه یا بالشت کوچکی پر کنید.

از زیرپایی استفاده کنید تا پاها آویزان نماند. در این مورد استفاده از جوراب واریس هم می‌ تواند موثر واقع شود.

وسایل روی میز را طوری بچینید که ناگزیر به خم شدن روی میز نشوید. بسیاری از دردهای کمر در زمان حاملگی به دلیل قرار گرفتن ستون فقرات در وضعیت‌ های نامناسب ایجاد می‌شود.

استراحت در دوران بارداری

استراحت کردن در این دوران بسیار مهم است. از همین رو در این دوران نباید کارهای سنگین انجام دهید. شیفت‌ های طولانی و شیفت شب را نپذیرید. در حین کار هر وقت احساس خستگی کردید، باید به مقدار نیاز استراحت کنید.

سندرم کانال کارپ یا سندرم مچ‌ دستی از ناراحتی‌ های شایع دوران بارداری است. کار کردن طولانی با موس کامپیوتر می‌ تواند احتمال بروز این سندرم را افزایش دهد یا آن را تشدید کند. توصیه می‌ شود از موس‌ های ارگونومیک که ایمنی‌ تر هستند، استفاده کنید.

وقتی پشت میز نشسته‌اید، برای بهبود وضعیت مچ‌ پا ورزش کنید. به این ترتیب که مچ‌ پا را به سمت بالا و پایین حرکت دهید. هریک ساعت دو ست 10 یی از این تمرین را انجام دهید.

اگر برنامه منظمی برای ورزش روزانه داشته باشید، حین کار هم کمر و مفاصلتان کمتر دچار درد می‌ شوند. هرروز 20 تا 30 دقیقه راه بروید. در ماه‌ های اول می‌ توانید سه روز در هفته این ورزش ساده را انجام دهید و در ماه‌ های آینده تعداد را به 5 روز در هفته برسانید.

قبل از شروع ورزش حتما حرکات کششی انجام بدهید تا حین ورزش دردهای عضلانی سراغتان نیاید.

ورزش ساده‌ ای همچون شنا می‌ تواند تا حد زیادی از درد و خستگی ناشی از کار کم کند. اما به شرطی که به شنا کردن اکتفا شود و از سونا و جکوزی استفاده نکنید.

دکتر محسن رازقی – متخصص فیزیوتراپی و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.