بهترین تزئین اتاق خواب

با این نکته ها اتاق خواب زیبا و سالم‌ تری بسازیم

بعد از یک روز سخت، هرکدام از ما نیازمند خوابی آرام و عمیق هستیم تا بتوانیم انرژی مورد نیاز برای یک روز دیگر را به‌ دست بیاوریم. ممکن است شرایطی مانند سر و صدای خیابان، حیوان خانگی حتی شریک زندگی‌ مان این آرامش را از ما بگیرد.همچنین مبلمان اتاق خواب و شیوه چیدمان آن، تمیزی اتاق و بوی آن هم بر کیفیت خواب ما تاثیرگذار خواهد بود.در ادامه به عوامل تاثیر گذار بر خواب و نحوه بهبود آن پرداخته‌ ایم.

بررسی اتاق خواب

در سال 2018 میلادی، آمریکایی‌ ها به طور متوسط 28/8 ساعت در شبانه روز در خواب بودند. مدت زمان اعلام‌ شده، شامل زمان خواب در اتاق دیگران نمی‌ شود. به همین دلیل است که بررسی اتاق خواب از اهمیت زیادی برخوردار است. رعایت بهداشت اتاق خواب نکته‌ ای مهم‌ تر از تنظیم دمای آن است اما تنظیم دما هم نقطه خوبی برای داشتن اتاق خواب مناسب است. نور پردازی، انتخاب پارچه، قابلیت تمیز کردن کف و کیفیت هوا، فقط چند نکته مهم دیگر برای بررسی است.

آیا تشک شما کهنه شده است؟

یک تشک با کیفیت خوب باید 10-9 سال عمر کند. وقتی زمان خرید یک تشک جدید رسیده باشد، باید به این نکات توجه داشته باشید؛ نخست اینکه از گزینه‌ هایی استفاده کنید که 95 درصد مواد سازنده آن طبیعی است و توسط GOTS (استاندارد جهانی نساجی ارگانیک) تایید شده است. نکته دوم استفاده از وسایلی است که در آنها از مواد شیمیایی مضر استفاده نشده باشد. موادی مانند فوم پلی‌ اورتان، VOC ها (ترکیبات آلی فرار)، مواد مقاوم در برابر شعله، PVC و وینیل برای سلامت مضر هستند. مواد شیمیایی ممکن است به نظر خوب برسند و بوی خوبی داشته باشند، باید توجه داشته باشید که لازم است از چنین مواد خوشبو و میکروب‌ زدایی‌ شده دوری کنید.

اتاق خواب خود را خنک کنید

دمای مناسب اتاق خواب حدود 5/15 تا 44/19 درجه سانتی‌ گراد است. بدن شما به طور طبیعی دمای خود را در آماده‌ سازی برای خواب کاهش می‌ دهد. هوای کمی سرد می‌ تواند به روند خواب شما کمک کند. اگر هنوز بی‌ قرار هستید، جوراب بپوشید یا یک بطری آب گرم میان پاهای خود قراردهید. این روش به رگ‌ های خونی شما کمک می‌ کند تا دمای بدن را رقیق و متعادل کنند. همچنین، مطالعه‌ ای در سال 2014 میلادی نشان داد دمای پایین، بدن را برای سوزاندن چربی آماده می‌ کند که باعث افزایش متابولیسم می‌ شود.

گرد و غبار را از اتاق خواب پاک کنید

اتاق خواب شما با داشتن ملحفه، تشک، پرده و فرش، محل مناسبی برای تجمع گرد و غبار است. در این گرد و غبار کنه‌ های زنده (موجودات کوچک حشره‌ مانند) در تشک و مبلمان نرم شما شکوفا می‌ شوند. آنها از تکه‌ های پوست‌ مرده -با نام مستعار- افراد و حیوانات خانگی تغذیه می‌ کنند. آنها نه‌ تنها نا خوشایند هستند، بلکه محرک اصلی آسم و حساسیت‌ اند و از این هم بدتر، شما غالبا مواد دفعی آنها را هنگام گردگیری و جارو کردن وارد هوا می‌ کنید.

کنه‌ ها را کاهش دهید

متاسفانه هرقدر تمیزکاری کنید، نمی‌ توانید از شر این موجودات کوچک خلاص شوید اما با انجام این کارها می‌ توانید آنها را کاهش دهید؛ هفته‌ ای یکبار تمام ملحفه‌ ها را با آب گرم بشویید. سطح رطوبت رختخواب را با دستگاه‌ های مخصوص تا 50 درصد یا کمتر کاهش دهید. گرد و غبار را با پارچه‌ ای مرطوب یا نمناک پاک کنید. برای پرده‌ ها و مبلمان و کوسن‌ ها از پارچه‌ های ضد گرد و غباراستفاده کنید. از یک فیلتر HEPA (هوا با ذرات با راندمان بالا) یا یک کیسه میکروفیلتر دو لایه در جارو برقی استفاده کنید. برای انجام اقدامات مناسب ماسک بزنید.

فرش را جمع کنید

به جای اینکه کف اتاق خواب خود فرشی از کنه داشته باشید، اجازه دهید کف اتاق خواب بدون فرش باشد. سطح بدون فرش نه‌ تنها آلرژن‌ها را کاهش می‌ دهد، بلکه تمیز کردن آنها نیز آسان‌ تر است. زیبایی اتاق خود را با این گزینه‌ های کف سالم تنظیم کنید. شورای نظارت بر جنگل، چوب مخصوص کف را تایید کرد. آمریکا کف پلاستیکی و کاشی‌ هایی ساخته که از استاندارد بهداشتی برخوردار است. از استفاده از لمینت و سازه‌ های لایه‌ لایه برای کف اتاق خودداری کنید. از درزگیرهای طبیعی بدون چسب شیمیایی استفاده کنید. به دنبال استفاده از موادی با گواهینامه بنیاد ملی علوم آمریکا باشید.

چراغ‌ ها را خاموش کنید

شما همیشه نمی‌ توانید شرایط جایی که زندگی می‌ کنید را مناسب کنید. ممکن است خانه شما کنار جاده‌ ای شلوغ با علائم و چراغ‌ های راهنمایی و رانندگی باشد. این‌گونه شرایط خواب شما نسبت به همشهری‌ های شما دشوارتر خواهد بود. روشنایی شب بدن شما را گیج می‌ کند و باعث می‌شود تا آزاد شدن ملاتونین که سیگنال استراحت است، متوقف شود. بهترین کاری که می‌ توانید انجام دهید استفاده از پرده‌ های ضخیم برای تاریک کردن فضای خواب است. یک چشم‌ پوش خواب نیز می‌ تواند به ایجاد فضای تاریک برای بدن شما کمک کند.

فنگشویی را امتحان کنید

آیا از فضای اضافی و بدون احساس اتاق یک هتل لذت می‌ برید؟ اغلب نحوه چیدمان مبلمان، در جذابیت آن نقش دارد. بسیاری از معمارهای داخلی از اصول باستانی فنگشویی چینی برای ایجاد انرژی مثبت در یک اتاق استفاده می‌ کنند. شما هم می‌ توانید آن را امتحان کنید؛ تختخواب خود را دور از در و چراغ‌ های روشن خیابان شلوغ قرار دهید. از وسایل و مبلمانی که استفاده نمی‌ کنید، خلاص شوید. همچنین از آینه‌ ها و دکوراسیونی که اتاق را شلوغ‌ تر می‌ کند، استفاده نکنید.

حیوانات خانگی را از تختخواب دور کنید

بیش از نیمی از عاشق‌ های سگ و گربه تختخواب خود را با حیوانات خزدار خود به اشتراک می‌ گذارند اما اگر دچار آسم یا حساسیت هستید، باید بدانید مواد رها شده از باقی‌ مانده غذای حیوانات، مایعات بدن و کرک آنها برای آرامش شما مناسب نیست. پرندگان و جوندگان کوچک مانند همستر و خوکچه هندی نیز در فهرست حیواناتی که ممکن است موجب حساسیت شوند، قرار می‌ گیرند. اگر دچار حساسیت شدید، حیوانات خانگی را تا حد ممکن از اتاق خواب خود دور نگه دارید و مبلمان اتاق خواب خود را تغییر دهید. هنگام تمیز کردن کاملا دقیق باشید.

به تاثیر مواد معطر در خواب توجه کنید

در نظر سنجی سال 2011 میلادی، 3نفر از 4 نفر ادعا کردند که داشتن ورق‌ های معطر با طراوت باعث شده آنها مشتاقانه به رختخواب بروند. از این رو، پخش بوی خوش را به عنوان دعوتی برای خواب شب اعلام کردند. ثابت شده عطرهای خاص به تقویت خواب کمک می‌کند. مدتی یک شمع معطر روشن کنید یا چند قطره روغن معطر را روی بالش بپاشید. عطرهای یاس، اسطوخودوس، وانیل و سنبل‌ الطیب یا اگر عاشق بوی آن نیستید، عطر گل رز را امتحان کنید.

همه صداها را خاموش کنید

علت اصلی خواب ضعیف بیرون از اتاق خواب شما قرار دارد؛ سر و صدای مکان زیست که می‌ تواند ترافیک جاده‌ای یا هوایی یا صداهای محیط، مانند بازی کردن کودکان یا گپ‌ های همسایگان باشد. هر اختلالی که می‌ شنوید می‌ت واند در بدن شما استرس ایجاد کند و بر سلامت شما اثر بگذارد. ممکن است مجبور باشید، صداهای نزدیک‌ تر، مانند خروپف شریک زندگی خود را بشمارید. احتمالا زمان آن فرا رسیده که یک پنکه کوچک، دستگاه‌ های سفید ساخته شده برای کم کردن صدای بینی، یا گوشی برای کم کردن صدایی که می‌ شنوید، بخرید.

به اتاق خواب خود طراوت ببخشید

شاید از گیاه‌ های خانگی در اتاق خواب استفاده نکنید اما موجودات زنده سبز می‌ توانند هوا را تصفیه کنند و آرامش را به اتاق خواب شما بیاورند. رایحه‌ های با طراوت مورد علاقه خود مانند یاس یا اسطوخودوس را امتحان کنید یا از گیاهانی که مبارزان سموم طبیعی هستند استفاده کنید. گیاه مار، که به آن زبان مادر شوهر نیز می‌گویند، هنگام خواب دی‌ اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل می‌کند. محققان ناسا دریافتند پیچک انگلیسی از حساسیت‌ زا‌های موجود در هوا مانند فرمالدئید و بنزن می‌ کاهد.

اتاق خواب خود را آبی رنگ کنید

افرادی که در اتاق خواب‌ های آبی می‌ خوابند بهترین شرایط را دارند. این تبلیغات برای انجمن ملی آبی نیست. سلول‌ های عصبی در چشمان شماست. این گیرنده‌ ها روی شبکیه شما نسبت به رنگ‌ها حساس‌ اند و به بهترین شکل به رنگ آبی پاسخ می‌دهند. این روند برای شما آرامش را به ارمغان می‌ آورد که باعث کاهش فشار خون و ضربان قلب شما می‌ شود. آبی رنگ مورد علاقه شما نیست؟ رنگ‌ های سرد دیگر مانند خاکستری و نقره‌ای و رنگ‌ های طبیعی دیگر می‌ توانند این تاثیر را بر شما داشته باشند. اگر رنگ‌ های گرم را ترجیح می‌ دهید، رنگ زرد کمرنگ را امتحان کنید.

تنها بخوابید

اصطلاح طلاق خواب ممکن است عجیب به نظر برسد اما می‌ تواند بسیار ساده و سالم باشد. حدود 25 درصد همسرانی که کنار هم زندگی می‌ کنند در تختخواب جداگانه می‌ خوابند. و 10 درصد هنگام خواب به اتاق‌ های مختلف می‌ روند. چرا؟ حدود 26 درصد از افرادی که در نظرسنجی شرکت کردند، به‌ خصوص زنان، ادعا کرده‌اند هنگام خواب تنها به خوبی استراحت می‌ کنند و به دلیل خروپف‌ های زیاد مردها تنها می‌ خوابند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *