سارکوم

 

 

سارکوم یوئینگ (به انگلیسی: Ewing’s sarcoma) یکی از تومورهای استخوان با سیر بدخیم است. این تومور در هر استخوانی میتواند بروز کند ولی بیشتر در لگن، ران و ساق است. سن شیوع آن نوجوانی و جوانی است.

سارکوم استخوانی

علائم سارکوم یوئینگ

 درد شایعترین علامت این بیماری است. محل تومور ممکن است متورم شده و لمس محل دردناک شود. وقتی تومور در اندام تحتانی است میتواند باعث بروز لنگش شود.

گاهی اوقات تب از علائم بیماری است. در مواردی ممکن است براثر ضعیف شدن استخوان شکستگی در محل فعالیت تومور ایجاد شود.

 

درمان سارکوم یویینگ

مهمترین روش های درمانی سارکوم یوینگ عبارتند از :

  • شیمی درمانی : معمولاً قبل از جراحی به بیمار داده میشود تا اندازه تومور را کوچکتر کرده و انجام جراحی راحتتر و بهتر شود. بعد از جراحی هم شیمی درمانی ادامه میابد
  • رادیوتراپی : در درمان سارکوم یوینگ بسیار موثر است و بعد از شیمی درمانی و قبل و بعد از جراحی انجام میشود. وقتی تومور در نواحی است که جراحی آن مشکل است – مثلا در ستون مهره – از رادیوتراپی استفاده میشود.
  • جراحی : در حین جراحی بافت سرطانی با مقداری از استخوان سالم اطرافش برداشته میشود. محل خالی شده یا با یک فلز که به جای استخوان گذاشته میشود جایگزین میشود ( مثلاً استفاده از مفصل مصنوعی وقتی تومور در نزدیک مفصل بوده است) و یا از پیوند استخوان برای جایگزین شدن استخوان از دست رفته استفاده میشود. گاهی اوقات وسعت رشد تومور آنقدر زیاد است که به مناطق زیادی از اندام منتشر شده است و یا عروق و اعصاب اندام را به شدت آسیب زده است. در این موارد ممکن است بهترین راه برای بیمار قطع عضو باشد.

 

 

پیش‌آگهی

معمولا متاستاز به قفسه سینه و استخوانها یا مغز استخوان روی می‌دهد. پیش آگهی در موارد تومور موضعی خوب است و بیش از ۷۰ درصد بیماران پس از عمل جراحی و دوره شیمی درمانی طول عمر بالای پنج سال دارند؛ ولی در صورت متاستاز پیش آگهی خوبی وجود ندارد و در پنج سال زیر بیست درصد بیماران زنده می‌مانند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *