سردرد بارداری (علت و راه جلوگیری،درمان های دارویی و گیاهی)

سردرد بارداری به خصوص در سه ماهۀ اول بارداری شایع است.سردرد بارداری که شایع ترین نوع سر درد هستند به صورت دردهای فشاری یا مبهم در دو طرف سر و یا در پشت گردن احساس می شود.

اگر همیشه دچار این نوع سردرد می شوید، بارداری آن را بدتر خواهد کرد. محققان به درستی نمی دانند که چرا بارداری تعداد دفعات سردرد را افزایش می دهد ولی ممکن است یکی از علت های آن افزایش میزان هورمون ها در این دوران باشد.

افزایش حجم و جریان خون به خصوص در ابتدای بارداری یک عامل تعیین کننده است. ترک ناگهانی مواد غذایی حاوی کافئین هم می تواند باعث ایجاد سردرد شود.

کم خوابیدن یا خستگی عمومی، گرفتگی سینوس ها، آلرژی، خستگی چشم ها، استرس، افسردگی، گرسنگی و کمبود آب، سایر علت های سردرد هستند.

اگر در سه ماهۀ اول بارداری سردرد دارید، در سه ماهۀ دوم بارداری ممکن است این سردرد کاهش یافته و یا از بین برود، چرا که هورمون ها در بدن به اعتدال رسیده و بدن شما با افزایش آن ها عادت کرده است.

آیا میگرن در بارداری شایع است؟

میگرن نوع شایع دیگری از سردرد است. محققان تخمین می زنند که یک نفر از هر 5 خانم در طول زندگی خود سردردهای میگرنی را تجربه کرده و 16% آن ها برای اولین بار در بارداری با میگرن مواجه می شوند (با احتمال بیشتر در سه ماهۀ اول بارداری).

سردردهای میگرنی دردهای ضربان دار با شدت متوسط تا شدید بوده و غالباً در یک طرف سر احساس می شود. این دردها برای 4 تا 72 ساعت پایدار مانده (در صورت درمان نشدن) و می توانند با فعالیت بدنی شدیدتر شوند. میگرن ممکن است با علایم دیگری مثل تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و صدا هم همراه باشد.

برخی از مبتلایان به میگرن، علایم پیش میگرنی را تجربه می کنند. قبل از این نوع از سردرد ها علایمی شامل تغییرات بینایی (مثل فلش های نورانی یا نقاط کور)، احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن، ضعف و اختلالات گفتاری بروز می کند. این علایم ممکن است 1 ساعت قبل از شروع علایم اصلی میگرن بروز کرده و تا 1 ساعت طول بکشد.

خوشبختانه، در بارداری علایم حدود دو سوم از خانم های باردار مستعد به میگرن بهتر می شود. اگر دوره های سردردهای میگرنی شما همزمان با دوران قاعدگی بوده و یا با شروع خونریزی قاعدگی شدت آن بیشتر می شود، احتمال بهبودی علایم در طول بارداری بیشتر خواهد بود. سایر افراد ممکن است هیچ تغییری در علایم خود مشاهده نکنند و یا تعداد و شدت سردردهایشان بیشتر شود.

اگر شما جزء آن دسته ای هستید که میگرن آن ها در طول بارداری بهبود نمی یابد، خیالتان راحت باشد که میگرن مادر هیچ عارضه ای در بارداری ایجاد نکرده و بر نتیجۀ بارداری اثر نخواهد داشت..

مطلب خواندنی دیگر:دلیل و درمان بیخوابی بارداری

مسکن هایی که می توانید در طول بارداری استفاده کنید، کدامند؟

آستامینوفن یکی از مسکن های ایمن است، ولی بیشتر مسکن های دیگر مثل آسپرین، ایبوپروفن و همچنین داروهای تجویزی میگرن، در دوران بارداری توصیه نمی شوند. در مورد نوع داروی مصرفی در مواقع سردردهای میگرنی با پزشکتان مشورت کنید.

آیا ممکن است سردرد نشانۀ یک وضعیت خطرناک باشد؟
اغلب سردردها در بارداری نامطلوب بوده ولی بی خطر هستند، با این حال در برخی از موارد سردرد می تواند نشانه ای از یک وضعیت خطرناک باشد.
اگر شما برای اولین بار در بارداری میگرن و یا هر سردرد شدیدی را تجربه می کنید، برای اطمینان از عدم وجود بیماری دیگری باید مورد بررسی قرار بگیرید.
سردرد در سه ماهه های دوم و سوم بارداری می تواند نشانه ای از پره اکلامپسی (یکی از عوارض بارداری که با فشار خون بالا مشخص می شود) باشد.

اگر سردرد های شما مکرر و ناتوان کننده است، ممکن است مزایای استفاده از داروها در مقابل آسیب های احتمالی به جنین سنجیده شود؛ با این حال مصرف بعضی از این داروها باید به طور کامل حذف شود.

در چه مواقعی برای سردرد بارداری باید به پزشک مراجعه شود؟

در این مواقع به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید:

چنانچه در سه ماهۀ دوم یا سوم بارداری به سردرد شدید مبتلا شدید یا برای اولین بار با سردرد مواجه شدید. این سردرد ممکن است با تغییرات بینایی، درد تیز سمت راست و بالای شکم، تهوع، افزایش وزن ناگهانی یا ورم دست و صورت همراه باشد. در این موارد فشار خون بیمار سریعاً بررسی می شود تا از عدم وجود پره اکلامپسی اطمینان حاصل شود (در صورتی که فشار خون خود را بررسی کردید و فشار خون شما بالاتر از میزان طبیعی بوده و یا درحال افزایش باشد، حتی در صورت سردرد خفیف هم باید به پزشک مراجعه کنید).
چنانچۀ با سردرد شدید از خواب پریدید یا سردرد شما متوقف نشد و یا سردردی را تجربه کردید، که تاکنون تجربه نکرده بودید.
سردرد همراه با تب و سفتی گردن
سردرد پیشرونده همراه با علایم دیگر مثل تاری دید یا سایر اختلالات بینایی، خواب آلودگی، لکنت زبان، بی حسی یا تغییر در احساس طبیعی و یا هشیاری.
احساس سردرد بعد از سقوط و یا هرگونه ضربه به سر
احساس گرفتگی بینی و همچنین احساس درد و فشار در زیر چشم ها و درد دندان یا سایر قسمت های صورت. در این صورت شما ممکن است به عفونت سینوس ها مبتلا بوده و نیاز به آنتی بیوتیک درمانی داشه باشید.

اگر قبل از بارداری هم سردرد داشتید، با پزشک خود در مورد آن صحبت کرده و در مورد نوع ارزیابی و درمان ها در طول بارداری تصمیم بگیرید.

اگر احساس فشار در چشم ها و سردرد بعد از مطالعه و یا نگاه کردن به صفحۀ کامپیوتر ایجاد می شود، برای بررسی بینایی خود به چشم پزشک مراجعه کنید.

غذاهای زیر در اغلب موارد عوامل شروع کنندۀ سردرد هستند:

مونوسدیم گلوتامات (یک نوع طعم دهندۀ غذایی)
نیتریت و نیترات ها (در غذاهای فرآوری شده مثل سوسیس، کالباس و … یافت می شود)
شیرین کننده های مصنوعی
برخی از دانه ها و آجیل ها
پنیر و سایرمحصولات لبنی تخمیر شده (مثل دوغ و خامۀ ترش)
برخی از میوه های تازه (موز، مرکبات، عنبه هندی و آووکادو)
ماهی دودی
شکلات
مواد غذایی تخمیر شده و یا ترشی ها (مثل سس سویا و یا کلم ترش)

نورهای خیره کننده و یا چشمک زن، صداهای بلند، سرما و یا گرمای شدید، بوهای تند و نور سیگار از دیگر عوامل ایجاد کنندۀ سردردهای میگرنی هستند.

روش های غیر دارویی تسکین درد سردرد بارداری کدامند؟

متخصصان سردرد در اغلب موارد برای شناسایی عوامل اولیۀ ایجاد درد، دفترچۀ یادداشت سردرد را پیشنهاد می کنند. تمام غذاهایی که از 24 ساعت قبل از شروع سردرد مصرف کرده اید و همچنین فعالیت هایی که در زمان شروع سردرد انجام داده اید را یادداشت کنید.

از کمپرس استفاده کنید
برای سردردهای تنشی، استفاده از کمپرس گرم و یا سرد بر روی پیشانی و یا در ناحیۀ پشت سر توصیه می شود. کمپرس سرد برای میگرن عالی است.

برای درمان سردرد بارداری دوش بگیرید
بعضی از مبتلایان به میگرن با دوش آب سرد به سرعت احساس آرامش می کنند. در صورتی که امکان دوش گرفتن وجود نداشته باشد، پاشیدن مقداری آب سرد بر روی صورت هم می تواند کمک کننده باشد. دوش آب گرم برای سردردهای تنشی توصیه می شود.

گرسنه یا تشنه نمانید
برای جلوگیری از افت قند خون (یک عامل رایج ایجاد کنندۀ سردرد)، وعده های غذایی مکرر و با حجم کم مصرف کنید. در مواقعی که می خواهید از منزل خارج شوید، میان وعده های کوچک و سالم مثل میوه یا لقمه های کوچک همراه خود داشته باشید.

از قندهای ساده اجتناب کنید چراکه قندخون شما را به طور ناگهانی بالا برده و به طور ناگهانی هم پائین می آورند. به خاطر داشته باشید که نوشیدن مقدار زیادی از مایعات می تواند کمک کننده باشد. در صورتی که احساس تهوع دارید، آب را جرعه جرعه بنوشید.

از خستگی پرهیز کنید
استراحت نیمروزی داشته باشید. در صورت بروز سردردهای میگرنی در یک اتاق تاریک و ساکت استراحت کنید.

ورزش کنید
برخی از شواهد نشان می دهند که ورزش منظم می تواند تعداد و شدت حمله های میگرنی و همچنین استرس هایی که باعث ایجاد سردرد های تنشی می شود را کاهش دهد.
اگر مستعد میگرن هستید، ورزش و فعالیت بدنی را به تدریج شروع کنید و در زمان های شروع سردردهای میگرنی ورزش نکنید چرا که می تواند سردردتان را تشدید کند. انجام ورزش به خصوص در سه ماهۀ سوم بارداری به علت کمک به حفظ وضعیت مناسب بدن، به بهبود سردرد شما کمک خواهد کرد.

روش های آرام سازی را امتحان کنید
بیوفیدبک، مدیتیشن، تلقین به خود در کاهش استرس و سردرد در برخی از موارد اثرگذار هستند.

از ماساژ برای درمان سردرد بارداری استفاده کنید
از ماساژ کل بدن برای کاهش فشار در عضلات گردن، شانه ها و پشت استفاده کنید. اگر امکان استفاده از ماساژدرمانی برای شما وجود ندارد، از همسرتان بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.