دلیل و درمان سردرد های قاعدگی

سردرد و میگرن قاعدگی (علت،علائم و راههای درمانی)

اگر شما مبتلا به میگرن هستید، احتمالاً توجه کرده اید که قبل از قاعدگی، احتمال عود علایم بیشتر می شود. به این نوع سردرد، سردردهای قاعدگی گفته می شود.

چه ارتباطی بین هورمون ها و میگرن وجود دارد؟
سردرد و به خصوص میگرن در طول سیکل قاعدگی وابسته به سطوح هورمون زنانۀ استروژن است. سطوح استروژن در جریان قاعدگی افت می کند. زمانی که هورمون های زنانۀ استروژن و پروژسترون به کمترین میزان سقوط می کند، میگرن قاعدگی اتفاق می افتد.

گاهی اوقات در طول بارداری میگرن به خصوص میگرن وابسته به هورمون، برطرف می شود؛ در برخی از موارد هم ممکن است سردرد های میگرنی تنها در سه ماهه اول بارداری وجود داشته باشد.

عوامل تحریک کنندۀ سردرد های میگرنی در زنان کدامند؟

در برخی از زنان استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری و همچنین استفاده از روش جانشینی هورمون ها در یائسگی می تواند باعث تحریک میگرن شود.

در مطالعه ای در سال 1966، مشاهده شد که قرص های پیشگیری از بارداری به خصوص قرص های با دوز بالای استروژن سردردهای میگرنی را بدتر می کنند. قرص هایی که میزان استروژن آن ها کم است و یا فقط حاوی پروژسترون هستند، عوارض جانبی کمتری دارند.

چطور می توان سردردهای قاعدگی را درمان کرد؟

داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی درمان انتخابی برای مهار میگرن قاعدگی هستند. داروهای ایبوپروفن، کتوپروفن، فنوپروفن کلسیم، ناپروکسن، نابومتون، رایج ترین داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی مصرفی در میگرن هستند.

شما باید با صلاحدید پزشک معالجتان، یک تا دو روز قبل از قاعدگی درمان را شروع کرده و تا پایان قاعدگی ادامه دهید.

سایر داروهای قابل استفاده که تنها با تجویز پزشک قابل مصرف است:
دوز کم داروهای ارگوتامین
داروهای بلوکه کنندۀ گیرندۀ بتا مثل پروپرانول
داروهای ضد تشنج مثل دی والپروات سدیم، والپروآت
بلوکه کننده های کانال کلسیم مثل واراپامیل

بر اساس دستور پزشک مصرف یکی از این داروها باید چند روز قبل از قاعدگی شروع شده و تا پایان قاعدگی ادامه یابد. پزشک ممکن است در طول قاعدگی برای شما داروی دیورتیک تجویز کند.

همچنین ممکن است توصیه کند قبل از قاعدگی مصرف نمک را محدود کنید. اگر با استفاده از روش های گفته شده هنوز هم سردرد دارید، پزشک ممکن است برای شما داروهای مؤثر بر میزان هورمون ها را تجویز کند.

همچنین درباره پیشگیری از میگرن با غذاها را نیز بخوانید

میگرن و قرص های پیشگیری از بارداری

اگر میگرن شما همراه علایمی مثل دیدن تشعشعات نورانی است، به علت افزایش احتمال سکتۀ مغزی، نباید از قرص های پیشگیری از بارداری مصرف کنید.

در صورتی که سن شما بالاتر از 35 بوده و یا سیگار مصرف می کنید، فشار خون یا کلسترول شما بالاست، چاق هستید و یا مبتلا به دیابت هستید، ممکن است پزشکتان مصرف قرص جلوگیری از بارداری را منع کند.

میگرن در بارداری چطور درمان می شود؟

از درمان میگرن در بارداری خودداری کنید. این داروها علاوه بر این که بر رحم اثر می گذارند، بر جنین شما هم تأثیرگذار خواهند بود. شما ممکن است بخواهید یک مسکن ضعیف مثل تیلنول مصرف کنید ولی باید قبل از مصرف هر دارویی در بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

درمان میگرن در یائسگی چیست؟

در بسیاری از خانم ها با قطع قاعدگی، میگرن هم بهبود می یابد. اگر یائسه هستید و از درمان جایگزینی استروژن استفاده کرده و احساس می کنید علایم میگرن شما بدتر شده است، ممکن است پزشک دوز هورمون ها را برای شما پائین آورده، از فرم دیگر دارو برای شما استفاده کند و یا کلاً درمان هورمونی را قطع کند.

برخی از اشکال هورمون مثل استرادرم، علاوه براین که با احتمال کمتری منجر به بدتر شدن میگرن می شوند، می توانند سطوح مورد نیاز هورمون را هم برای بدن فراهم کنند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.