تشخیص و درمان سرطان ریه

سرطان ریه مرحله 2 (علائم و تشخیص،پیشگیری و درمان)

هنگامی که پزشکان سرطان ریه را تشخیص می دهند، سعی می کنند که مرحله ی پیشرفت سرطان را مشخص کنند. این نکته به آنها کمک می کند تا بهترین مسیر درمان را انتخاب کنند. شایع ترین نوع سرطان ریه، سرطان غیر سلولی و دارای چهار مرحله است.

مرحله 2 نشان می دهد که سرطان ممکن است از ریه ها به غدد لنفاوی مجاور گسترش یابد. برای اطلاعات بیشتر در مورد سرطان ریه مرحله 2، عوامل خطر، و نحوه تشخیص و درمان آن این مقاله را ممطالعه کنید.

مرور کلی سرطان ریه

دو نوع اصلی سرطان ریه عبارتند از: (NSCLC) سرطان ریه با سلول های کوچک و (SCLC) سرطان ریه با سلول های بزرگ. این دو نوع برای 80 تا 85 درصد موارد، مورد بررسی قرار گرفته است. متخصصان و پزشکان، طبقه بندی مراحل سرطان ریه را بر اساس تعدادی از عوامل شرح داده اند، از جمله:

اندازه و میزان تراکم تومورها
تشخیص گسترش یافتن سرطان به غدد لنفاوی مجاور
تشخیص انتقال سرطان به اندام های دور

(SCLC) به طور کلی به عنوان مرحله ی گسترده طبقه بندی شده است.

(SCLC) محدود در یک ریه و احتمالا غدد های لنفاوی مشخص شده است. (SCLC) در مرحله گسترده، به این معنی است که سرطان، به قسمتی فراتر از ریه ها گسترش یافته است. (NSCLC) به چهار مرحله تقسیم می شود و در هر مرحله متوالی نشان می دهد که سرطان در چه مرحله ای می باشد.

سرطان ریه غیر سلولی مرحله 2

به طور کلی، مرحله 2، (NSCLC) به این معنی است که سرطان ممکن است از ریه شما به غدد لنفاوی مجاور گسترش یابد. مرحله 2 را می توان به زیر شاخه های 2A و 2B تقسیم کرد. مرحله 2A و 2B براساس اندازه و مکان تومور سرطانی تعیین می شود و اینکه آیا در اطراف غدد لنفاوی وجود دارند وجود دارند یا خیر.

عوامل خطر و پیشگیری

عامل اصلی ابتلا به سرطان ریه، سیگار کشیدن است که حاوی مواد سرطان زایی است که به بافت ریه آسیب می رساند. حتی قرار گرفتن در معرض دود، خطر سرطان ریه نوع 2 را افزایش می دهد. تا 90 درصد مرگ و میر ناشی از سرطان ریه مربوط به سیگار کشیدن است.

سایر عوامل خطر عبارتند از: در معرض گاز رادیون یا آزبست قرار گرفتن یا داشتن سابقه خانوادگی سرطان ریه. در حالی که هیچ روش تضمینی برای جلوگیری از سرطان ریه وجود ندارد، داشتن یک رژیم غذایی سالم حاوی میوه ها و سبزیجات و به طور مرتب ورزش کردن می تواند خطر ابتلا به سرطان را در شما کاهش دهد.

اگر سابقه سیگار کشیدن دارید، ترک آن، می تواند شانس شما را برای دوری از سرطان ریه افزایش دهد.

با سبزیجات ضد سرطان نیز آشنا شوید

علائم و تشخیص سرطان ریه مرحله 2

همه موارد سرطان ریه در مرحله 1 تشخیص داده نمی شوند، زیرا بسیاری از علائم آن نیز نشانه هایی دارد که با سایر سرطان ها متفاوت هستند. معمولا علائم SCLC و NSCLC مشابه هم هستند و شامل موارد زیر می شوند:

سرفه کردن همراه با  خون یا خلط
احساس خفگی و تنگی نفس
از دست دادن وزن و اشتها
احساس درد در قفسه سینه در حین خندیدن یا نفس عمیق کشیدن

اگر موارد ذکر شده یا هرگونه از نشانه های غیر معمولی را که به نظر شما ممکن است نشانه ای از سرطان ریه باشد را تجربه کردید، به پزشک خود مراجعه کنید. آنها ممکن است تست های زیر را برای شما انجام دهند تا بتوانند بیماری شما را تشخیص دهند:

تست های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، ام آر آی اسکن، و یا سی تی اسکن
بیوپسی، نمونه برداری از بافت
سیتولوژی خلط، بررسی مخاط

درمان سرطان ریه مرحله 2

برنامه های درمان، بستگی به مرحله ای که سرطان ریه شناسایی می شود دارد. برای سرطان ریه مرحله 2، اگر سرطان فقط در ریه شما وجود داشته باشد، جراحی ممکن است گزینه مناسبی برای بیمار باشد.

اگر تومور سرطانی بزرگ باشد، پزشک ممکن است از پرتودرمانی یا شیمی درمانی برای کوچک شدن تومور های سرطان، قبل از عمل استفاده کند.

اگر پزشک شما فکر می کند که سرطان شما پس از جراحی، ممکن است دوباره پدیدار شود یا اینکه ممکن است سلول های سرطانی بعد از جراحی کامل از بین نروند، ممکن است، شیمی درمانی یا پرتودرمانی را برای شما توصیه کنند.

نتیجه گیری

سرطان ریه علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان برای مردان و زنان در ایالات متحده آمریکا است. این نوع، شایع ترین سرطان در سراسر جهان است. به گفته انجمن سرطان آمریکا، نرخ بقا و زنده ماندن پنج ساله برای سرطان ریه، مرحله 2A حدود 60 درصد و برای مرحله 2B حدود 33 درصد است.

میزان بقا و زنده ماندن بیمار پس از ابتلا به سرطان، به عوامل متعددی بستگی دارد که مربوط به سلامت کلی فرد و همچنین مرحله ی پیشرفت سرطان است.

دکتر شما می تواند به شما در درک و وضعیت پیشرفت بیماریتان کمک کند. اگر علائم سرطان ریه را تجربه کرده اید یا معتقدید که به علت سابقه خانوادگی یا سابقه مصرف سیگار در معرض خطر بیشتری هستید، با پزشک خود صحبت کنید و در مورد چکاپ های منظم و یا بررسی گزینه های درمان صحبت کنید.

منبع:اینفوسلامت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *