تشخیص سرطان کولورکتال

سرطان کولورکتال چیست؟ (تشخیص و درمان،پیشگیری)

سرطان کولورکتال پس از سرطان پوست سومین سرطان شایع در مردان و زنان است و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در زن و مرد را به خود اختصاص میدهد.

این سرطان در مراحل اولیه خود هیچ علامتی ندارد. در مراحل پیشرفته بیماری علائم اخطار دهنده همچون خونریزی از مقعد، وجود خون در مدفوع، تغییر عادات روده ای و درد شکمی بروز میکنند.

تشخیص

اگر سرطان کولورکتال در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان آن آسان تر است. افرادی که ریسک متوسط دارند در ۴۵ سالگی باید غربالگری منظم را شروع کنند.
غربالگری میتواند به جستجوی آثار بیماری در مدفوع فرد (مثل خون در مدفوع) بپردازد یا اینکه به طور مستقیم درصدد بررسی تومور در کولون و رکتوم باشد.

درباره دلایل دیدن خون در مدفوع نیز بخوانید

آزمایشهای مدفوع:

•تست ایمونوشیمی مدفوع با حساسیت بالا هر سال یکبار
•تست حساس خون در مدفوع هر سال یکبار
هر سه سال یکبارMult-targeted stool DNA test (MT-SDNA)

آزمایش بصری کولون و رکتوم:

•کولونوسکوپی هر ده سال یکبار
سال یکبار و یا 5 هرCT colonoscopy
•سیگموئیدوسکوپی منعطف هر 5 سال یکبار

درمان:

جراحی اصلی ترین روش درمان سرطان کولورکتال در صورت عدم متاستاز آن است. در صورت متاستاز شیمی درمانی به تنهایی یا به همراه رادیوتراپی قبل و بعد از جراحی تجویز میشود. پایشهای مستمر و آزمایش خون به طور دورهای باید انجام شود.

چه کسانی در معرض خطر هستند؟

جنسیت: در مجموع خطر ابتلا به سرطان کولورکتال در طی عمر برای مردان ۱به 22 و برای زنان ۱به 2۴ است.

سن: در دو دهه اخیر تعداد سرطان کولورکتال در افراد بالای ۵۵ سل کاهش و در افراد زیر ۵۵ سال افزایش یافته است.

نژاد: در آمریکا، شهروندان با نژاد آفریقایی بالاترین میزان ابتلا به سرطان کولورکتال را دارند. این رقم در بومیان آلاسکا، برخی سرخپوستان و یهودیان اشکنازی هم بالا است.

سایر عوامل خطرساز:

• ارث: حدود %30 مبتلایان به سرطان کولورکتال دارای سابقه ارثی این بیماری هستند.
• سابقه داشتن پولیپ روده، سرطان درمان شده کولورکتال یا بیماری التهابی روده
• سابقه تابش اشعه به ناحیه شکم و لگن برای درمان یک سرطان دیگر
• دیابت نوع 2
• چاقی
• بیتحرکی فیزیکی
• رژیم غذایی پرگوشت به ویژه گوشت فرآوریشده، رژیم غذایی فقیر از نظر کلسیم، میوه، سبزیجات و غلات کامل
• دخانیات
• الکل

پیشگیری از سرطان کولورکتال

گرچه علت دقیق بیشتر سرطانهای کولورکتال مشخص نیست، اما از آنجا که بیشتر آنها از پولیپ ها منشأ میگیرند، لذا امکان پیشگیری از آنها وجود دارد.

با آزمایشهای اولیه میتوان پولیپ ها را شناسایی کرد و اقدام به برداشتن آنها نمود و به این وسیله خطر سرطان را در فرد کاهش داد.

فعالیت بدنی منظم، رسیدن به وزن مناسب، محدود کردن مصرف غذاهای حاوی چربی های اشباع به ویژه گوشت قرمز و فرآورده های فرآوری شده آن، عدم مصرف دخانیات، محدودیت مصرف الکل و مصرف زیاد میوه ها و سبزیجات هم به کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال کمک میکنند.

کیفیت زندگی

پس از تشخیص بیماری، کیفیت زندگی فرد دچار تغییر میشود. این تغییرات اجتماعی، روانی، فیزیکی و روحی هستند. ترس از عود بیماری، مشکلات جنسی، خستگی، احساس گناه از اقدام دیرهنگام برای تشخیص و درمان، تغییر در ظاهر بیمار، افسردگی، اختلالات خواب و … از جمله مسائلی هستند که باعث نگرانی بیمار شده و زندگی وی را تحت تأثیر قرار میدهند.

نکته پایانی

آزمایشهای غربالگری موقعیت مناسبی را جهت پیشگیری و یا تشخیص به موقع سرطان کولورکتال فراهم میسازد. افراد نمی توانند ساختار ژنتیکی خود را عوض کنند اما با پیروی از دستورالعمل های بهداشتی همچون رژیم غذایی سالم، رسیدن به وزن مناسب، اجتناب از مصرف دخانیات، محدود کردن مصرف الکل و افزایش فعالیت فیزیکی میتوانند احتمال ابتلا به سرطان کولورکتال را کاهش دهند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.