سرطان BBC

BCC شایع ترین نوع کانسر پوست است که زخم های خونریزی دهنده ایجاد می کند که در صورت عدم درمان می تواند به بافت ها و غضروف ها و حتی استخوان اطراف آسیب برساند این نوع سرطان پوست معمولآ متازتازیک  نیست و لوکالیزه می باشد . BCC در افراد مسن شایع تر است معمولآ بعد از دهه پنجم زندگی دیده می شود ولی امروزه به نظر می رسد سن ابتلا به آن کاهش یافته و در دهه سوم و چهارم نیز دیده می شود .

بافت شناسی :

در بافت شناسی تومور شاهد هجوم سلول های بازوفیلی که تقسیم میتوزی فعال در آن ها شکل گرفته به لایه درم هستیم که این پدیده باعث ایجاد ضایعات تومور در موضع می باشد .

 

شناخت :

پرستاران نقش مهمی در شناخت  BCC دارند بخصوص که این تومور ها در افراد سالمند دیده می شود که دمانس و کاهش شنوایی و بینایی دارند و اهمیت این تومور ها را به خوبی درک نمی کنند .

 

اشکال کلینیکی :

چهار نوع اصلی BCC وجود دارد که اختلافاتی در اشکال ظاهری با یکدیگر دارند اما در تمامی انواع BCC  سطوح پیگمانته قابل رویت است .

 

دسته بندی اشکال کلینیکی BCC                                        Table    ۱۲۰۱
دسته بندینمای بالینی
 BCCندولر

Nodular

 

 

BCC ( سیستیک )

Cyctic

 

 

BCC مورفا

Morphoeic

 

 

 

BCC   سطحی

Super  ficial

 

 

 

شامل پوست های رنگی ـپاپول های شفاف ـ اتساع رگ های محیطی ـ لبهای مرواریدی گرد ـ گاهی مرکز نکروزه دارد .

 

شبیه نوع ندولر است اما اتساع عروق محیطی بیشتر است و ناحیه حساس تر است

 

 

پلاک مورفه زرد و سفید دارد – اسکار های بزرگ دارد و زخم و کراست همزمان دیده می شود .

 

 

 

ضایعات سطحی است و پلاک های لبه دار دارد .

 

علت شناسی ( اتیولوژی ):

 

مهمترین علت ایجاد این نوع تومور ها در معرض آفتاب بودن در طول سالیان دراز است بسیاری از اشکال مزمن این  زخم ها به علت تماس کهنه و طولانی با اشعه x ایجاد می شود و تعدادی از انواع BCC  ها در زمینه بیماری های ارثی مثل نووئید BCC  سندرم و یا گزیرودرماپیگمانتوزا ایجاد می شود که این اشکال BCC  بسیار نادر است .

 

گروه های در معرض خطر :

  • افراد با پوست ، مو و رنگ چشم روشن ( پوست هایی که به راحتی می سوزند )
  • افرادی که در نواحی نزدیک خط استوا زندگی می کنند .
  • افرادی که تفریحاتی مانند گلف ، کوهنوردی و قایق رانی و….. انجام می دهند .
  • کشاورزان و کارگرانی که مدت طولانی در معرض آفتاب کار می کنند .

 

معرفی

بیماران معمولآ در سنین میانسالی تا سالمندی هستند که ضایعاتی در سر و صورت دارند که به آهستگی در طول ۲-۳ سال رشد کرده اند و این تومور ها معمولآ دوره های عود و بهبود دارند که این دوره های بهبود برای بیماران گول زننده است . BCC  معمولآ در نواحی باز بدن دیده می شود . در صورت اطراف بینی زاویه داخل چشم و بینی ، ناحیه گیجگاهی و در لاله گوش ها و در پوست سر افراد طاس ، پشت دست ها و سینه بیشتر مشاهده می شود .در گروه های در معرض خطر باید کلیه ضایعاتی را که بهبودی کامل پیدا نمی کنند بیوپسی نمود و در صورت اثبات ، تشخیص باید جراحی با مارژین مناسب انجام شود .

 

درمان

پس از تایید تشخیص تومور توسط بیوپسی باید جراحی تومور به طور کامل با مارژین یا حاشیۀ مناسب انجام شود و پیگیری بیمار پس از جراحی از اهمیت خاص در درمان کامل برخوردار است و بیمار باید به طور مرتب از نظر عود تحت بررسی باشد و آموزش محافظت در برابر اشعه آفتاب به بیمار داده شود رادیوتراپی نیز زمانی استفاده می شود که امکان جراحی وجود نداشته باشد به خصوص در افراد بسیار سالمند و ضعیف .

 

 

مراقبت پرستاری

 

مراقبت از بیماران مبتلا به BCC  در دو سطح انجام می شود سطح اول مراقبت هایی است که تحت نظر یک جراح تومور انجام می شود و سطح دوم مراقبت های سایکولوژیک است که تحت نظر یک روانپزشک انجام می شود . مراقبت های قبل و بعد از عمل جراحی بسیار مهم است و همانند سایر جراحی ها می باشد . اما واکنش بیمار در برابر تشخیص سرطان کاملآ فردی است و وظیفه پرستار است که در ویزیت های مکرر بیمار و خانواده وی را در مورد غیر متازتازیک بودن BCC  آگاه سازد و مراحل درمان های بعدی به صورت کامل توضیح داده شود . در افرادی که ضایعات صورت دارند بخصوص خانم ها نیاز به توضیح بیشتری در مورد نحوۀ جراحی و اسکار احتمالی آن وجود دارد و نیاز به پیگیری
مشاوره های روانپزشکی برای این افراد بسیار مهم است

 

 

 

آموزش و پیشگیری                        Prevention   and Education

 

آموزش محافظت پوست در برابر آفتاب اصلی ترین شیوه پیشگیری BCC  است حتی در افرادی که ضایعات قدیمی داشته اند مراقبت در برابر آفتاب امکان ایجاد ضایعات جدید را کاهش می دهد و احتمال ترمیم ضایعاتی که در مراحل اولیه قرار دارند وجود دارد و چون بیماران مبتلا که غالبا سالمند هستند لذا بهتر است افراد خانواده یا مراقبین سالمندان با روش های مراقبتی در برابر آفتاب آشنا شوند .در بیماران سایر دارو های مصرفی بخصوص از لحاظ ایجاد حساسیت به نور اهمیت دارند و لیست آن ها باید به اطلاع پزشک معالج برسد .

 

 

توصیه های مراقبتیBox 1202
۱-     پوشش در برابر نور خورشید                             استفاده از کلاه لبه دار – لباس پوشیده

 

۲-     استفاده از یک ضد آفتاب                                   ضد آفتاب محافظ در برابر UVA وUVB

در تمام روز

باقدرت حد اقل ۱۵spf  – استفاده

نواحی در معرض آفتاب

 

۳-چک دارو هایی که افراد استفاده می کنند              در رابطه با حساس ساختن پوست نسبت به

نور

۴- بررسی ضایعاتی که در پوست ایجاد می شود       ضایعات با دوره عود و بهبود به اطلاع پزشک

برسد و پیگیری شود .

 

 

خانواده بیمار باید راجع به احتمال عود ضایعات و ایجاد ضایعات جدید توجیه شوند که احتمال عود پس از درمان حدود ۵ درصد در طی ۵ سال می باشد و بیمار از این نظر بطور مرتب بررسی شود .

نکات کلیدی                                                key point                 

 

۱-     در مورد ضایعاتی که رشد آهسته و ترمیم کند دارند حساس باشید .

۲-     درمان جراحی مناسبترین روش درمانی این ضایعات است .

۳-     مراقبت در برابر آفتاب اصلی ترین روش پیشگیری است .

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *