سندرم براون سکوارد (علائم و نشانه ها،روش تشخیص و درمان)

سندرم براون سکوارد یک اختلال نادر ستون فقرات است که در پی آن طناب نخاعی آسیب میبیند اما به طور کامل آسیب دیدگی ندارد و درواقع قسمتی از آن دچار آسیب میشود.

این سندرم معمولاً توسط یک آسیب به ستون فقرات در گردن و یا پشت گردن ایجاد میشود. در بسیاری از موارد افراد مبتلا به انواع زخم در گردن یا پشت گردن، علائمی نظیر براون سکوارد را نشان میدهند.

سندرم براون سکوارد به عنوان بیماری همی کورد لسیون یا ( hemiparalysisفلج نامتقارن) نیز شناخته میشود. فرد مبتلا به این نوع سندرم، حس لامسه و توانایی تشخیص ارتعاشات را از دست میدهد.

افراد مبتلا به این نوع سندرم حس درد و درجه حرارت یک طرف بدن را از دست میدهند، درواقع همان طرفی که دچار آسیبدیدگی طناب نخاعی شده است، مخالف آن طرف از بدن حس درد و لامسه و درجه حرارت را از دست میدهد. این بیماری برای اولین بار، توسط فیزیولوژیست فرانسوی بنام چالرز ادوارد براون سکوآرد در سال 1850 گزارش گردید.

علائم و نشانه های سندرم براون سکوارد

اولین علائم و نشانه های سندرم براون سکوارد پس از یک ضربه فیزیکی به پشت یا گردن آشکار میگردد، درواقع سندرم براون سکوارد یک صفت نهفته از اختلال مربوطه است که در اثر برخورد ضربه فیزیکی به ناحیه پشت بدن یا گردن، فعال شده و علائم خود را پدیدار میکند.

اولین علائم معمولاً شامل از دست دادن حس درد و دما در ناحیه ای از بدن که تروما یا آسیب به آن وارد شده است، میباشد. همچنین ممکن است افراد مبتلا به سندرم براون سکوارد، کنترل مثانه خود را در انباشت ادرار از دست بدهند و بی اختیار تخلیه ادرار و مدفوع داشته باشند.
ضعف و انحطاط (آتروفی) عضلات نیز ممکن است در منطقه آسیب دیده رخ دهد.

علت سندرم براون سکوارد

این نشانگان اغلب در اثر آسیب با چاقو یا گلوله به ناحیه گردن یا ستون فقرات بروز پیدا میکند، همچنین ممکن است این نشانگان در اثر سایر اختلالات ستون فقرات مثل اسپوندیلوزیس یا آرتروز گردن، جراحی مغز و اعصاب، هماتوم اپیدورال یا همان خونریزی مغزی ایجاد شود.

سندرم براون سکوارد ممکن است با عفونت باکتریایی یا ویروسی همراه باشد. در موارد نادر ممکن است صدمات بلانت (صدماتی که در حادثه رانندگی به ارگانهای بدن آسیب وارد میکند مانند فرورفتن فرمان اتومبیل به ناحیه شکم یا قفسه سینه) باعث آشکار شدن علائم سندرم براون سکوارد گردد.

مطلب خواندنی:تمرین ورزشی برای قطع نخاعی ها

در ادبیات پزشکی از جمله عواملی که منجر به فعال شدن سندرم براون سکوارد میشود عبارتند از: آسیب به انحنای جانبی ستون فقرات (کیفوز یا ناهنجاری در شیار گردن، تزریق داروی متافتامین در گردن که یک محرک قوی برای دستگاه عصبی مرکزی است و برای ترک عتیاد مخدر شیشه استفاده میشود، اسکلروز متعدد، هماتوم اپیدورال و نخاعی یا همان خونریزی مغزی و نخاعی، وجود تومور در داخل طناب نخاعی و مایلوشزیس (باز ماندن کامل لوله عصبی و بدون حفاظ بودن لایه اپیاندریمال در زمان تولد.)

عوامل عفونی در فعال شدن این سندرم شامل مننژیت،آمپیم (تجمع چرک در یکی از حفرات طبیعی بدن مانند پرده جنب یا همان فضای اطراف ریه ها،) تهاجم ویروس هرپس زوستر، تهاجم ویروس سیمپلکس، میلیتس (آماس مغزاستخوان) و سل میباشد.

فرکانس یا فراوانی سندرم براون سکوارد

این سندرم یک اختلال نادر ژنتیکی محیطی است که مردان و زنان را به تعداد مساوی مبتلا میکند. در ادبیات پزشکی، بیش از 500 مورد از انسانهای مبتلا به سندرم براون سکوارد گزارش شده است. حدود %2 از بروز سندرم براون سکوارد، مربوط به آسیبهای وارد شده به عصب نخاعی است.

سالیانه حدود 30 تا 40 مورد در هر 1میلیون نفر به آسیبهای عصب نخاعی در تمامی حالتها، دچار میشوند.

درمان سندرم براون سکوارد

هیچ درمان خاصی برای مبتلایان سندرم براون سکوارد وجود ندارد. در اغلب موارد، درمان به عوامل زمینهای از این اختلال تمرکز میکند. استفاده از داروهای رهش کننده عضلات یا داروهای استروئیدی با دوز بالا میتواند رنج بیماران را تخفیف دهد. استفاده از صندلی چرخدار یا دستگاههایی برای کمک به آسیبدیدگان سندرم براون سکوارد به منظور انجام فعالیتهای روزانه،بسیار مهم است.

منبع:ماهنامه اخبار آزمایشگاهی (شاهین اسدی)
ninds

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.