سندرم سزاری

سندرم سزاری(Sezary syndrome) تشخیص این بیماری با حضور لنفوسیت های T.cell در درم مسجل می شود آزمایش خون محیطی هم در این مرحله سلول های سزاری را نشان می دهد و بیماران علائم خارش و پوسته ریزی دارند . در ابتدا ممکن است نمای بیماری شبیه پسوریازیس ، اگزما یا درماتیت تماسی باشد . اما این بیماران به درمان بیماری های فوق جواب نمی دهند و علائم هر روز بیشتر می شود و تشخیص با بیوپسی و آزمایش خون تثبیت می شود.

در مراحل اولیه بیماری درمان ها بصورت علامتی است و در مراحل پیشرفته تر نیاز به مهارت های پرستاری جهت کمک به تسکین درد و خارش بیماران می باشد در این بیماران حفظ رطوبت پوست از اهمیت خاصی برخوردار است و در مراحل آخر بیماران نیاز به مراقبت های ویژۀ پرستاری و کمک های روانی و تسکین درد دارند.

 

درمان

استروئیدهای موضعی  و اشعه UVB برای کنترل علائم در مرحلۀ اول بیماری مفید است ولی وقتی پلاک ها اریترودرمیک و وسیع تر می شود و خارش شدیدتر می گردد
روش های درمانی بستگی به سن و وضعیت جسمانی بیمار دارد.

 

فتوکموتراپی یاPUVA هم یک رژیم درمانی است که در کنترل خارش و ضایعات ناشی از بیماری مفید بوده است و معمولا” پاک شدن ضایعات ادامه پیدا می کند سپس با یک دوز نگهدارنده ادامه پیدا می کند . البته درمان با PUVA پوست را خشک می کند که به بیماران استفاده از امولوسیون ،توصیه می شود.

 

اینترفرون : درمان با اینترفرون هم در مورد این بیماری مؤثر است و طول عمر بیماران را افزایش می دهد .

 

رتینوئید خوراکی: رتینوئید خوراکی به تنهایی یا همراه رژیم PUVA می تواند در کنترل علائم MF مؤثر باشد .

 

فتوفورزیس: این روش درمانی بیشتر برای بیماران با ضایعات اریترودرمیک مؤثر است . در این روش از بیماران خون گرفته می شود و این خون در دستگاه خاصی تحت اشعۀ اولتراویوله قرار می گیرد و اشعه به گلبول های سفید تابانده می شود و خون مذکور دوباره به بیمار برگردانده می شود و پاسخ به درمان با کاهش قرمزی و خارش همراه است. این درمان عوارض جانبی مثل تب خفیف ، سر درد، سر گیجه دارد که با مرطوب نگه داشتن پوست و استفاده از آنتی هیستامین ها این عوارض کاهش می یابد

 

نیتروژن موستارد:

استفاده موضعی از نیتروژن موستارد در درمان T.cell لنفوماها مؤثر بوده  است ، اما حساسیت و درماتیت از عوارض شایع آن است. این ماده بصورت روزانه در سطح پوست استفاده می شود و در هنگام استفاده نکات ایمنی باید با توسط پرستار رعایت شود.

۱- پوشیدن دستکش PVC

۲- پوشیدن گان روی لباس ها

۳- مراقبت از چشم ها با عینک

۴- استفاده از مقدار فراوان آب برای پوست هایی که بطور اتفاقی آلوده شوند.

۵- لباس های بیمار و افرادی که با این محلول در ارتباط بوده اند باید با سدیم بیکربنات ۲۵% شستشو شود.

۶- بیمار حتی الامکان اتاق انفرادی داشته باشد.

۷- پرسنلی که باردار هستند در این درمان شرکت نکنند

پیش آگهی:

 

پیش آگهی بیماری بستگی دارد که بیماری در چه مرحله ای تشخیص داده شود و چگونه درمان شده است . در مراحل اولیه با درمان PUVA و استروئید موضعی بیمار ممکن است سال ها تحت کنترل باشد . در مرحلۀ ندول ها و پلاک های اینفیلتره معمولا” نیاز به درمان های شدیدتری داریم . برای درمان سرطان پوست مطالعات همچنان ادامه دارد و امیدهای زیادی برای این بیماران وجود دارد.

اما تشخیص سرطان همواره برای بیماران بسیار تلخ است و پرستاران مراقب ، باید به این نکته توجه داشته باشند که این بیماران همواره نیاز به حمایت های روانی مداوم و هدایت به سوی مسیر های درمانی صحیح را دارند و با توجه به ابتکار و مهارت پرستاران گروه درماتولوژی ، بیماران و خانواده های آنها همواره باید بهترین اطلاعات و آموزش ها را دریافت نموده و در مسیر درست درمانی هدایت شوند تا بیماران بتوانند در طول دوره درمان از بالاترین کیفیت زندگی برخوردار شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *