درمان پاهای بیقرار

سندروم پای بی‌قرار (گز گز پاها،دلیل،روش های درمان)

شب که می‌شود پاهایشان گزگز می‌کند. انگار حشره‌ای روی پاها راه می‌رود یا اینکه مورمور، سوزش، درد و کششی را در پاهایشان احساس می‌کنند. اسم این اختلال را «سندرم پاهای بی‌قرار» گذاشته‌اند و گفته می‌شود که خانم‌ها بیشتر دچارش می‌شوند.

هنوز کسی نمی‌داند که پاها دقیقا به چه دلیل بی‌قرار می‌شوند، اما پزشکان تصور می‌کنند که حاملگی، چاقی، سیگار، فقر آهن و کم‌خونی، بیماری‌های عصبی، دیابت، نارسایی کلیه، فشارخون بالا یا حتی بیماری‌های قلبی در دچار شدن به این سندرم تاثیر دارند. دلیل ابتلا به این اختلال، هرچه که باشد، چیزی از آزاردهنده بودنش کم نمی‌کند.

خواب آرام برای مبتلایانش رویایی دور از دسترس است و به همین دلیل روز که می‌شود، هنوز خسته و خواب‌آلود هستند. اگر شما هم از کسانی هستید که این علائم آزاردهنده را تجربه می‌کنند و هنوز نتوانسته‌اید درمانی قطعی برای مشکلتان پیدا کنید، این راه‌ها را در خانه امتحان کنید.

شاید این درمان‌های خانگی بتوانند آرامش بیشتری به عضلاتتان بدهند، بی‌قراری پاهایتان را کمتر کنند و خواب عمیق‌تری را به شما هدیه کنند.

درمان سندروم پای بی‌قرار

 دوش بگیرید

به جای حمام کردن در ابتدای روز، شب‌ها قبل از خوابیدن دوش بگیرید. اگر در خانه وان دارید، آن را از آب گرم پر کنید و چنددقیقه‌ای در وان آب گرم دراز بکشید.

اگر هم‌ چنین امکانی ندارید، یک چهارپایه زیر پایتان بگذارید و چند دقیقه زیر دوش آب گرم بنشینید. برخی از متخصصان بر این باورند که گرما می‌تواند حال عضلات را بهتر کند و از حملات ناشی از سندرم پاهای بی‌قرار جلوگیری کند.

 ساعت بدنتان را کوک کنید

هرچه ساعت خواب‌وبیداری‌تان منظم‌تر باشد، عمیق‌تر و آرام‌تر می‌خوابید و در چنین شرایطی به احتمال کمتری با نشانه‌های آزاردهنده ناشی از سندرم پاهای بی‌قرار روبه‌رو می‌شوید.

برای عمیق‌تر کردن خوابتان، هرشب در ساعت مشخصی بخوابید و صبح‌ها در ساعت معینی از خواب بیدار شوید. نظمی که با این کار به بدنتان می‌دهید، باعث می‌شود شب‌ها کمتر علائم ناشی از این سندرم را تجربه کنید.

 اول آرام شوید، بعد بخوابید

اولین قدم برای خلاص شدن از بی‌قراری شبانه پاها، به کار گرفتن راهی برای آرام شدن جسم و بدنتان است.پس باید قبل از آنکه چراغ‌ها را خاموش کنید، چند دقیقه تن‌آرامی کنید تا عضلاتتان هم مثل ذهنتان آرام شوند. چشم‌هایتان را ببندید، آرام روی یک سطح دراز بکشید، تصاویر دلچسبی را در ذهنتان مرور کنید و ۱۰ دقیقه در همین حالت، به یک موسیقی آرام و خوشایند گوش کنید.

بعد از تمام شدن این زمان، به رختخواب بروید، چند نفس عمیق بکشید و سپس برای چند ثانیه، ماهیچه‌های ساق پایتان را منقبض و بعد رها کنید. این کار را برای عضلات رانتان هم انجام دهید و در آخر سعی کنید ماهیچه‌های گردن و صورتتان را برای چند ثانیه منقبض و دوباره رها کنید.

 در محیط خنک و تاریک بخوابید

فکر روشن کردن چراغ‌خواب را از سرتان بیرون کنید. همین نور ملایمی که اتاقتان را نیمه‌روشن کرده، روی خوابتان تاثیر می‌گذارد و اجازه عمیق شدن را به آن نمی‌دهد.
البته تاریک کردن اتاق تنها راهی نیست که برای عمیق خوابیدنتان باید از آن کمک بگیرید. اتاق‌خواب شما، باید نسبتا خنک باشد تا به اندازه کافی عمیق بخوابید. پس شب‌ها کولر را روی دور کند روشن کنید.

 ورزشکار شوید

اگر یک هفته ورزش کردن را تعطیل کنید، همه زحمتی که برای داشتن خواب عمیق و آرام کشیده‌اید به هدر می‌رود. وقتی هرروز حتی زمان کوتاهی ورزش می‌کنید، تنشی که در عضلاتتان جا خوش کرده و باعث بی‌قرارتر شدن پاهایتان می‌شود، از بین می‌رود. عضلاتی که هرروز ورزش می‌کنند، شب‌ها آرام‌ترند.

 کمتر چای بخورید

برای مدتی هم که شده کمتر سراغ چای، قهوه، نوشابه‌های انرژی‌زا و دیگر خوراکی‌های کافئین‌دار بروید. خوراکی‌های کافئین‌دار هم مثل برخی از داروها باعث بی‌قرار شدن پاها می‌شوند.

اگر پزشک برایتان آرام‌بخش تجویز کرده، او را حتما در جریان بی‌قراری پاهایتان بگذارید تا شاید با تغییر دادن دارویتان بتواند این مشکل را برطرف کند، چراکه برخی از داروهای آرام‌بخش باعث عود کردن این سندرم می‌شوند.

 پایتان را بکشید

هروقت احساس گرفتگی یا سوزن‌سوزن شدن پاها سراغتان آمد، با کشش طولی پاهایتان حال خود را بهتر کنید و کف پایتان را تا جایی که می‌توانید به سمت جلو بکشید تا عضلات پاهایتان کشیده شود.

در برخی موارد، کسانی که بدنشان کمبود منیزیوم دارد دچار گرفتگی عضلات می‌شوند. البته در بعضی موارد هم کمبود آهن دلیل پیدا شدن چنین مشکلی است. پس در صورتی که آزمایش خونتان این کمبودها را نشان داد، حتما با تغذیه مناسب و مصرف مکمل‌های تجویزشده، مشکل را برطرف کنید.

 پاهایتان را ماساژ دهید

قبل از خواب، ماهیچه‌های پایتان را ماساژ دهید. به‌جز ماساژ دستی پاها، با روش دیگری هم می‌توانید این کار را انجام دهید. یک بطری آب‌معدنی را به شکل افقی زیر پایتان بگذارید و با فشار کف پایتان آن را مثل غلتک حرکت دهید.

این کار را چند دقیقه با پای راستتان انجام دهید و سپس جای بطری را عوض کنید و با پای چپ آن را انجام دهید.

داشتن شیوه زندگی مناسب به تسکین سندرم پاهای بی قرار کمک می کند

از فرصت استفاده کنید. زمانی که با تلفن صحبت می کنید و یا تلویزیون تماشا می کنید از زمان استفاده کنید و با ملایمت پاهای خود را ماساژ دهید.

یک حمام گرم می تواند مفید باشد. قرار گرفتن زیر دوش آب گرم می تواند ذهن و بدن شما را آرام کند و بعضی از علائم سندرم پاهای بی قرار را تسکین دهد.

پاهای خود را خنک کنید. یخ ممکن است بتواند پاهای بی قرار را آرام کند.

آیا به اندازه کافی آهن دریافت می کنید؟ فقر آهن یکی از دلایل سندرم پاهای بی قرار است. برای بررسی این قضیه به پزشک مراجعه کنید.

از الکل اجتناب کنید. الکل می تواند علائم سندرم پاهای بی قرار را تشدید کند.

نزدیک به زمان خواب غذاهای سنگین مصرف نکنید. با این کار علائم کاهش می یابند و خواب بهتری خواهید داشت.

آرامش داشته باشید. تکنیک های تمدد اعصاب مانند مدیتیشن و آرام سازی پیشرونده عضلانی می توانند علائم سندرم پاهای بی قرار را کاهش دهد.

برخی داروها می توانند باعث این مشکل شوند. هر گونه دارویی از جمله داروهای گیاهی را با نظر پزشک مصرف کنید.

انجام حرکتهای کششی

زمان استراحت و ناهار کمی تحرک داشته باشید: ساندویچ خود را با خود همراه داشته باشید و برای صرف آن به سمت پارکی که در حوالی محل کارتان وجود دارد، پیاده روی کنید.

گردش خون خود را افزایش دهید. چند دقیقه در جا بزنید.

در محل کار تحرک را فراموش نکنید. هر ساعت، استراحتی 5 دقیقه ای داشته باشید، بلند شوید، حرکات کششی انجام دهید و کمی در اطراف قدم بزنید.

هر صبح و شب پاهای خود را کشش دهید. این کار برای بدن شما مفید است و به کاهش علائم سندرم پاهای بی قرار کمک می کند.

در سفر نیز تحرک داشته باشید. اگر به عنوان راننده یا مسافر سفر می کنید و مدتی طولانی را در وسیله نقلیه نشسته اید، مدتی بایستید و حرکات کششی انجام دهید.

با ملایمت پاها را ماساژ دهید. با این کار ذهن و بدن شما آرامش می یابند و علائم سندرم پاهای بی قرار تسکین خواهند یافت.

اگر زیاد به سفر کاری می روید، فقط ننشینید. می توانید صندلی ای را انتخاب کنید که به راهرو نزدیک باشد، تا بتوانید گاهی بلند شوید، کمی قدم بزنید و گردش خون خود را تقویت کنید.

اگر بعد از ظهرها دچار کسالت می شوید، از جایتان بلند شوید. به جای صرف قهوه، می توانید کمی قدم بزنید و عضلات پای خود را کشش دهید.